تاجیکستان

تشکیل یک ارتش برای دفاع از مرز با افغانستان

تاریخ انتشار : ۰۶:۲۳ ۱۲-۰۹-۱۴۰۰

تاجیکستان اطلاعات کمی در مورد ارتش خود منتشر می کند، اما روش خشونت آمیز سربازگیری این تصور را ایجاد نمی کند که این جمهوری دورافتاده و فاسد شوروی سابق ارتش آماده جنگ دارد. در 30 سال استقلال، این کشور هرگز در مقابل یک نیروی حرفه ای جنگنده ایستادگی نکرده است. در عوض، برای محافظت از مرز 1400 کیلومتری با افغانستان تا حد زیادی به سربازانی که تامین ضعیفی دارند متکی است. روسیه از نظر تئوری برای کمک به دفاع از تاجیکستان در صورت حمله به آن ایستاده است، اما مسکو عادت دارد درخواست کمک از سوی متحدان را نادیده بگیرد. پاییز در تاجیکستان فصل سربازی است، زمانی که مردان جوان برای جلوگیری از تحت فشار قرار گرفتن در خدمت، از کشور فرار می کنند.

تبریز امروز:

 سربازان تاجیک از میان فقرا

سربازان وظیفه در تابستان امسال در ولسوالی پنج در نزدیکی مرز افغانستان از رئیس جمهور استقبال می کنند.

تاجیکستان یک ارتش را برای دفاع از مرزهای طولانی افغانستان تشکیل می دهد سربازان وظیفه، که عموماً فقیرترین مردان جوان تاجیکستان هستند، به طرز وحشیانه ای و با خشونت وارد خدمت می شوند. و آنها اولین خط دفاعی کشور هستند.

رئیس جمهور امامعلی رحمان  پس از تصرف کابل توسط طالبان در ماه اگوست یک برخورد ستیزه جویانه اتخاذ کرد و اعلان داشت که نظر تاجیکستان بر این است که هر دولت جدید در کابل، باید تعداد بیشتری از تاجیک های قومی را در صفوف خود داشته باشد.وگرنه چی؟

تاجیکستان اطلاعات کمی در مورد ارتش خود منتشر می کند، اما روش خشونت آمیز سربازگیری این تصور را ایجاد نمی کند که این جمهوری دورافتاده و فاسد شوروی سابق ارتش آماده جنگ دارد. در 30 سال استقلال، این کشور هرگز در مقابل یک نیروی حرفه ای جنگنده ایستادگی نکرده است. در عوض، برای محافظت از مرز 1400 کیلومتری با افغانستان تا حد زیادی به سربازانی که تامین  ضعیفی دارند متکی است. روسیه از نظر تئوری برای کمک به دفاع از تاجیکستان در صورت حمله به آن ایستاده است، اما مسکو عادت دارد درخواست کمک از سوی متحدان را نادیده بگیرد.

پاییز در تاجیکستان فصل سربازی است، زمانی که مردان جوان برای جلوگیری از تحت فشار قرار گرفتن برای خدمت سربازی، از کشور فرار می کنند.

توخیر ناجمیدینوف، 20 ساله، دانشجوی سال سوم در سن پترزبورگ روسیه است. او به همان اندازه که دوست دارد برای دیدار والدینش به دوشنبه بازگردد، از این سفر اجتناب می کند، زیرا می ترسد دستگیر شود و مجبور به رفتن به ارتش شود.

ناجمیدینوف توضیح داد: «اگر به خانه بروم، مطمئن نیستم که بتوانم دوباره به مدرسه برگردم.

در اتحاد جماهیر شوروی سابق، oblava - که به طور خلاصه به معنای "گرد آوری" ترجمه می شود - زمانی است که مردانی با لباس های غیرنظامی در شهرها پرسه می زنند و مردان جوان را می ربایند. پسرها را به زور سوار ماشین می کنند و برای سربازی به یک واحد نظامی می برند.

به گفته دیلرابو سمادوا، رئیس دفتر آزادی های مدنی، یک سازمان غیردولتی در دوشنبه، این حملات غیرقانونی است، اما ماموران سربازگیری برای اجرای سهمیه های پیش نویس دولت به این روش متوسل می شوند: 8000 پسر در بهار و 8000 در پاییز. (دولت ارقامی در مورد تعداد کل ارتش منتشر نمی کند.)

«در قانون اصطلاحی به عنوان «گردآوری» وجود ندارد. گرفتن مردم در خیابان سوء استفاده از قدرت توسط یک کارمند دولتی است. این دزدی یک شخص است.

مردان جوان بین 17 تا 27 سال باید به مدت دو سال خدمت کنند. برای خدمات خود، آنها 2-3 دلار در ماه دریافت می کنند. معافیت ها به دلایل بهداشتی و برای مردان جوانی که تنها وارث مرد خانواده هستند صادر می شود. از سال گذشته خروج مردان جوان از کشور بدون انجام خدمت سربازی ممنوع شده است.

این یک قانون وحشیانه است، بر اساس بسیاری از مطالب منتشر شده در شبکه های اجتماعی. داستان های فراوانی از جیره های ناچیز و بیماری ها. آداب و رسوم - یک عمل دوران شوروی معروف به ددووشچینا - رایج است.

افراد ثروتمند و با روابط خوب با رشوه از خدمت خارج می شوند.

سال 2021 یک سال معمولی بوده است: هر سال در طول فراخوان، ویدیوهایی در شبکه های اجتماعی ظاهر می شود که نشان می دهد افرادی با لباس های غیرنظامی مردان جوان را به داخل اتومبیل هل می اندازند. رهگذران به قدری به این پدیده عادت کرده اند که بیشتر آنها بدون اینکه از نزدیک ببینند می دانند چه خبر است.

بر اساس گزارش روزنامه تبعیدی بومداد تاجیکستان، ماه گذشته، ورزشکار بوبوخون میرزوزدا، که قرار بود فردای آن روز به نمایندگی از تاجیکستان در مسابقات بین المللی سامبو در تاشکند حضور داشته باشد، در خانه بازداشت و به خدمت سربازی اعزام شد.

اشتباه میرزوزدا ین بود که طبق گزارش ها، او رشوه نداد، زیرا فکر می کرد زمانی که اداره ثبت نام متوجه شد که او می خواهد پرچم تاجیکستان را در یک رویداد ورزشی در خارج از کشور حمل کند، آزاد خواهد شد. اکنون که پرونده او علنی شده است، کاری جز خدمت نمی تواند انجام دهد.

ده ها داستان از این دست هر سال ظاهر می شود.

شاخبوز گادویف، 22 ساله، به تازگی به دوشنبه نقل مکان کرده بود تا در تلویزیون ملی شروع به کار کند که در 7 اکتبر در پایتخت بازداشت شد.

خواهرش، شخنوزا، توضیح داد که شخبوز، تنها نان‌آور خانواده، مانند یک کالا بسته بندی شده و سوار ماشین شده است. او به هر دری زد، اما هیچ یک از ادارات دولتی مربوطه به وضعیت آنها توجه نکردند. دو هفته طول کشید تا محل اختفای او کشف شود. او نمی داند که خانواده‌اش در غیاب او چگونه غذا می‌خورند، اما این گیجی است که او بیشتر از همه از آن می‌ترسد.

سمادوا از دفتر آزادی های مدنی گفت، از آنجایی که سربازان وظیفه اغلب دور از خانه خدمت می کنند، اجازه مرخصی ندارند و به تلفن دسترسی ندارند، تا زمانی که فردی بمیرد یا به شدت مجروح شود.

رستم که خدمت خود را سه سال پیش به پایان رساند، توضیح داد که این مهجوری تحت یک سلسله مراتب اجتماعی سخت سازماندهی شده است. افراد استخدام شده ابتدا به عنوان "روح" (دخ) شناخته می شوند، قبل از اینکه فارغ التحصیل شوند تا "پدربزرگ" شوند (دد). فقط فرماندهان می توانند پدربزرگ ها را کتک بزنند که به نوبه خود خشم خود را بر روی ارواح فرو می برند.

رستم قسمت دردناکی را به یاد می آورد که به شوخی یک فرمانده خندید. "به عنوان یک قاعده، ارواح از خندیدن ممنوع هستند. سرم را گرفت و حدود یک متر از زمین بلندم کرد. فکر می کردم پوستم  گریه می کند

او به اوراسیانت گفت. (اوراسیانت نام خانوادگی رستم را برای محافظت از او از قصاص پنهان می کند).

شکیرجان خاکیموف، وکیل و معاون رئیس حزب مخالف سوسیال دموکرات تاجیکستان که کاملاً به حاشیه رانده شده است، معتقد است که بداخلاقی و بدرفتاری نه تنها مردان جوان را از خدمت منصرف می‌کند، بلکه قدرت دفاعی کشور را نیز تضعیف می‌کند.

خاکیموف گفت: «همه اینها بر اثربخشی رزمی و آمادگی رزمی ما تأثیر می‌گذارد، در نتیجه ممکن است کشور مقاومت کافی در برابر تهدیدها و خطرات خارجی نداشته باشد».

برای دهه‌ها، فعالان حقوق بشر برای قانونی لابی کرده‌اند که به خانواده‌ها اجازه می‌دهد - به‌جای رشوه، به‌طور رسمی برای پسرانشان از این پیش‌نویس آزاد شوند. ایده این است که کدگذاری پرداخت‌ها به جای جیب فرماندهان، به طور ایده‌آل برای مراقبت بهتر از سربازان وظیفه، پول را به بودجه دولتی هدایت می‌کند.

در ژوئیه امسال، دولت با ایجاد یک سرویس جایگزین یک ماهه موافقت کرد که باید با پرداخت کمی بیش از 2200 دلار همراه باشد. (متوسط ​​حقوق ماهانه در تاجیکستان بیش از 120 دلار نیست).

وزارت دفاع گفته است که این هزینه ها صرف بهبود شرایط زندگی سربازان خواهد شد. اما وکیل نوروز اودینایف، که از معرفی این پرداخت ها حمایت می کرد، به اوراسیا نت گفت که این اتفاق نمی افتد.

در همین حال، طالبان درجه یک در مقایسه با سربازان لاغر اندام تاجیک که در امتداد مرز مستقر شده‌اند، شبیه نیروهای بی‌نظیر به نظر می‌رسند. به نظر می‌رسد دوشنبه در شرایطی که چنین تغییرات مهمی در منطقه رخ می‌دهد، با دفاع از کشور به خطر می‌افتد.

ما باید به یک ارتش حرفه‌ای برویم. من نمی‌دانم سربازانی که به زور به خدمت سربازی می‌روند، سپس مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرند تا آنها را مجبور به انجام تعهدات خود کنند، چگونه می‌توانند مفید باشند.»


نظرات کاربران


@