افغانستان

کودکان در افغانستان از گرسنگی خواهند مرُد

تاریخ انتشار : ۲۰:۳۱ ۰۳-۰۸-۱۴۰۰

بیش از نیمی از جمعیت افغانستان از ماه نوامبر سال جاری با ناامنی حاد غذایی روبه‌رو خواهند شد. بیسلی افزوده است: «کودکان خواهند مرد، مردم از گرسنگی می‌میرند و اوضاع بسیار بدتر خواهد شد.» مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا تصریح کرده است که آن‌چه پیش‌بینی می‌شد، به حقیقت پیوسته است؛ ۲۲.۸ میلیون تن در افغانستان با گرسنگی شدید مواجه‌ هستند و اقتصاد نیز سریع‌تر از پیش‌بینی‌ها سقوط خواهد کرد.

تبریز امروز:

برنامه جهانی غذا: کودکان در افغانستان از گرسنگی خواهند مرُد

یک مقام برنامه جهانی غذا می گوید که بیشتر از نیمی از جمعیت افغانستان شامل کودکان از ماه نوامبر سال جاری، با وضعیت حاد کمبود غذا روبرو خواهند شد. این مقام سازمان ملل گفته که کودکان از گرسنگی خواهند مرد و وضعیت بدتر خواهد شد.

دیوید بیسلی، مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا، امروز (دوشنبه) با نشر بیانیه‌ای گفت که بیش از نیمی از جمعیت افغانستان از ماه نوامبر سال جاری با ناامنی حاد غذایی روبه‌رو خواهند شد.

بیسلی افزوده است: «کودکان خواهند مرد، مردم از گرسنگی می‌میرند و اوضاع بسیار بدتر خواهد شد.»

مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا تصریح کرده است که آن‌چه پیش‌بینی می‌شد، به حقیقت پیوسته است؛ ۲۲.۸ میلیون تن در افغانستان با گرسنگی شدید مواجه‌ هستند و اقتصاد نیز سریع‌تر از پیش‌بینی‌ها سقوط خواهد کرد.

او افزوده است که برنامه جهانی غذا ماهانه ۲۲۰ میلیون دالر نیاز دارد تا بخشی از ۲۳ میلیون فرد آسیب‌پذیر در زمستان پیش رو را کمک کند.

برنامه جهانی غذا در گزارش خود برای جلوگیری از بحران انسانی ناشی از فقر و گرسنگی و نیز تأمین نیازهای اساسی غذایی مردم افغانستان، به‌ویژه در زمستان پیش‌رو، خواستار کمک فوری بشردوستانه شده است.

 بیسلی افزوده است: «افغانستان در حال حاضر در بین بدترین بحران‌های بشردوستانه جهان است و امنیت غذایی در این کشور در حال فروپاشی است. در زمستان امسال‌، میلیون‌ها افغان مجبور خواهند شد بین مهاجرت و گرسنگی یکی را انتخاب کنند.»

این سازمان گفته است که طالبان توان پرداخت دست‌مزد به کارمندان دولت را ندارند و جوامع شهری برای اولین بار با ناامنی غذایی در سطح مناطق روستایی روبه‌رو شده‌اند.

مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا خاطرنشان کرده است که این سازمان منابع خود را تا ماه دسامبر مصرف کرده است، زیرا اهداکنندگان نتوانسته‌اند به تعهدات خود عمل کنند.

این هشدار‌ها در حالی از سوی برنامه جهانی غذا مطرح شده است که با فروپاشی نظام و قدرت‌گیری طالبان در کشور، هزاران تن کار خود را از دست داده‌اند و تعدادی به دلیل فقر و گرسنگی در معرض مرگ قرار دارند.

این در حالیست که پیش از این گزارش شده که چند کودک در غرب کابل، در روزهای گذشته به دلیل گرسنگی جان شان را از دست دادند.


نظرات کاربران


@