سمیر جع جع در تلاش برای بحران افرینی در لبنان

سمیرجع جع چگونه از زندان آزاد شد ؟

تاریخ انتشار : ۱۸:۵۲ ۲۶-۰۷-۱۴۰۰

سمیر جعجع ، فرمانده سابق شبه نظامیان پس از 11 سال زندان به دلیل جنایاتی که در جنگ داخلی لبنان در سال های 1975 تا 1990 انجام شد ، در جولای 2005 آزاد شد. سمیر جعجع مدت زندان خود را سالهای سیاه و طولانی توصیف کرد.........سمیر جع جع با برخی از بدنام ترین قتل های دوران جنگ داخلی لبنان از جمله ساقط کردن هلیکوپتر نظامی در 1987 که منجر به کشته شدن رشید کرامی ، نخست وزیر طرفدار سوریه و کشته شدن دنی چامون ، سیاستمدار برجسته مسیحی شد ، ارتباط داشت . وی در سال 1994 دستگیر شد و گروه وی پس از انفجار در کلیسا که منجر به کشته شدن 10 نفر شد ، غیرقانونی اعلام شد. بعداً جع جع از بمب گذاری تبرئه شد ، اما در چندین مورد قتل دیگر ، از جمله قتل رشید کرامی و چمون ، به حبس ابد محکوم شد.

تبریز امروز:

سمیرجع جع در زندان

سمیر جعجع ، فرمانده سابق شبه نظامیان پس از 11 سال زندان به دلیل جنایاتی که در جنگ داخلی لبنان در سال های 1975 تا 1990 انجام شد ، در جولای 2005 آزاد شد. سمیر جعجع مدت زندان خود را سالهای سیاه و طولانی توصیف کرد
سمیر جعجع، رهبر ضد سوری شبه نظامیان نیروهای مسیحی منحل شده لبنان بود و تنها رهبر گروه های شبه نظامی بود که پس از پایان درگیری ها در لبنان زندانی شد.

پارلمان لبنان در 2005 که تحت سلطه مخالفان دمشق بود،  لایحه ای را مبنی بر عفو وی به تصویب رساند ، این آخرین گام  در لبنان پس از جنگ داخلی و فروپاشی سلطه نظامی سوریه در لبنان محسوب گردید.

سمیر جعجع روز سه شنبه در اولین سخنرانی عمومی خود پس از آزادی گفت: "شما از زندان بزرگی که در آن قرار داشتید رهایی یافته اید و مرا با آن رهایی از زندان كوچكی كه در آن قرار داشتم بیرون آورده اید." 

او در طول سخنرانی تلویزیونی ملی در فرودگاه بین المللی بیروت با حضور صدها نفر از طرفداران و روزنامه نگاران گفت: "اوقات زندان سالهای سیاه و طولانی بودند."


سمیر جعجع، 53 ساله ، زندان وزارت دفاع خود را در بیروت ترک کرد و سربازان او را مستقیماً به فرودگاه بردند و در آنجا با حامیان نیروهای لبنانی در سالن VIP ملاقات کردند.

وی همچنین با چندین مقام و وزیر لبنانی دیدار کرد.

عباس نصیر خبرنگار الجزیره در لبنان گزارش داد ، کسانی که در جلسه کابینه در 18 ژوئیه هنگام تصویب طرح عفو سمیر جع جع حضور نداشتند ، غایب بودند.

در میان کسانی که حضور نداشتند ، جریان حزب الله ، برخی از نمایندگان حزب بعث و حزب ناسیونالیست سوسیالیست سوریه بودند.


سمیر جع جع برای آزمایشات پزشکی و استراحت کشور را ترک می کند.

او چندین بار به جرم ترور و دیگر کشتارهای جنگ داخلی محکوم شده بود و هشت سال را در سلول انفرادی و در مجموع 11 سال در زندان وزارت دفاع گذراند.

قتل های سیاسی

سمیر جع جع با برخی از بدنام ترین قتل های دوران جنگ داخلی لبنان از جمله ساقط کردن هلیکوپتر نظامی در 1987 که منجر به کشته شدن رشید کرامی ، نخست وزیر طرفدار سوریه و کشته شدن دنی چامون ، سیاستمدار برجسته مسیحی شد ، ارتباط داشت . وی در سال 1994 دستگیر شد و گروه وی پس از انفجار در کلیسا که منجر به کشته شدن 10 نفر شد ، غیرقانونی اعلام شد.

بعداً جع جع از بمب گذاری تبرئه شد ، اما در چندین مورد قتل دیگر ، از جمله قتل رشید کرامی و چمون ، به حبس ابد محکوم شد.

او همیشه خود را از اتهامات مبرا اعلام می کرد و می گفت که به دلیل مخالفت شدید خود با سوریه قربانی شده است.

نفوذ سوریه بر سیاست لبنان مانع تلاش های قبلی وی برای عفو و بازگشت ژنرال میشل عون فرمانده سابق ارتش لبنان از تبعید 14 ساله در فرانسه شده بود.

اما میشل عون در 7 مه ، کمتر از دو هفته پس از آنکه سوریه نیروهای خود را تحت فشار ایالات متحده و سازمان ملل متحد عقب نشاند ، به لبنان برگشت .
عفو سمیر جع جع  توسط دشمنان مسلمان و مسیحی سابق جنگ داخلی که علیه سوریه متحد شده بودند ، حمایت شد و در پایان حضور نظامی 29 ساله ارتش سوریه در لبنان اقدام به آزادای وی شد.


نظرات کاربران


@