عکس از توفیق وحیدی آذر

چکاوک کاکلی عینالی

تاریخ انتشار : ۰۳:۳۶ ۲۵-۰۶-۱۴۰۰

چکاوک کاکلی گونه ای از چکاوک است که از 81 گونه دیگر چکاوک به دلیل تاج پرهایش که در ادعای مالکیت بر محدوده اش یا خواستگاری و هنگام آواز خواندن بلند می شوند ، متمایز می شود. این پرنده " کوهستان عینالی" در سرزمین اروپا ، در شمال آفریقا و در بخش هایی از غرب آسیا و چین نیز زندگی می کند. او پرنده غیر مهاجر است ، اما گاهی اوقات به عنوان یک پرنده در حال گردش در بریتانیا نیز دیده شده است.

تبریز امروز:

 چکاوک تاج دار عینالی  - توفیق وحیدی آذر

چکاوک کاکلی Galerida cristata  گونه ای از چکاوک است که از 81 گونه دیگر چکاوک به دلیل تاج پرهایش که در ادعای مالکیت بر محدوده اش یا خواستگاری و هنگام آواز خواندن بلند می شوند ، متمایز می شود. این پرنده " کوهستان عینالی" در سرزمین اروپا ، در شمال آفریقا و در بخش هایی از غرب آسیا و چین نیز زندگی می کند. او  پرنده غیر مهاجر است ، اما گاهی اوقات به عنوان یک پرنده در حال گردش در بریتانیا نیز دیده شده است.  

 

نقشه پراکندگی و زندگی چکاوک تاجدار

محدوده تقریبی با رنگ سبز روی نقشه جهان نشان داده شده است


چکاوک تاج دار عینالی  - توفیق وحیدی آذر- Tofigh Vahidi Azar

 چکاوک تاج دار عینالی  - توفیق وحیدی آذر- Tofigh Vahidi Azar

چکاوک تاج دار عینالی  - توفیق وحیدی آذر- Tofigh Vahidi Azar

چکاوک تاج دار عینالی  - توفیق وحیدی آذر- Tofigh Vahidi Azar

چکاوک کاکلی یکی از گونه هایی بود که در ابتدا توسط کارل لیناین در چاپ دهم 1758 چاپ دهم Systema Naturae توصیف شد. تا زمانی که طبیعت شناس آلمانی فردریش بوی آن را در گونه جدید Galerida در سال 1821 قرار داد ، در گونه Alauda طبقه بندی شد. کالین هریسون توصیه کرد که اعضای Galerida و Lullula را در سال 1865 به دلیل فقدان ویژگیهای مشخص به Alauda برگردانند.  نام علمی فعلی از لاتین گرفته شده است. Galerida نام یک چکاوک با تاج بود
چکاوک کاکلی یک پرنده آوازخوان است و دارای یک آهنگ سیال  است که بصورت onomatopoeically به عنوان whee-whee-wheeoo  یا twee-te-too توصیف شده است. این پرنده در ارتفاع از آسمان ، در ارتفاع تقریباً 30 تا 60 متری (98 تا 197 فوت) از سطح زمین ، می خواند. چکاوک  اوراسیایی مربوطه رفتار مشابهی از خود نشان می دهد اما در هنگام صعود نیز آواز می خواند ، در حالی کهچکاوک کاکلی یا در ارتفاع یا روی زمین آواز می خواند. الگوی پرواز آنها نمونه ای از حرکت بدون نظم است. 

در گودال های کوچک در زمین ، اغلب در مناطق متروک و حومه شهرها لانه می سازد. لانه ها ساختارهای نامرتبی هستند که عمدتاً از چمن ها و ریشه های مرده تشکیل شده اند.  سه تا پنج تخم مرغ قهوه ای و خال دار ، شبیه به تخم مرغ آسمانی اوراسیا ، در یک زمان گذاشته می شوند و پس از 11 تا 12 روز تخم می گیرند. جوجه ها ، مانند بیشتر لارک ها ، لانه را زود ، بعد از حدود هشت روز ترک می کنند و پس از رسیدن به سن 15-16 روزگی پرواز می کنند. معمولاً هر سال دو بچه پرورش می یابد.

پرندگان تاج خوراکی عمدتاً از دانه ها و دانه هایی مانند جو دوسر ، گندم و جو تغذیه می کنند ، اما حشرات ، به ویژه سوسک ها را نیز با غذا یا از زمین پاک می کنند. پرندگان خردسال توسط هر دو والد تغذیه می شوند و معمولاً قبل از اینکه بتوانند پرواز کنند و خودشان شروع به جستجوی غذا کنند ، لانه را ترک می کنند.

فرانسیس آسیسی بر اساس شباهت هایی که بین آن و زندگی جمعی اش وجود داشت ، چکاوک کاکلی را پرنده ای با اهمیت ویژه می دانست.


نظرات کاربران


@