اوراسیا ، ترکمنستان

ترکمنستان ، فسل برداشت پنبه فرا رسیده است

تاریخ انتشار : ۱۱:۵۶ ۲۳-۰۶-۱۴۰۰

تصاویر تلویزیونی دولتی که نشان دهنده شروع به کار در اهال است ، تأکید زیادی بر فناوری مورد استفاده برای انجام این کار دارد. به طور کامل 1000 دستگاه جمع آوری پنبه جان دیر 9970 به همراه بیش از 2200 کامیون ، 2300 تراکتور و 3600 تریلر تراکتور در حال استقرار هستند. شرکت جان دیر به دلیل چرخش آشکار ترکمنستان به مکانیزاسیون ، تجارت خوبی انجام داده است. این شرکت در خلال سالهای 2019-20 بیش از 600 مدل از دستگاه 9970 جمع کننده خود را به ترکمنستان عرضه کرد. این شرکت 400 دستگاه دیگر از همین دستگاه را در سالهای 18-2017 تحویل داد. دولت همچنین در مورد انواع پنبه سفارشی خود صحبت کرده است ، که آنها می گویند برای اطمینان از بازده زودرس و بهره وری بالا برای منطقه تولید انجام شده است. اما فناوری فقط بخشی از معادله است. پنبه چیده شده با دست قیمت های بالاتری را به خود جلب می کند - واقعیتی که مستلزم استقرار نیروی کار جمعی است. معلمان و دانش آموزان دبیرستانی در استان بالکان برای برداشت پنبه به خدمت گرفته شده اند. انتظار می رود کارکنان مدرسه روزانه 60 کیلوگرم محصول را جمع آوری کنند. این کار در واقع چند هفته ای است که از زمان شروع برداشت شروع شده است. کارگران دولتی در مری از ماه آگوست به مزارع اعزام شده اند. در همان ماه گزارشاتی منتشر شد مبنی بر اینکه بدهکاران متخلف نفقه با چیدن پنبه مجازات شده اند. با توجه به چگونگی سازماندهی اقتصاد پنبه در ترکمنستان ، درک نحوه انجام کارها در سال جاری دشوار است. به طور خلاصه ، زمین متعلق به دولت است ، و سپس آن را به کشاورزان اجاره می دهد ، که تحت شرایط این قراردادها مجبورند بیشتر پنبه پرورش دهند. در صورت کمبود تولید ، کشاورزان بابت تفاوت و چشم انداز قرار گرفتن زمین خود دستمزد دریافت می دارند . در زمان های

تبریز امروز:

یرداشت های پنبه اقتصاد ترکمنستان را شکل می دهد 
ترکمنستان - پنبه
برداشت پنبه امسال با شکوه و رسم معمول آغاز شد ، اما آنچه از کشاورزان خواسته می شود برداشت دستی آن است .

برداشت محصول پنبه در چهار استان در 8 سپتامبر آغاز شد: اهال ، بالکان ، لباپ و مری. برای شروع در استان داش وگوز ، جایی که شرایط خاک و شرایط اقلیمی متفاوت است ، یک هفته تأخیر وجود خواهد داشت.

 رسانه های دولتی اعلام کردند: "وظیفه اصلی کارگران روستا در حال حاضر جمع آوری پنبه از مزارع در زمان کوتاه و بدون آسیب است."

عبارت "زمان کوتاه" در اینجا بسیار مهم است. رئیس جمهور قربانقلی بردی محمداف در 2 آگوست دستور داد برداشت سالانه پنبه تا 27 سپتامبر ، تاریخی که در آن روز استقلال جشن گرفته می شود ، افزایش یابد. در سال های گذشته شروع کار در حدود نوامبر اعلام شده بود.

برداشت امسال 1.25 میلیون تن (مانند سال گذشته) تعیین شده است که بیشتر آن از استانهای مری و لباپ است: به ترتیب 365،000 تن و 320،000 تن. حتی استان داشوگوز 275000 تن محصول  و در عرض 12 روز. تولید می کند .

برداشت مکانیزه ی پنبه در ترکمنستان

تصاویر تلویزیونی دولتی که نشان دهنده شروع به کار در اهال است ، تأکید زیادی بر فناوری مورد استفاده برای انجام این کار دارد. به طور کامل 1000 دستگاه جمع آوری پنبه جان دیر 9970 به همراه بیش از 2200 کامیون ، 2300 تراکتور و 3600 تریلر تراکتور در حال استقرار هستند.

شرکت جان دیر به دلیل چرخش آشکار ترکمنستان به مکانیزاسیون ، تجارت خوبی انجام داده است. این شرکت در خلال سالهای 2019-20 بیش از 600 مدل از دستگاه 9970 جمع کننده خود را به ترکمنستان عرضه کرد. این شرکت 400 دستگاه دیگر از همین دستگاه را در سالهای 18-2017 تحویل داد.

 دولت همچنین در مورد انواع پنبه سفارشی خود صحبت کرده است ، که آنها می گویند برای اطمینان از بازده زودرس و بهره وری بالا برای منطقه تولید انجام شده است.

اما فناوری فقط بخشی از معادله است. پنبه چیده شده با دست قیمت های بالاتری را به خود جلب می کند - واقعیتی که مستلزم استقرار نیروی کار جمعی است.

 معلمان و دانش آموزان دبیرستانی در استان بالکان برای برداشت پنبه به خدمت گرفته شده اند. انتظار می رود کارکنان مدرسه روزانه 60 کیلوگرم محصول را جمع آوری کنند.

این کار در واقع چند هفته ای است که از زمان شروع برداشت شروع شده است. کارگران دولتی در مری از ماه آگوست به مزارع اعزام شده اند. در همان ماه گزارشاتی منتشر شد مبنی بر اینکه بدهکاران متخلف نفقه با چیدن پنبه مجازات شده اند.

با توجه به چگونگی سازماندهی اقتصاد پنبه در ترکمنستان ، درک نحوه انجام کارها در سال جاری دشوار است. به طور خلاصه ، زمین متعلق به دولت است ، و سپس آن را به کشاورزان اجاره می دهد ، که تحت شرایط این قراردادها مجبورند بیشتر پنبه پرورش دهند. در صورت کمبود تولید ، کشاورزان بابت تفاوت و چشم انداز  قرار گرفتن زمین خود دستمزد دریافت می دارند .

در زمان های عادی ، ممکن است کشاورزان این گزینه را داشته باشند که با مسافرت به خارج از کشور یا حتی در داخل کشور برای مشاغل نامطلوب برخی از مشکلات مالی خود را برطرف کنند ، اما کوید  -19 و محدودیت های همزمان آن ، کشاورزان پنبه کار را تحت تاثیر قرار داده است .

در جبهه خارجی ، ترکمنستان هنوز مشغول رسیدگی به پیامدهای تصرف افغانستان توسط طالبان است. موضع عشق آباد از ابتدا این بود که می تواند با افراد جدید مسئول کار کند.

وپا خادجیف ، معاون وزیر امور خارجه ترکمنستان در کنفرانسی آنلاین وزارتی که توسط دولتهای آمریکا و آلمان با تقاضای مکانیسمهای تعامل چند جانبه برگزار شد ، این نکته را بیان کرد.

خادجیف به نقل از خبرگزاری روسی تاس گفت: "هنگامی که ما درباره اهمیت ایجاد قالب های جدید مشارکت با افغانستان صحبت می کنیم ، ترکمنستان بر لزوم ایجاد مکانیسم های موثر تعامل چند جانبه با هدف دستیابی به صلح و توافق مدنی در آن کشور تاکید می کند."

اولین قدم برای بازگشت به حالت عادی ، همانطور که عشق آباد می بیند ، این است که دولت ها باید دولت طالبان را به رسمیت بشناسند. به نظر می رسد سخنگوی امارت اسلامی افغانستان در 13 سپتامبر در توئیتر خود ضمن تبریک از وزیر امور خارجه ترکمنستان به مناسبت تشکیل دولت جدید تأیید کرد. 

عبدالسلام حنفی ، معاون نخست وزیر افغانستان ، از همسایگان ما در ترکمنستان تشکر کرده و اطمینان خود را از همکاری و تعهد افغانستان در زمینه دوجانبه مثبت اعلام کرد.

سخنگو نوشت و موضوع شش توییتی اختصاص یافته به ترکمنستان را خاتمه داد.

مردوف ، 61 ساله ، ممکن است قبلاً در تماس با افغانستان بوده باشد ، اما اطلاعاتی مبنی بر ابتلای وی به کووید -19 دریافت شده است-ویروسی که ترکمنستان اصرار دارد به طور غیر صادقانه به کشور نفوذ نکرده است. تلویزیون گفت که این اطلاعات را از دو منبع دریافت کرده است و با اشاره به این واقعیت که مردوف از 20 آگوست در ملاقات عمومی دیده نشده است ، شایعه خود را تقویت کرده است. وزارت خارجه این پیشنهاد را کاملاً رد کرد. تورکمن نیوز  مستقر در آمستردام به تصاویر ماهواره ای روی آورد تا نکته قابل توجهی در مورد افزایش مرگ و میر نشان دهد. تصاویر گورستانی در نزدیکی بالکان آبات ، شهری با 120 هزار نفر جمعیت ، در سپتامبر 2019 و آوریل 2020 نشان داده شده است که تغییرات کمی در تعداد گورهای جدید ایجاد شده است ، که میزان نسبتاً کمی از مرگ و میر را در آن منطقه نشان می دهد. با این حال ، تغییر بین آوریل 2020 و ژوئیه 2021 چشمگیر است. تعبیر آن به کل کشور نشان می دهد ترکمنستان ضربه سختی خورده است.

شیوه دمدمی مزاجانه ای که از طریق آن به کار گرفته شده قربانیان را به چپ و راست می رساند. گفته می شود پس از تشخیص ابتلای چند تن از مسافران در شهر تفریحی آوزا در خزر مبنی بر اینکه به نوع دلتا مبتلا شده اند ، همه مهمانان دیگر به خانه فرستاده شدند. صدها کارگر هتل نیز اخراج شدند و به گفته فرد مبتلا  ، هنوز حقوق ماه آگوست را دریافت نکرده اند. برخی از کارگران بیکار گفتند که مبلغی که برای رسیدن به آوازا به دست آورده اند بیشتر از کل تعطیلات است.

حداقل اقتصاد در حال رشد است. به هر حال این چیزی است که رئیس جمهور می گوید.

در جلسه کابینه 10 سپتامبر ، بردی محمداف رقم 6.2 درصد را محاسبه کرد که به گفته وی تولید ناخالص داخلی در هشت ماهه اول سال 2021 افزایش یافته است.

بردی محمداف طبق عادت خود شک و تردید را در این روایت از سطوح بالا و غیر قابل کنترل رشد با صحبت از فوریت افزایش تولید نفت و استفاده بهتر از ظرفیت پالایشگاه وارد کرد. اگر عملکرد در این مناطق مهم کمتر از این باشد ، این سوال مطرح می شود که چگونه است که ترکمنستان همیشه داده های تولید ناخالص داخلی را  بدون تغییر بدست می آورد.

اینکه این ارقام تا جایی فراتر از نقطه غیر واقعی شکل داده می شود ،  بدیهی است. این راز این است که خود بردی محمداف تا چه حد توسط اطلاعات خود از اطلاعات واقعی محافظت می شود.

این امر ممکن است تغییر کند یا نکند زیرا پسر او و جانشین فرضی اش ، سردار ، نقش مستقیم تری در اداره امور ایفا می کند. در تحول مهمی در این زمینه ، بردی محمداف در جلسه کابینه به سردار ، که معاون نخست وزیر است ، دستور داد "وضعیت اقتصادی را تجزیه و تحلیل کند" و عهده دار تدوین بودجه سال آینده شود.

آیا سردار وسوسه می شود پنبه را به نفع پدرش طلا کند؟

 

اوراسیا نت 

برگردان کاوه وحیدی آذر


نظرات کاربران


@