اوراسیا، تورکمنستان

بحران آب مشکل پیش روی تورکمنستان

تاریخ انتشار : ۰۷:۵۳ ۱۸-۰۶-۱۴۰۰

با وجود زنگ هشدار در مورد شیوع کوید 19 ناشناخته ، دانش آموزان تورکمنستانی نمی دانند این روزها به مدرسه خواهند رفت یا نه ؟ مقامات اعلام کردند بسیاری از مدارس تا اکتبر تعطیل خواهند بود........ترکمنستان یکی از کشورهایی است که بیشترین افزایش واردات سلاح را در سال 2021 شاهد بوده و این در حالیست که در همان گزارش مشخص شده است که "تورکمنستان دارای کمترین میزان گزارش شده از میزان خشونت در جهان ، با 1 درصد است."

تبریز امروز:

زنی در حال آب از چاه در داوازا  ( دروازه ) است
زنی آب را از چاه نزدیک دروازا حمل می کند 


دانش آموزان ترکمنستانی نمی دانند این روزها به مدرسه خواهند رفت یا نه ؟ با وجود زنگ هشدار در مورد شیوع کوید 19 ناشناخته ،  مقامات اعلام کردند بسیاری از مدارس تا اکتبر تعطیل خواهند بود.

اما زمانی که اول سپتامبر ، که به طور سنتی آغاز سال تحصیلی است ، فرا رسید ، بچه های کلاس های اول تا ششم در کلاس ها شرکت کردند. به گفته رسانه های محلی ، پنج مدرسه متوسطه جدید در آن روز افتتاح شد ، اگرچه معلوم نیست که تدریس در آن مدارس آغاز شده باشد.

رئیس جمهور قربانقلی بردی محمداف این روز را با سخنرانی در مورد تاریخ و "وظایف و مسئولیت های نسل جوان" در سالن بزرگی از جوانان دانشگاهی که هیچکدام ماسک بر صورت نداشتند ، جشن گرفت.

دانش آموزان ترکمن


در یک برنامه نبرد دولتی ضدکروناویروس که  به صراحت اعلام شده بود که باید از مجامع عمومی اجتناب شود. به نظر نمی رسد که این حکم در مورد رویدادهایی که بردی محمداف بر آن ریاست می کند اعمال شود.

در اوایل این هفته ، به نظر می رسد دولت تغییر کرده است - تعویق  اغاز مدارس را که عملاً هرگز به طور عمومی اعلام نکرده بود ، برعکس کرد.  ترکمن نیوز گزارش داد که معلمان شهرهای داشوگوز و ترکمن آبات در 6 سپتامبر توسط مدیران مدرسه از خواب بیدار شده و دستور جمع آوری کودکان و بازگشت به کلاس را داده اند.

یک منبع در استان لباپ گفت: "مدیر مدرسه ساعت 6 صبح تماس گرفت و گفت که او تازه درباره بازگشایی مدارس مطلع شده است." "ما فقط توانستیم نیمی از کلاس درس را جمع آوری کنیم. بقیه یا مریض بودند یا از رفتن به کلاس خودداری کردند. "

کرونیکل در 6 سپتامبر گزارش داد که دانش آموزان در تمام سنین به مدرسه در عشق آباد پایتخت بازگشته اند.

این نباید به عنوان نشانه ای از کاهش ناگهانی کوید 19  فرض شود . محدودیت ها هنوز در جاهای دیگر بسیار قوی است. در ترکمن باشی ، مشتریان بانک نمی توانند خدمات دریافت کنند مگر اینکه بتوانند گواهی واکسیناسیون ارائه دهند. هنوز اطلاعاتی در مورد تعداد افراد مبتلا تا به امروز وجود ندارد.

در استان داشوگوز و مری ، حمل و نقل عمومی بین استان ها متوقف شده است. ورود و خروج از شهر گارابوگاز در استان بالکان وجود ندارد.

.تورکمن نیوز ، رسانه ای که برخی از جامع ترین کارها را در مورد بحران اپیدمیولوژیک انجام داده است ، آنچه را موج سوم ترکمنستان توصیف می کند ، بدترین وضعیتی است که کشور تاکنون تحمل کرده است.

"منابع می گویند تقریباً در هر خانواده ای افراد بیمار وجود دارد. فرض بر این است که گونه بسیار مسری دلتا وارد کشور شده است. "

با این وجود ، برنامه هایی برای رژه بزرگ نظامی که در 27 سپتامبر به مناسبت سی امین سالگرد استقلال برگزار می شود ، باقی است. بردی محمداف در 31 آگوست از وزیر دفاع بگنگ گدیوگدیف در مورد مقدمات این رژه  و مانور جمعی اطلاعات دریافت کرد.

ممکن است چیزهای زیادی برای خودنمایی وجود داشته باشد. بر اساس یافته های فهرست صلح جهانی ، یک نظرسنجی سالانه توسط موسسه اقتصادی و صلح مستقر در استرالیا ،

ترکمنستان یکی از کشورهایی است که بیشترین افزایش واردات سلاح را در سال 2021 شاهد بوده است. و این در حالی است که در همان گزارش مشخص شد که "ترکمنستان دارای

کمترین میزان گزارش شده از میزان خشونت در جهان ، با 1 درصد است."

ترکمنستان در حالی که در زمینه کوید -  19 بی دست و پا  دیده می شود ، در جبهه افغانستان پای ثابت و از سازگاری برخوردار است.

3 سپتامبر شاهد افتتاح ژنراتور جدید توربین گازی 432 مگاواتی در استان لباپ با هدف تامین بیشتر برق به افغانستان و ازبکستان و قرقیزستان بود. این پروژه توسط شرکت سومیتومو  ژاپن تکمیل و توسط بانک های ژاپنی تامین مالی شد ، بنابراین تعجب آور نیست که بردی محمداف یادداشتی را به امپراتور ناروهیتو ارسال کرد که در آن تعهد ترکمنستان به عنوان یک منبع تأمین کننده انرژی قابل اعتماد برای کل منطقه را بازگو می کرد.

در یکی دیگر از حمایت های ترکمنستان از افغانستان ، وزارت خارجه در اول سپتامبر اعلام کرد که اعزام کمک های بشردوستانه به این کشور را از سر گرفته است - اولین بار پس از به دست گرفتن قدرت طالبان. این تحویل شامل دارو ، لباس محافظ برای پرسنل پزشکی ، ضد عفونی کننده و داروهای مناسب برای درمان ویروس کرونا بود.

علیرغم ناآرامی ها ، به نظر می رسد تردد راه آهن و جاده ای بین افغانستان و ترکمنستان برای کوتاه ترین زمان قطع شده است. تجارت به معنای افرادی است که از مرزها عبور می کنند و این به نوبه خود به معنای گسترش بیشتر کوید -  19 است ، بنابراین اهدای تجهیزات پزشکی بسیار عاقلانه و ساده ترین روش پیشگیری از بحران است .

جشن ترکمن ها

ترکمنستان ممکن است نیاز داشته باشد که در مورد نیازهای خود بیشتر فکر کند. تلویزیون دولتی در 3 سپتامبر گزارشی هیجانی از شروع فصل کاشت گندم زمستانی تهیه کرد - همراه با شلیک های بی پایان هواپیماهای بدون سرنشین که بر بالای خطوط تراکتور و دیگر ماشین های کشاورزی می چرخید. به گفته رسانه های دولتی ، به کشاورزان هر آنچه ممکن است بخواهند یا نیاز دارند ، ارائه شده است: بذرهای با کیفیت بالا ، کودهای معدنی ، فناوری مدرن و آب! در این شرایط افرادی که از آفت سالانه کمبود مواد غذایی که حتی به مواد اصلی مانند آرد و نان کشیده شده است ، عذاب می کشند ، مطمئناً امیدوار خواهند بود.

کمپین کاشت درست در حالی انجام می شود که کشاورزان پنبه مشغول برداشت محصول هستند. در جلسه دولت در 3 سپتامبر ، بردی محمداف دستور داد که کار در چهار استان کشور تا 8 سپتامبر و یک هفته بعد در استان داشوگوز آغاز شود. در ماه اوت ، رئیس جمهور اصرار داشت که برداشت کنندگان پنبه سهمیه خود را تا 27 سپتامبر ، قبل از روز استقلال و یک ماه و نیم قبل از مهلت معمول ، برآورده کنند.

هر سال خواسته های از کشاورزان ترکمنستان مطرح می شود و این حس نگران کننده ای وجود دارد که ممکن است این کشور در مدت زمان طولانی از جاده خارج شود.

گزارش سازمان ملل متحد که ماه گذشته منتشر شد ، ترکمنستان را از جمله کشورهایی دانست که به دلیل طوفان شن و گرد و غبار در معرض هوای بی کیفیت قرار دارند. بیش از 70 درصد از زمین های کشاورزی ترکمنستان در معرض رسوب گرد و غبار است. و همانطور که در گزارش اشاره شده است ، طوفان های منطقه ای زمین های کشاورزی را تخریب می کنند. تشدید احتمالی این پدیده به دلیل تغییرات آب و هوایی برای کشور مضر است.

در همین حال ، تحقیقات جدید سازمان خواربار و کشاورزی ، سطح بحرانی فشار بر منابع آب در ترکمنستان را برجسته کرده است. فائو میزان تنش آبی ترکمنستان را تقریبا 144 درصد ارزیابی می کند - درجمهوری های اتحاد جماهیر شوروی سابق ، تنها ازبکستان وضعیت بدتری دارد.

به طور خلاصه ، مزارع خشک در حال تبدیل به گرد و غبار شدن هستند و مگر اینکه هدر رفت آب محدود شود ، تا حدی با کنار گذاشتن محصولات تشنه و با مصرف آب بیشتر که مزایای آشکاری برای کشاورزان ندارند ، خشکسالی های مزمن به یک قاعده تبدیل می شود.

 

از اوراسیا نت - برگردان کاوه وحیدی آذر


نظرات کاربران


@