اوراسیا ، ارمنستان

واکسیناسیون کرونا ضرورت پیش روی ارمنستان

تاریخ انتشار : ۰۶:۱۱ ۱۸-۰۶-۱۴۰۰

مبارزه سختی خواهد بود: تا پایان ماه اگوست ، آخرین باری که آمارها منتشر شد ، کمتر از 5 درصد از جمعیت ارمنستان واکسینه شده بودند. حتی این امر به احتمال زیاد بیش از حد محاسبه می شود زیرا تلاش دولت برای در دسترس قرار دادن واکسن ها باعث جذب بسیاری از خارجی ها شد ، تا جایی که دولت مجبور شد قوانین را تشدید کند زیرا تعداد زیادی از گردشگران ایرانی برای واکسیناسیون می آیند. آمارهای دولتی واکسیناسیون هایی را که به شهروندان ارمنی و خارجی ها داده می شود ، تفکیک نمی کند. علاوه بر این ، بسیاری از ارمنی ها نسبت به واکسن ها شک دارند: در نظرسنجی موسسه بین المللی جمهوری خواهان که در ماه جولای انجام شد و در 6 سپتامبر منتشر شد ، بیش از 50 درصد از پاسخ دهندگان گفتند که "قطعا" یا "احتمالاً" واکسینه نمی شوند. اما آوانسیان دیدگاه مثبتی داشت: "اگر در ماه مارس تنها 10 درصد از ارامنه آماده واکسیناسیون بودند ، بررسی های امروز نشان می دهد که 40 درصد از مردم آمادگی واکسیناسیون را دارند ؛ این یک شاخص خوب است."

تبریز امروز:

واکسیناسیون  ارمنستان

یک سایت واکسیناسیون کوید - 19 در خیابان شمالی مرکزی ایروان.

ارمنستان به طور احباری به واکسیناسیون کوید برای همه کارکنان نیاز دارد ، قوانین جدید در حالی وضع می شود که کشور در تلاش است موج سوم ویروس را متوقف کند و تعداد واکسیناسیون همچنان پایین است.

در کمتر از یک ماه بعد، تقریباً هرکسی که در ارمنستان شغلی دارد یا باید در برابر کوید  19 واکسینه شود یا با هزینه شخصی خود به آزمایش های منظم بپردازد.

در 20 آگوست ، دولت مقررات جدیدی را صادر کرد که بر اساس آن کارفرمایان باید یا از هر کارمند گواهی واکسیناسیون کوید دریافت کنند ، یا کارمند باید نتایج آزمایش PCR را هر 14 روز ارائه دهد. این مقررات برای همه کارکنان دولت و لیست طولانی مشاغل بخش خصوصی که تقریباً همه حوزه های اقتصاد را در بر می گیرد ، اعمال می شود. زنان باردار و کسانی که به دلایل پزشکی نمی توانند واکسینه شوند معاف می شوند.

آناهیت آوانسیان وزیر بهداشت در 6 سپتامبر در مصاحبه با رسانه های رسمی گفت: "ما اول  اکتبر [را به عنوان مهلت] تعیین کردیم تا صف نداشته باشیم و وقت اضافی را هدر ندهیم."

مبارزه سختی خواهد بود: تا پایان ماه اگوست ، آخرین باری که آمارها منتشر شد ، کمتر از 5 درصد از جمعیت ارمنستان واکسینه شده بودند. حتی این امر به احتمال زیاد بیش از حد محاسبه می شود زیرا تلاش دولت برای در دسترس قرار دادن واکسن ها باعث جذب بسیاری از خارجی ها شد ، تا جایی که دولت مجبور شد قوانین را تشدید کند زیرا تعداد زیادی از گردشگران ایرانی برای واکسیناسیون می آیند. آمارهای دولتی واکسیناسیون هایی را که به شهروندان ارمنی و خارجی ها داده می شود ، تفکیک  نمی کند.

علاوه بر این ، بسیاری از ارمنی ها نسبت به واکسن ها شک دارند: در نظرسنجی موسسه بین المللی جمهوری خواهان که در ماه جولای انجام شد و در 6 سپتامبر منتشر شد ، بیش از 50 درصد از پاسخ دهندگان گفتند که "قطعا" یا "احتمالاً" واکسینه نمی شوند.  اما آوانسیان دیدگاه مثبتی داشت: "اگر در ماه مارس تنها 10 درصد از ارامنه آماده واکسیناسیون بودند ، بررسی های امروز نشان می دهد که 40 درصد از مردم آمادگی واکسیناسیون را دارند ؛ این یک شاخص خوب است."

ارمنستان از چهار واکسن استفاده می کند:  اسپوتنیک وی روسی ، کرونا واک چینی و سینوفارم و  آسترا زنکا ی سوئدی-بریتانیایی.

در همین حال ، یک آزمایش PCR به طور کلی 15000 درام (30 دلار) هزینه دارد ، حدود یک چهارم حداقل دستمزد ماهانه ارمنستان. علاوه بر این ، تورم در حال افزایش است و افزایش قیمت مواد غذایی بالاترین رقمی است که این کشور از دهه 1990 تاکنون ثبت کرده است.

این امر باعث می شود جمعیت ارامنه مخالف واکسن جز واکسیناسیون کاری نتوانند انجام دهند .

رسانه های اجتماعی ارمنستان مملو از نظر دهندگان عصبانی شده است که نمی خواهند مجبور به واکسن زدن شوند. یک خبر در مورد الزامات ارسال شده در فیس بوک بحث داغی را برانگیخت. یکی از کاربران می گوید: "دولت حق ندارد وارد سیستم شخصی من شود و آن را تغییر دهد." یکی دیگر پیشنهاد کرد"بیایید همه کار خود را ترک کنیم. به این ترتیب آنها نمی توانند همه را اخراج کنند. "

این نیاز جدید در حالی مطرح می شود که موارد کوید در ارمنستان در حال افزایش است و موج جدید چیزی است که کشور نمی تواند از عهده آن برآید. در اول سپتامبر ، این کشور 636 مورد جدید و 19 مورد مرگ ناشی از کروناویروس را ثبت کرد ، میزان ابتلا حدود دو برابر ماه قبل و بالاترین آمار مرگ و میر یک روزه ناشی از کوید -  19 در ماه های اخیر بود. از ماه مه 2020 این کشور محدودیت های بسیار کمی داشته است و مقررات باقی مانده به طور گسترده نادیده گرفته می شود. ماسک ها تقریباً هرگز دیده نمی شوند

 

اوراسیا نت // برگردان کاوه وحیدی آذر


نظرات کاربران


@