خانکندی یا استپاناکرت در قره باغ

موج گرما ، خشکسالی و جنگ ، قره باغ را با کمبود آب مواجه می کند

تاریخ انتشار : ۰۳:۴۵ ۱۸-۰۶-۱۴۰۰

40 درصد خانکندی یا همان استپاناکرت در یک ماه گذشته بدون آب بوده است. این چالشی برای شهری است که از زمان جنگ بین ارمنستان و آذربایجان در پاییز گذشته برای احیای زندگی عادی تلاش کرده است. ساکنان پایتخت ناگورنو قره باغ به دلیل تجمع عوامل مختلف به تشنگی محکوم شده اند: آوارگان داخلی در شهر جمع شده اند و جمعیت را تا 30 درصد افزایش داده اند. دسترسی به اکثر منابع آب منطقه در جنگ از بین رفت و تابستان گرم و خشکی بود. "ما بیش از 50 روز باران ندیده ایم و درجه حرارت به 30 درجه سانتیگراد ثابت رسیده است. 70 تا 80 هزار متر مکعب مصرف ماهیانه 15000 نفر از ساکنان جدید خانکندی است که از جنگ فرار کرده اند

تبریز امروز:

موج گرما ، خشکسالی و جنگ ، قره باغ را با کمبود آب مواجه می کند
یکی از مقامات تخمین می زند که این منطقه سال گذشته بیش از 80 درصد دسترسی خود را به آب در طول جنگ از دست داده است.

خانکندی بدون اب
 کودکان در استپاناکرت از مخزن تهیه شده توسط صلیب سرخ آب می آورند.


40 درصد خانکندی یا همان استپاناکرت در یک ماه گذشته بدون آب بوده است. این چالشی برای شهری است که از زمان جنگ بین ارمنستان و آذربایجان در پاییز گذشته برای احیای زندگی عادی تلاش کرده است.

ساکنان پایتخت ناگورنو قره باغ به دلیل تجمع عوامل مختلف به تشنگی محکوم شده اند: آوارگان داخلی در شهر جمع شده اند و جمعیت را تا 30 درصد افزایش داده اند. دسترسی به اکثر منابع آب منطقه در جنگ از بین رفت و تابستان گرم و خشکی بود.

"ما بیش از 50 روز باران ندیده ایم و درجه حرارت به 30 درجه سانتیگراد ثابت رسیده است. 70 تا 80 هزار متر مکعب مصرف ماهیانه 15000 نفر از ساکنان جدید خانکندی است که از جنگ فرار کرده اند.

در طول جنگ 44 روزه با آذربایجان ، نیروهای ارمنی کنترل بیشتر سرزمین هایی را که از اوایل دهه 1990 در اختیار داشتند از جمله مخازن و کانالهایی که اکنون در آن سوی خط مقدم قرار دارند از دست دادند. گزارش ماه ژوئن ، گروه بحران بین المللی چندین روستای بدون آب را توصیف کرد ، "نه تنها به دلیل خراب شدن لوله ها ، بلکه به منظور تعمیر آنها ، لوله کش ها باید وارد منطقه ای شوند که توسط سربازان آذربایجانی کنترل می شود."

در یک جلسه اضطراری در 16 آگوست ،  آراییک هاروتیانین از برنامه های اتصال شبکه آبرسانی پایتخت به رودخانه پاتارا (بدارا در آذربایجان) در مجاورت آن از طریق خط لوله جدیدی که به کمبودها "ظرف یک سال" پایان می دهد ، رونمایی کرد.

هاروتونیان همچنین وعده داد که سد جدیدی در پاتارا ایجاد کند تا  با مخزن آن  آب آشامیدنی در استپاناکرت و 12 روستای اطراف را تأمین کند و بیش از 2500 هکتار را آبیاری کند. هارووتیانیان گفت ، این پروژه که 15 میلیارد درام ارمنستان (بیش از 30 میلیون دلار) تخمین زده می شود ، بلندپروازانه ترین پروژه در نوع خود است.

یک کمیته جدید دولتی آب در حال برنامه ریزی برای حفاری بیش از 40 حلقه چاه ارتزین برای ارائه خدمات شبانه روزی به جوامع مختلف در سراسر منطقه است. جورجی حیریان ، که در ماه ژوئیه از سوی رئیس جمهور منصوب شد ، کمبود آب را "بیش از 80 درصد" تخمین می زند.

هایریان در مصاحبه با اوراسیانت با استفاده از نام ارمنی این منطقه گفت: "چیزی که این مسئله را بسیار دردناک می کند این است که منابع هنوز برای آبیاری زمین های کشاورزی کافی نیست."

دولت برای تحقق این سه پروژه روی بودجه دولتی و کمک سازمانهای خارجی مانند صندوق ارامنه Hayastan All-Supported که تحت حمایت دیاسپورا هستند ، حساب می کند. یکی دیگر از گروه های مهاجر در واشنگتن در حال لابی کردن کنگره برای دریافت 25 میلیون دلار کمک در زمینه آب و فاضلاب است.

نیروهای حافظ صلح روس-که پس از آتش بس میانجیگری مسکو در نوامبر 2020 در قره باغ ، گشت زنی کرده اند-در حالی که ارامنه زیرساخت های نزدیک خط مقدم را تعمیر می کنند ، آب و امنیت را تأمین می کنند. در سه هفته منتهی به 3 سپتامبر ، نیروهای روسی بیش از 200 تن آب آشامیدنی به 1500 نفر از ساکنان استپاناکرت توزیع کردند و قول دادند "تا تکمیل خط لوله جدید" به ساکنان محلی هر روز آب "می دهند.

موسسه خیریه انگلیسی HALO Trust و کمیته بین المللی صلیب سرخ نیز به آنها کمک کرده اند. برتراند لامون ، رئیس مأموریت ICRC در قره باغ ، به اوراسیانت گفت: "کمبود آب فعلی تنها بر مشکلات عملی مردم پس از پاییز 2020 افزوده است."

بیست و پنج مخزن بزرگ آب اهدا شده توسط صلیب سرخ در محله هایی که کمبود آن بیشترین آسیب را دیده نصب شده است و روزانه توسط کامیون های شرکت آب شهر پر می شود.

با این کمک ها و تلاش مقامات محلی برای صرفه جویی در مصرف آب ، وضعیت استپاناکرت طی دو هفته گذشته به آرامی بهبود یافته است. اما پوغوسیان از توزیع کننده آب مصرفی همچنان محتاط است. وی گفت: "اگر این هوا ادامه یابد ، اوضاع وخیم می شود."

نونه مارتیروسیان ، 47 ساله ، معلم اقتصاد درخانکندی ( استپاناکرت) ، که در آپارتمان شخصی خود به مدت یک ماه بدون آب بوده است ، گفت: "با وجود همه ناراحتی ها و تلاش ها ،" هنوز نقص بسیاری در این کارها وجود دارد. " اما مردم  در این وضعیت "این مشکلات  احساس اجتماعی بودن  بیشتری را در بین ساکنان تقویت کرده اند زیرا برای کمک به یکدیگر تلاش می کنند."

 

گئورگ مناتساکانیان - ایروان


نظرات کاربران


@