افریقا

نیروهای اتیوپی در عقب نشینی از تیگره

تاریخ انتشار : ۰۸:۵۵ ۲۴-۰۴-۱۴۰۰

همراه با برگزاری ، شمارش آرا انتخابات در اتیوپی انجام شد ،اما درگیری ها در منطقه تیگرای شمالی نیز شکل چشمگیری یافت. روز دوشنبه ، نیروهای دفاعی تیگرای پایتخت منطقه ، مکل را از نیروهای دولتی پس گرفتند. گزارش شده است که مقامات منصوب شده توسط نخست وزیر ابی احمد و دولت فدرال از تیگرای فرار کردند و آنها با جمعیت هو کننده روبرو شدند. بیانیه منسوب به دولت ایالت منطقه ای تیگرای متعهد شده است که منطقه "در واقع گورستان و نه زمین آزاد برای شرارت برای ائتلاف ناعادلانه و نامقدس نیروهای متجاوز خواهد بود." اعلامیه آتش بس توسط دولت فدرال در آدیس آبابا با بیانیه پیروزمندانه نیروهای شورشی در تیگری که قول جنگ داده بودند ، مغایرت داشت. لیا کاسا ، سخنگوی جبهه آزادیخواهی مردم تیگرای ، اظهار داشت: "تا زمانی که همه دشمنان ما تیگرای را ترک نکنند ، ما خواهیم جنگید."

تبریز امروز:

تیگره  اتیوپی

همراه با برگزاری ، شمارش آرا انتخابات در اتیوپی انجام شد ،اما درگیری ها در منطقه تیگرای شمالی نیز شکل چشمگیری یافت. روز دوشنبه ، نیروهای دفاعی تیگرای پایتخت منطقه ، مکل را از نیروهای دولتی پس گرفتند. گزارش شده است که مقامات منصوب شده توسط نخست وزیر ابی احمد و دولت فدرال از تیگرای فرار کردند و آنها با جمعیت هو کننده روبرو شدند.

بیانیه منسوب به دولت ایالت منطقه ای تیگرای متعهد شده است که منطقه "در واقع گورستان و نه زمین آزاد برای شرارت برای ائتلاف ناعادلانه و نامقدس نیروهای متجاوز خواهد بود."

اعلامیه آتش بس توسط دولت فدرال در آدیس آبابا با بیانیه پیروزمندانه نیروهای شورشی در تیگری که قول جنگ داده بودند ، مغایرت داشت. لیا کاسا ، سخنگوی جبهه آزادیخواهی مردم تیگرای (TPLF) ، اظهار داشت: "تا زمانی که همه دشمنان ما تیگرای را ترک نکنند ، ما خواهیم جنگید."

پیروزی شورشی. کنترل شورشیان بر مکل  از نظر استراتژیک و روانشناختی بسیار مهم است. در اواخر نوامبر 2020 ، ابی اعلام کرد که درگیری در حال انتقال به "مرحله نهایی" است زیرا نیروهای دفاع ملی اتیوپی با کمک اعضای شبه نظامیان آمهارا و نیروهای اریتره آماده تصرف سنگر TPLF می شوند.

در حالی که ابی اعلام پیروزی کرد و برای چندین ماه حضور نیروهای اریتره را در این کشور انکار کرد ، درگیری ها در منطقه ادامه داشت. محاصره اطلاعاتی در منطقه تعیین تعداد تلفات هر دو طرف را دشوار کرده است.

تنها دو روز پس از رای گیری اتیوپیایی ها در 21 ژوئن ، گزارش ها از حمله هوایی ویرانگر به یک بازار شلوغ در توگوگا ، کمتر از 20 مایل با مکل مرکز تیگرای اعلان شد. در حمله ای که ارتش اتیوپی گفت جنگنده های شورشی را هدف قرار داد حداقل 64 نفر کشته و تقریباً سه برابر بیشتر زخمی شدند. این حمله باعث شد تا مدیرکل سازمان بهداشت جهانی تدروس آدانوم غبرایزوس ، که تیگریایی است ، وارد بحث شود و با نوشتن توئیت "شر" ، به نقل از گزارش های خبری از جنگ موضع خود را نشان دهد.

جنگنده های TPLF تلافی کردند ، گفته می شود جنگنده های اتیوپی را سرنگون کرده و قلمرو جنوب مکل ( مکهله ) را که زمانی تحت کنترل سربازان اریتره بود ، تصرف می کنند. در بیانیه خود در روز دوشنبه پس از بازپس گیری مکل ، دولت خود خوانده تیگرای  قول داد "هوشیار ، بی امان و در حالت آماده باش دائمی باشید تا زمانی که تیگرای به طور کامل از تمام نیروهای مهاجم خلاص شود."

پس از آتش بس یکطرفه. بر اساس بیانیه 28 ژوئن دولت فدرال ، این یک مخالفت شدید با اعلامیه "آتش بس انسانی یک طرفه" فوری توسط دولت اتیوپی از سوی شبه نظامی های تیگرایی بود که پس از مشورت با دانشگاهیان ، جامعه بازرگانی و رهبران مذهبی در تیگرای تصویب شد.

دولت اتیوپی آتش بس را به عنوان پاسخی به رنج های مردم تیگرای ارائه داد. در بیانیه آمده است: "مبارزه با ملخ صحرا ، بیماری های همه گیر کوید  19 ، جابجایی و قطع فعالیت های کشاورزی به دلیل درگیری خشونت آمیز توسط گروه  های جنایتکار  ، بسیاری از مردم را در معرض رنج های ناگفته قرار داده است."

به نظر می رسید این بیانیه مطابق با تغییر تدریجی عمومی ابی است ، که گزارش کمیسیون حقوق بشر اتیوپی را در مورد جنایات در منطقه تأیید کرد و در مورد عقب نشینی نیروهای اریتره قول هایی داد.

ابی همچنین با تاخیر در انتخابات ، تلاش کرده است تا نشان دهد که این کشور در واقع تحت تاثیر دموکراسی بود که  وقتی سوار موجی از حمایت عمومی از دفتر و جایزه صلح نوبل شد ، قول داد آن را نشان دهد . با وجود تلاش های وی ، دوری از خشونت در تیگرای غیرممکن است.

"فاجعه ای ساخته بشر". طی ماه ها از آغاز درگیری ها در ماه نوامبر گذشته ، تا حدودی به دلیل محاصره کمک ها ، در تیگرای به یک بحران انسانی تبدیل شده است. بیش از 350 هزار نفر با قحطی روبرو هستند و آژانس های امدادی سربازان اتیوپیایی و اریتره ای را متهم می کنند که از مواد غذایی به عنوان سلاح استفاده می کنند،  به عنوان "فاجعه ای ساخته دست بشر" توصیف می گردد.

سازمان ملل و سایر آژانس ها بارها و بارها برای دستیابی به منطقه لابی کرده اند ، اما حتی در صورت داشتن یک کریدور انساندوستانه در اصل ، در عمل امدادگران می توانند به اندازه جمعیتی که می خواهند به آنها کمک کنند آسیب پذیر باشند. هفته گذشته ، پزشکان بدون مرز گفتند که سه نفر از کارکنان آن در "قتل وحشیانه" در تیگرای کشته شدند.


نشریه  فارین پالیسی - برگردان توفیق وحیدی آذر


نظرات کاربران


@