روبوت های آینده چگونه خواهند بود ؟

آینده ی روبوت ها در شرکت بوستون دینامیکز + ویدئو

تاریخ انتشار : ۰۲:۴۴ ۱۶-۰۱-۱۴۰۰

بوستون دینامیکز یک شرکت مهندسی و طراحی رباتیک آمریکایی است که در سال 1992 به عنوان بخشی از موسسه فناوری ماساچوست تاسیس شد. دفتر مرکزی بوستون دینامیک در والتهام ، ماساچوست از دسامبر سال 2020 تحت مالکیت گروه موتور هیوندای است. بوستون دینامیکز بیشتر به دلیل توسعه مجموعه ای از ربات های بسیار متحرک ، از جمله بیگ داق ، اسپات ، هندل و اطلس شناخته شده است. از سال 2019 ، اسپات به صورت تجاری در دسترس قرار گرفته است ، این اولین ربات تجاری بوستون دینامیکز است .این شرکت قصد دارد ربات های دیگر از جمله هندل را نیز تجاری کند.

تبریز امروز:

 

بوستون دینامیکز یک شرکت مهندسی و طراحی رباتیک آمریکایی است که در سال 1992 به عنوان بخشی از موسسه فناوری ماساچوست تاسیس شد. دفتر مرکزی بوستون دینامیک در والتهام ، ماساچوست از دسامبر سال 2020 تحت مالکیت گروه موتور هیوندای است.

بوستون دینامیکز بیشتر به دلیل توسعه مجموعه ای از ربات های بسیار متحرک ، از جمله بیگ داق ، اسپات ، هندل  و اطلس شناخته شده است. از سال 2019 ، اسپات به صورت تجاری در دسترس قرار گرفته است ، این اولین ربات تجاری بوستون دینامیکز است .این شرکت قصد دارد ربات های دیگر از جمله هندل را نیز تجاری کند.


این شرکت توسط مارک رایبرت تاسیس شد که در سال 1992 شرکت را از انستیتوی فناوری ماساچوست جدا کرد. در اوایل تاریخ شرکت ، این شرکت با قراردادی از بخش سیستمهای آموزشی مرکز جنگ هوایی نیروی دریایی (NAWCTSD) با شرکت آمریکایی سیستمها کار کرد تا فیلمهای آموزشی نیروی دریایی را برای عملیات پرتاب هواپیما با شبیه سازی های رایانه ای سه بعدی تعاملی با شخصیت های ساخته شده با " دی-گای "  ، نرم افزار شبیه سازی واقعی انسان جایگزین کند.  سرانجام این شرکت ساخت ربات های فیزیکی را آغاز کرد - بیگ داق  یک ربات چهارپا بود که با بودجه آژانس پروژه های تحقیقات پیشرفته دفاع (DARPA) برای ارتش ایالات متحده طراحی شد. 

در 13 دسامبر 2013 ، این شرکت توسط گوگل ایکس که بعدا فقط ایکس نامیده می شد از زیرمجموعه الفابت با قیمت نامشخص خریداری شد.

در 8 ژوئن 2017 ، شرکت آلفابت  فروش این شرکت را به مبلغ نامعلوم به گروه سافت بانک ژاپن اعلام کرد. در 2 آوریل 2019 ،بوستون دینامیکز  شرکت  کینما سیستم  استارتاپ سیلیکون ولی را خریداری کرد.

در دسامبر سال 2020 ، گروه هیوندای موتور 80٪ از سهام شرکت سافت بانکز  را با قیمت تقریبی 880 میلیون دلار به دست آورد.  سافت بانکز  حدود 20٪ از  بوستون دینامیکز  را طریق یک شرکت وابسته حفظ می کند. 

سگ گنده یا بیگ داق  

بیگ داق یک ربات چهارپا بود که در سال 2004 توسط  بوستون دینامیکز  و در ارتباط با فاستر - میلر ، آزمایشگاه پیشرانه جت و ایستگاه فیلد کنکورد یونیورسیتی  هاروارد ایجاد شد. به عنوان یک قاطر رباتیک برای همراهی سربازان در زمین بسیار خشن برای وسایل نقلیه عمل می کند ، اما پس از آنکه صدای " بیگ داق " بیش از حد بلند برای استفاده در جنگ تشخیص داده شد ، پروژه متوقف شد. به جای چرخ ، بیگ داق از چهار پایه برای حرکت استفاده کرد و به آن امکان حرکت در سطوحی را داد که چرخ ها از آن ناتوان بودند. این "بلند پروازترین ربات قدم زن " نام گرفته بود و برای حمل 340 پوند (150 کیلوگرم) در کنار یک سرباز با سرعت 4 مایل در ساعت (6.4 کیلومتر در ساعت ؛ 1.8 متر بر ثانیه) طراحی شده است که از زمین های ناهموار در شیب تا 35 درجه عبور می کند. 

یوزپلنگ
یوزپلنگ یک ربات چهار پا است که با سرعت 28 مایل در ساعت (45 کیلومتر در ساعت ؛ 13 متر در ثانیه) می دود، که از آگوست 2012 یک رکورد سرعت زمین برای ربات های پا دار است. 

رباتی مشابه اما به طور مستقل توسعه یافته که به "چیتا " نیز معروف است توسط آزمایشگاه رباتیک  بیو میمتیک دانشگاه ام آی تی ساخته شده است ، که تا سال 2014 می تواند هنگام دویدن از موانع پرش کند. در سال 2018 این ربات توانست از پله ها بالا برود.

لیتل داق  یا سگ کوچولو
در حدود سال 2010 ارائه گردید لیتل داق یک ربات چهارپایه کوچک است که برای تحقیقات توسط دوستا بوستون ساخته شده است. برخلاف  بیگ داق که توسط  بوستون دینامیکز  اداره می شود ، لیتل داق به عنوان بستر آزمایش برای سایر موسسات در نظر گرفته شده است. بوستون دینامیکز  ربات های DARPA را به عنوان یک پلت فرم استاندارد نگهداری می کند. 

لیتل داق چهار پایه دارد که هر کدام از آنها با سه موتور الکتریکی کار می کنند. دامنه حرکت پاها زیاد است. این ربات برای صعود و حرکت غعال به اندازه کافی قوی است. رایانه پردازنده سطح PC ، حسگر ، کنترل محرک و ارتباطات را انجام می دهد. سنسورهای لیتل داق زاویه های مفصل ، جریان موتور ، جهت بدن و تماس پا و زمین را اندازه گیری می کنند. برنامه های کنترل از طریق Boston Dynamics Robot API به ربات دسترسی پیدا می کنند. باتری های لیتیوم پلیمر موجود در آن امکان 30 دقیقه کار مداوم و بدون شارژ مجدد را دارند. ارتباطات بی سیم و ثبت اطلاعات از عملیات از راه دور و تجزیه و تحلیل داده پشتیبانی می کنند. ارتقا لیتل داق توسط دفتر فناوری پردازش اطلاعات DARPA انجام می گیرد 

پتمن
برای تست لباس محافظ شیمیایی. این اولین ربات انسان شناس است که مانند یک شخص واقعی به صورت پویا حرکت می کند.

آلفا داق 

 آلفا  یک نسخه نظامی شده از بیگ داق است. که برای استفاده نظامی  در مسیرهای ناهموار است و قابلیت کار در محیط های گرم ، سرد ، مرطوب و کثیف را دارد.

نقشه اطلس

ربات انسان شناس "اطلس " یک ربات انسان نما دو پا 6 فوت (183 سانتی متر) است که بر اساس ربات انسان نما پتمن ساخته شده است و برای کارهای جستجو و نجات طراحی شده است. 

در فوریه 2016  بوستون دینامیکز  یک ویدیوی  یو تیوب با عنوان "Atlas، The Next Generation" منتشر کرد که یک ربات انسان نما جدید با ارتفاع حدود 5 '9 "(175 سانتی متر ، تقریباً یک سر کوتاهتر از اطلس را نشان می دهد. در فیلم ، این ربات انجام چندین وظیفه که برای نسل قبلی ربات های انسان نما دشوار یا غیرممکن است نشان داده شده است. 

ویدئویی که در تاریخ 11 اکتبر 2018 به کانال بوستون دینامیکز  یوتیوب ارسال شده است ، با عنوان "Parkour Atlas" ، نشان می دهد که این ربات به راحتی 2 پله را رد شده و  در حال دویدن است.

اطلس در یک ویدیوی یو تیوب در سپتامبر 2019 با انجام "فعالیت های بیشتر " نشان داده شده است.

اسپات

در یک ویدئو تبلیغاتی 2018 ، قسمت عقب پوسته اسپات می افتد او مشکل خود را حل می کند .
در 23 ژوئن 2016 ، بوستون دینامیکز ،اسپات چهار پا با الهام از سگ را نشان داد که فقط 25 کیلوگرم (55 پوند) وزن دارد و از سایر محصولات سبک تر است. 

در فوریه 2018 ، یک فیلم تبلیغاتی اسپات با استفاده از پنجه رو به جلو خود برای باز کردن درب برای یک ربات دیگر ، با بیش از 2 میلیون بازدید در یوتیوب  به شماره 1 رسید. ویدئوی بعدی در همان  ماه نشان داد که اسپات همچنان در تلاش برای باز کردن درب در برابر دخالت انسان پافشاری می کند. بینندگان این ربات را "خزنده" و "یادآور انواع ربات های علمی-تخیلی می دانند که در ماموریت های خود برای جستجوی و نابودی تسلیم نخواهند شد."

در تاریخ 11 مه 2018 مدیر عامل شرکت مارک ریبرت در  سمینار تکنولوژی روبوت ها 2018 اعلام کرد که ربات اسپات در حال تولید و آماده سازی تجاری در سال 2019 است. در وب سایت خود ، Boston بوستون دینامیکز برجسته می کند که اسپات "ساکت ترین روباتی است که آنها ساخته اند". این شرکت می گوید که با تولیدکنندگان قراردادی  دربرنامه دارد که 100 نقطه اول را بعداً همان سال برای اهداف تجاری بسازد ، با این کار مقیاس تولید را با هدف فروش اسپات در سال 2019 شروع می کنند. با این حال ، در سپتامبر 2019 ، روزنامه نگاران مطلع شدند ربات ها فروخته نخواهند شد ، اما به اجاره شرکای تجاری منتخب داده می شوند.  در نوامبر 2019 پلیس ایالت ماساچوست اولین آژانس اجرای قانون شد که از مینی اسپات به عنوان پلیس ربات و همچنین در جوخه بمب واحد استفاده کرد. 

از 23 ژانویه سال 2020 ، SDK Spot از طریق GitHub برای همه در دسترس است. این به برنامه نویسان اجازه می دهد تا برنامه های سفارشی را برای اسپات انجام دهند تا اقدامات مختلفی را انجام دهند که در صنایع مختلف قابل استفاده باشد.  در 16 ژوئن سال 2020 ، بوستون دینامیک اسپات را با قیمت 74،500 دلار آمریکا برای خرید در دسترس عموم قرار داد. 

در 23 ژوئن سال 2020 ، یک اسپات تنها به نام "زئوس" توسط اسپیس ایکس در سایت آزمایش بوکا چیکا استارشیپ  خود برای کمک به انتقال مخزن حاوی نیتروژن مایع خنک شده و بازرسی از مکانهای "خطرناک" در و اطراف سکوی پرتاب استفاده شد.  در تاریخ 9 ژوئیه سال 2020 ، یک تیم از رباتهای اسپات به عنوان تشویق کننده در جایگاه در یک مسابقه بیس بال بین فوکواکا صافت بانک و راکوتن ایگل ، با پشتیبانی تیمی از  سافت بانک پپر رواتیکز ، بازی کردند. 

اسپات در نوامبر سال 2020 وظایف بازرسی را در کشتی ذخیره سازی و تخلیه شناور ایکارو انجام داد. 

هندل 
هندل یک روبات تحقیقاتی است که دارای دو پایه انعطاف پذیر روی چرخ ها و دو "دست" برای دستکاری یا حمل اشیا است. این می تواند 6.5 فوت (2 متر) بلند باشد ، با سرعت 9 مایل در ساعت (14 کیلومتر در ساعت) حرکت کند و به طور عمودی 4 فوت (1.2 متر) بپرد. برای کار با محرک های مختلف الکتریکی و هیدرولیکی ، با برد حدود 15 مایل (25 کیلومتر) با یک بار شارژ باتری ، از نیروی الکتریکی استفاده می کند. هندل از بسیاری از اصول پویایی ، تعادل و دستکاری موبایل استفاده می کند که در ربات های دیگر توسط بوستون دینامیکز  یافت شده است ، اما تنها با حدود 10 مفصل فعال شده ، پیچیدگی آن به میزان قابل توجهی کمتر است. 

استرچ 

در تاریخ 29 مارس 2021  بوستون دینامیکز از طریق ویدئویی در کانال یوتیوب خود ربات استرچ را که برای اتوماسیون انبار طراحی شده اعلام کرد. این دستگاه با استفاده از ابزار مکش توانست تا 50 پوند شی بلند کند. 

در فرهنگ عامه " متال هد" ، در سریال تلویزیونی  شامل سگهای ربات قاتل است که شبیه سگهای ربات  بوستون دینامیکز هستند و از آنها الهام گرفته شده است. 

بوستون دینامیکز در روزهای اخیر در حال وارد کردن  " استرچ " به بازار  است.

 

برگردان به فارسی کاوه وحیدی آذر


نظرات کاربران


@