نیویورک تایمز از اتیوپی گزارش می دهد ! برگردان به فارسی توفیق وحیدی آذر

پاکسازی قومی در منطقه تیگره

تاریخ انتشار : ۰۱:۱۹ ۰۹-۱۲-۱۳۹۹

 یک گزارش محرمانه دولت ایالات متحده نشان داد که مردم در تیگره  در جنگی که اتیوپی ، متحد آمریکایی آغاز کرده است ، از خانه های خود رانده می شوند - این اولین آزمایش بزرگ رئیس جمهور بایدن در آفریقا است.

تبریز امروز:

Ethiopian refugees who fled the Tigray region, at a United Nations compound in Sudan in December.

 پناهندگان اتیوپیایی که از منطقه تیگره فرار کردند ، در ماه دسامبر در یک کمپ سازمان ملل در سودان.

نایروبی ، کنیا - بر اساس گزارش محرمانه دولت ایالات متحده آمریکا که توسط نیویورک تایمز بدست آمده است ، مقامات اتیوپی و جنگجویان شبه نظامی متحد در حال پیشبرد یک کارزار منظم پاکسازی قومی در تیگره ، منطقه جنگ زده در شمال اتیوپی هستند.

این گزارش که در اوایل ماه جاری نوشته شد ، به طور کاملاً واضح نشانگر سرزمینی از خانه های غارت شده و روستاهای متروک است که ده ها هزار نفر در آن ها آواره هستند.

در این گزارش آمده است که جنگجویان و مقامات منطقه همسایه آمهارا در اتیوپی ، که برای حمایت از نخست وزیر ابی احمد وارد تیگره شده اند ، "با استفاده از سازماندهی زور و ایجاد ارعاب ،" عمداً و به طور کارآمد از نظر قومی از نظر قومیتی تیگرای غربی را یکدست می کنند. "

در این گزارش آمده است: "تمام روستاها به شدت آسیب دیده یا كاملاً پاك شده اند."

در گزارش دیگری که روز جمعه منتشر شد ، عفو بین الملل گفت كه سربازان اریتره طی یك دوره 10 روزه در ماه نوامبر صدها غیرنظامی تیگرایایی را در شهر باستان آكسوم كشته و به برخی از آنها در خیابان تیراندازی كرده اند.

وخامت اوضاع در تیگره- جایی که آقای ابی ، برنده جایزه صلح نوبل 2019 ، یک حمله نظامی غافلگیرانه را در ماه نوامبر آغاز کرد - در حال شکل گیری است که اولین آزمون بزرگ دولت بایدن در آفریقا است. رئیس جمهور سابق دونالد ج. ترامپ توجه کمی به این قاره داشت و هرگز از آن بازدید نکرد ، اما رئیس جمهور جوزف آر. بایدن قول یک رویکرد جذاب تر را داد.

Tigrayan refugees in Hamdayet, Sudan, in December. 

پناهندگان تیگرایان در دسامبر در همدایت سودان. اعتبار ... تایلر هیکس / نیویورک تایمز


آقای بایدن روز پنجشنبه در تماسی با رئیس جمهور اوهورو کنیاتا از کنیا ، بحران تیگره را مطرح کرد. در بیانیه کاخ سفید آمده است که دو رهبر "بحران های بشردوستانه و حقوق بشر در منطقه تیگره اتیوپی و لزوم جلوگیری از تلفات بیشتر جان و اطمینان از دسترسی بشردوستانه" را مورد بحث قرار دادند.

اما تاکنون آقای بایدن و دیگر مقامات آمریکایی تمایلی به انتقاد آشکار از رفتار آقای احمد ابی در جنگ نداشته اند ، در حالی که رهبران اروپا و مقامات سازمان ملل متحد ، نگران گزارش های مربوط به جنایات گسترده ، صریحاً اظهارنظر کرده اند.

روز سه شنبه ، یک نماینده اتحادیه اروپا ، وزیر امور خارجه فنلاند ، پکا هااویستو ، به خبرنگاران گفت که وضعیت در تیگره"بسیار کنترل نشده است" ، پس از بازگشت از یک سفر حقیقت یاب به اتیوپی و سودان. اتحادیه اروپا در آغاز درگیری 110 میلیون دلار کمک به اتیوپی را به حالت تعلیق درآورد و ماه گذشته ژوزپ بورل ، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ، در مورد جنایات جنگی احتمالی در تیگره هشدار داد و گفت که این بحران "ناآرام کننده" کل منطقه است.

اتیوپی به طور معمول انتقادات جنگ خود را در تیگره رد می کند زیرا دشمنانش در تیگره است. اما بعد از ظهر جمعه ، در پاسخ به گزارش عفو بین الملل ، دفتر آقای ابی اعلام کرد که آماده همکاری در تحقیقات بین المللی در مورد جنایات در تیگره است. وی در بیانیه ای گفت: "دولت" تعهد خود را برای ایجاد منطقه ای با ثبات و صلح آمیز تکرار می کند. "

دفتر آقای ابی همچنین ادعا کرد که اتیوپی به گروه های کمک بین المللی در تیگره دسترسی "آزاد " داده است - در مقابل مقامات سازمان ملل متحد که تخمین می زنند فقط 20 درصد از منطقه را می توان به دلیل محدودیت های اعمال شده توسط دولت ، از طریق گروه های امداد کمک رساند.

وزارت امور خارجه گفت ، آنتونی جی بلینکن ، وزیر خارجه جدید ایالات متحده ، در تاریخ 4 فوریه با آقای احمد تلفنی صحبت کرد و از وی خواست که اجازه دسترسی بشردوستانه به تیگره را بدهد.

الکس دو وال ، متخصص شاخ آفریقا در دانشکده حقوق و دیپلماسی فلچر در دانشگاه تافتس ، گفت که زمان آن فرا رسیده است که ایالات متحده فوراً بر روی بحران تیگره تمرکز کند ، قبل از این که جنایات بیشتری انجام شود و لشکرهای بحران بشردوستانه به سمت قحطی حرکت کنند.

وی گفت: "آنچه لازم است رهبری سیاسی در بالاترین سطح است و این به معنای دخالت  ایالات متحده است."

آقای ووال گفت ، هنگامی که ایالات متحده ریاست شورای امنیت سازمان ملل متحد را در ماه مارس به عهده گرفت ، باید از این موقعیت برای ایجاد فشار بین المللی بر روی متخاصم استفاده کند تا از درگیری ویرانگر عقب نشینی کنند.

آقای ابی پس از ماهها تنش با حزب حاکم منطقه ای ، جبهه آزادی خواهی مردم تیگره ، جنگ تیگره را در تاریخ 4 نوامبر آغاز کرد که تقریباً به مدت سه دهه اتیوپی را تحت کنترل خود داشت تا اینکه آقای ابی در سال 2018 به قدرت رسید.

Children playing in front a house in the Tigray region that was damaged in fighting in December.
کودکان در جلوی خانه ای در منطقه تیگره بازی می کنند که در جنگ در ماه دسامبر آسیب دیده است. 

اما بسیاری از بدترین سو استفاده ها از جنگ را علت این امر مسئولیت ارتش اتیوپی یا T.P.L.F نیست. - که بال مسلح آنها اکنون به عنوان نیروهای دفاعی تیگره شناخته می شود - اما در مورد نیروهای نامنظم و اعلام نشده که در پشت کارزار نظامی آقای ابی تجمع کرده اند.

در طی چند هفته از آغاز درگیری ، اولین گزارش ها حاکی از آن بود که سربازان اریتره - رقیب سرسخت اتیوپی تا زمانی که دو کشور در سال 2018 به توافق صلح نرسیده بودند -  بی سر و صدا به تیگره وارد شدند.

در غرب تیگره مبارزان قومی از آمهارا -افراد منطقه ای با یک رقابت طولانی با تیگره- طغیان کردند ، به سرعت به آقای ابی کمک کردند منطقه را تصرف کند.

اکنون این جنگجویان اریتره ای و آمهارایی هستند که با جدی ترین اتهامات از جمله تجاوز ، غارت و قتل عام روبرو می شوند که به گفته کارشناسان می تواند جنایات جنگی باشد.

گزارش دولت آمریكا در مورد اوضاع در غرب تیگرای ، منطقه ای كه اكنون تا حد زیادی تحت کنترل شبه نظامیان آمهارا است ، آنچه را به عنوان یك لشكركشی آشكار برای بیرون راندن جمعیت قومی تیگره تحت پوشش جنگ توصیف می كند ، به زبان واضح است.

گزارش اسناد نشان می دهد که چگونه در چندین شهر تیگره های قومی مورد حمله قرار گرفته و خانه های آنها را غارت و سوزانده اند. برخی از آنها به بیابان فرار کرده بودند. در این گزارش آمده است که دیگران به طور غیرقانونی از سودان عبور کرده و برخی دیگر نیز جمع شده و به زور به مناطق دیگر تیگره منتقل شده اند.

A woman is seen through the shattered windshield of a military truck that belonged to Tigrayan forces. 
زنی از شیشه جلو شکسته یک کامیون نظامی که متعلق به نیروهای تیگرایان بود دیده می شود. 


در مقابل ، شهرهایی که اکثریت جمعیت آمهاری داشتند ، با فروشگاه های شلوغ ، بارها و رستوران ها رونق داشتند.

گزارش آمریکایی اولین اتهام پاکسازی قومی از زمان آغاز بحران تیگره نیست. اما این موضوع نشان می دهد که چگونه مقامات آمریکایی بی سر و صدا این سواستفاده ها را ثبت می کنند و آنها را به مقامات بالاتر در واشنگتن گزارش می دهند.

شبح گرسنگی عمومی نیز احساس اضطراب را در تیگره پیش می برد. طبق مرکز هماهنگی اضطراری تیگره، که توسط دولت فدرال اتیوپی اداره می شود ، حداقل 4.5 میلیون نفر در منطقه فوراً به کمک غذایی نیاز دارند. مقامات اتیوپی می گویند که برخی افراد قبلاً فوت کرده اند.

یک سند از دولت منطقه ای تیگره به تاریخ 2 فوریه و به دست آمده توسط تایمز اشاره می کند که 21 نفر از گرسنگی در ناحیه شرقی تیگره در گالوموکدا کشته شدند. مقامات امداد رسانی هشدار دادند که چنین اعدادی می توانند فقط نوک کوه یخ باشند.

آبرا تولا ، رئیس انجمن صلیب سرخ اتیوپی ، در اوایل ماه جاری به خبرنگاران گفت: "امروز می تواند یک ، دو یا سه باشد ، اما شما می دانید بعد از یک ماه هزاران نفر است." "بعد از دو ماه دهها هزار خواهد شد."

خشم سیاسی نسبت به اوضاع تیگره ، علی الخصوص در میان قانونگذاران اروپایی ، با موج فزاینده ای در مورد نقض حقوق بشر تقویت می شود.

گزارش عفو بین الملل که روز جمعه منتشر شد ادعا می کند که سربازان اریتره در ماه نوامبر در آکسوم خانه به خانه جستجو می کردند ، به غیرنظامیان در خیابان تیراندازی می کردند و اعدام های غیرقضایی مردان و پسران را انجام می دادند. در این گزارش آمده است: وقتی تیراندازی متوقف شد ، ساكنی كه سعی داشتند اجساد را از خیابان بیرون بیاورند مورد اصابت گلوله قرار گرفتند.

عفو بین الملل گفت این قتل عام احتمالاً جنایتی علیه بشریت بوده است. وزیر اطلاعات اریتره ، یمانی جی مسکل ، گزارش را رد کرد و آن را "به طور شفاف غیرحرفه ای" خواند.

آکسوم ، شهری با ویرانه ها و کلیساهای باستانی ، برای پیروان دین ارتدوکس اتیوپی اهمیت زیادی دارد. هنگامی که سربازان اریتره خسته شده و اجازه جمع آوری اجساد را دادند ، صدها نفر در کلیساها ، از جمله کلیسای مریم مقدس صهیون ، که در آن بسیاری از اتیوپیایی ها معتقدند که کشتی میثاق - که گفته می شود لوح های نوشته شده با ده فرمان  در آن هستند  در آن پناه گرفتند 


نظرات کاربران


@