نوشته ای از سیذارتا موخرجی از نیویورکر برگردان به فارسی توفیق وحیدی آذر

چرا آمار مرگ و میر کرونا ویروس در کشورهای جهان متفاوت است ؟

تاریخ انتشار : ۰۲:۱۳ ۰۵-۱۲-۱۳۹۹

چرا به نظر می رسد نرخ واگیری کشورهای مختلف با هم فرق دارند؟ در حالی که ویروس ملتهای ثروتمند را ویران کرده است ، میزان مرگ و میر در فقیرنشینان نسبتاً پایین است. بررسی این رمز و راز اپیدمیولوژیک می تواند در مورد سلامت جهانی به ما بگوید.

تبریز امروز:

کرونا ویروس چگونه گسترش یافته است

در تاریخ 2 دسامبر ، موکول گانگولی ، یک مهندس عمران بازنشسته هشتاد و سه ساله در کلکته ، هند ، برای خرید ماهی به بازار سالت لیک رفت. شیوع کرونا در اکثر نقاط جهان در حال افزایش بود و او از خطرات صرف وقت در یک بازار مرطوب غافل نبود. همسرش ، تحلیلگر سابق پزشکی قانونی ، به شدت اعتراض کرد. اما آقای گانگولی منصرف نمی شود. کیف خرید پارچه ای خود را برداشت و دستمال دوتایی را در جیب خود فرو برد و بیرون رفت.

آقای گانگولی در خانه ای معمولی ، دو طبقه و پر از کتاب ، در فاصله چند بلوک از بازار زندگی می کند. او دستمال تا شده خود را به ماسک موقت بست و حدود دو ساعت را صرف خرید مواد غذایی ، انتخاب سبزیجات و شیرینی ها و چانه زدن با فروشندگان کرد.  دو روز بعد ، او با تب و سرفه خشک و مداوم پایین آمد. او به سختی قادر به رفتن به دستشویی بود. عروس او ، در نیوجرسی -همسر پسر عموی من - با وحشت مرا صدا زد: جواب آزمایش کوید -19 او مثبت  بود.

ما طرحی تهیه کردیم. قرار بود او را در اتاقی با اکسی متر پالس قرنطینه کنند. علائم حیاتی وی دو بار در روز کنترل می شد. ما در صورت کم شدن سطح O2 در خون، یک مخزن اکسیژن اضافی را به خانه آورده ایم. من با دوستان دکترم در کلکته تماس گرفتم و از آنها خواستم کنار او بمانند. به مدت دو روز ، آقای گانگولی تب داشت - 100 درجه ، 101 درجه - و سپس فروکش کرد. تا کریسمس ، او تقریبا به حالت عادی برگشته بود. وقتی اواخر دسامبر با او صحبت کردم ، او به زبان بنگالی به من گفت که تجربه او معمولی بوده است. دوستان مختلف ، همه در دهه هفتاد و هشتاد سالگی ، با کوید  -19 این چنین مواحه شده بودند که همه برگشتند.

***

من به دوستی در بمبئی ، شاشانک جوشی ، که عضو گروه ویژه 19 کارخانه ایالت خود است ، تماس گرفتم. او به من گفت: آی سی یو ما تقریبا خالی است." جوشی یک پزشک با انرژی نامحدود است: یک گوشی پزشکی که همیشه از روی سینه آویزان است ، او چندین ماه گذشته را با اتومبیل در محله های فقیرنشین ، بیمارستان ها و ادارات دولتی گذرانده و نظرات دولت را هماهنگ کرده است. در اوایل بهار گذشته ، هنگامی که اولین شیوع جدی کوید-19 در هند گزارش شد ، جوشی وارد عمل شد. "داراوی" ، در بمبئی ، بزرگترین زاغه نشین آسیا است: یک میلیون نفر از ساکنان؛ در خانه های کوچک زندگی می کنند ، بعضی از آنها آنقدر نزدیک هم جمع شده اند که می توانند صدای خروپف همسایگان خود را در شب بشنوند. چند سال پیش وقتی از آن بازدید کردم ، فاضلاب های باز آب را به مسیل ها ی شلوغ می ریخت. (فصل بعدی موسمی ، سه پسر جوان در فاضلاب افتادند و مردند.) سقف های فلزی خانه ها مانند فلس های ماهی با یکدیگر همپوشانی داشتند. از یک شیر آب کنار جاده مایعی قهوه ای می چکد که برای آب آشامیدنی اتفاده می شود. وقتی یک کودک نوپا از در باز خیابان بیرون زد ، همسایه ای او را گرفت و بلند کرد.  - من شش نفر را در یک اتاق شمردم ، از جمله یک زوج مسن - کودک دیگری را برای پیدا کردن او فرستاد. فقط در آن قسمت ، بعداً فهمیدم که حداقل 9 برخورد  تن به تن را دیده ام.

پس از اعلام شیوع کرونا ، در ماه مارس گذشته ، اپیدمیولوژیست ها انتظار داشتند که در چنین مناطقی قتل عام شود. اگر میزان مرگ و میر ناشی از "موج نیویورک" همه گیر برون یابی شود ، انتظار می رود بین سه هزار تا پنج هزار نفر در داراوی بمیرند. با کمک جوشی ، شهرداری بمبئی یک بیمارستان صحرایی با چند صد تخت تاسیس کرد و پزشکان خود را به شیفت کاری مشغول کردند. با این حال ، در اواسط پاییز ، داراوی فقط چند صد مورد مرگ گزارش کرد - یک دهم آنچه انتظار می رفت - و شهرداری اعلام کرد که قصد دارد بیمارستان صحرایی را در آنجا جمع کند. در اواخر ماه دسامبر ، گزارش های مربوط به مرگ های جدید نادر بود.

تضاد با بیمارستان خودم ، در نیویورک ، جایی که پرستاران و پزشکان آی سی یو را برای موج دوم همه گیری آماده می کردند ، تحت تأثیر قرار گرفتم. در لس آنجلس ، اتاق های اورژانس پر از برانکارد بود ، راهروهای مملو از بیمارانی که برای نفس کشیدن فشار می آوردند ، در حالی که آمبولانس های حامل بیماران بیرون از بیمارستان ها دور می زدند.

 یک راز اپیدمیولوژیک وجود دارد. روند معمول مرگ و میر ناشی از بیماری های عفونی - مالاریا ، حصبه ، دیفتری ، ایدز - الگوی ناخوشایندی را دنبال می کند. کشورهای کم درآمد بیشترین لطمه را می بینند . اما اگر به الگوی کووید 19 فکر کنید - مرگ و میر ، نه عفونت - بلژیک ، ایتالیا ، اسپانیا ، ایالات متحده و انگلستان از بدترین موارد هستند. میزان مرگ و میر گزارش شده در هند ، با 1.3 میلیارد نفر جمعیت و زیرساخت های بهداشتی و بهداشتی ضعیف، تقریباً یک دهم  ایالات متحده است. در نیجریه ، با حدود دویست میلیون نفر جمعیت ، میزان مرگ گزارش شده کمتر از یک صدم نرخ ایالات متحده است. به نظر می رسد کشورهای ثروتمند با سیستم های پیچیده مراقبت های بهداشتی ، بدترین آسیب های کوید 19 را متحمل شده اند. میزان مرگ و میر در کشورهای فقیرتر - به ویژه در آسیای جنوبی و مناطق وسیعی از جنوب صحرای آفریقا - بسیار کم به نظر می رسد.

تنها افریقای جنوبی استثنا است !

در حالی که طی چند ماه گذشته شیوع بیماری جهان را فرا گرفته بود ، من مرتباً به این سوال برمی گشتم که چه چیزی ممکن است این اختلاف ارقام را توضیح دهد. این یک واحد اپیدمیولوژیک بود. آیا "ساختار جمعیتی" یک جمعیت، عامل واقعی بود؟ آیا با کمبود محاسبات ، با گزارشگری سیستم های نامناسب ، خسارات واقعی را از تحلیلگران بهداشت عمومی پنهان کرده اند؟ آیا پاسخ دولت متغیر مهمی بود؟ یا عوامل دیگر ، کمتر آشکار در بازی بودند؟ شاید هر تحلیلی زودرس باشد. اگر گونه های ویروسی جدید ، مانند نوع آفریقای جنوبی ویروس ، معروف به 501Y.V2 ، در آفریقا جارو شود ، ممکن است پیش بینی مرگ و میر ممکن نگردد. اما همانطور که با همکاران خود از سراسر جهان شروع به صحبت کردم ، متوجه شدم که تعجب من بسیار گسترده است. برای بسیاری از اهل آمار ، ویروس شناسان و متخصصان بهداشت عمومی ، اختلافات منطقه ای در مرگ و میر کوید 19 بزرگترین معمای شیوع بیماری را نشان می دهد.

مشفیق مبارک ، اقتصاددان دردانشگاه ییل که به تحقیق در مورد استراتژی های برخورد با کوید-19 برای کشورهای در حال توسعه کمک کرده است ، به من گفت: "هرچند فکرش را بکنید ، این معما همچنان باقی است." "اختلافات ده برابر یا اختلافات صد برابری - اینها جزئی نیستند. شما باید فاکتورهای دیگر را حساب کنید. شما نمی توانید اعداد را فقط خاموش کنید. این می تواند درسی برای این شیوع بیماری و همه شیوع و واگیری های آینده باشد. "

مبارک ، که در بنگلادش بزرگ شده است (از صد و شصت و سه میلیون نفر ؛ مرگ هشتاد و سیصد نفر از کوید- 19 گزارش شده ، یا 3.5 درصد از آمریكا به طور سرانه) ، جمعیت ها و بهداشت را مطالعه می كند. وقتی از او در مورد معما پرسیدم ، او با آنچه همه قبول دارند قوی ترین متغیر برای شدت کوید-19 است ، شروع کرد: سن. سن متوسط ​​در هند بیست و هشت سال است. در اسپانیا و ایتالیا به ترتیب چهل و چهار و چهل و هفت است. بعد از سی سالگی ، در صورت ابتلا به کوید-19 ! جمعیت، تقریباً هر هشت سال یکبار دو برابر می شوید.

بنابراین ، اگر ما در حال ساخت یک مدل پیش بینی بودیم ، می خواهیم فراتر از اعداد خام مانند سن متوسط ​​برویم و تصویر دقیق تری از هرم جمعیت به اصطلاح بدست آوریم. نسبت مردم بین هفتاد تا هشتاد در سنگال در مقابل اسپانیا چقدر است؟ هرم جمعیتی پاکستان با ایتالیا چگونه مقایسه می شود؟ حتی یک هرم با دقت ترسیم شده می تواند چیزهای زیادی را به ما بگوید. مکزیک دارای یک سن متوسط ​​مانند هند است. درصد جمعیت بیش از شصت و پنج در یک یا دو نقطه هند است. با این حال ، میزان سرانه مرگ و میرهای ناشی از ویروس کرونا در هند کمتر از یک دهم مکزیک گزارش شده است.

بنابراین شاید سایر ویژگی های جمعیتی قابل توجه باشد. به عنوان مثال ، ساختار یک خانواده فردی و ترتیب زندگی آن را در نظر بگیرید: چه کسی با چه کسی زندگی می کند؟ از آنجا که ویروس اغلب با تماس نزدیک اعضای خانواده منتقل می شود - یک نوه مادربزرگ را آلوده می کند - ممکن است بخواهیم بدانیم که افراد مسن چند بار در خانه های چند نسلی یافت می شوند. به عنوان یک قاعده ، هر چه سرانه تولید ناخالص ملی  یک کشور بالاتر باشد ، اندازه خانوار سالمندان کمتر است. در انگلستان ، جایی که سرانه  تولید ناخالص ملی در سال 2019 چهل و دو هزار دلار بود ، متوسط ​​خانوار 2.3 است. در بنین ، جایی که سرانه  تولید ناخالص ملی. هزار و دویست  دلار است ، متوسط ​​اندازه خانوار 5.2 است و تقریباً یک پنجم این خانوارها حداقل یک عضو بالای شصت و پنج دارند.

مبارک گمان می کند ، در مکان هایی مانند ایالات متحده ، "توزیع فضایی سالمندان" نیز احتمالاً مهم است. حدود یک سوم از مرگ و میرها در ایالات متحده در میان ساکنان و کارکنان خانه های سالمندان سالمند رخ داده است. خطرات نسبی "سالمندان در خانه های سالمندان" در کشورهای پیشرفته و "سالخوردگان خانگی" در کشورهای در حال توسعه را که در آن افراد هفتاد و هشتاد ساله اغلب با تعداد انگشت شماری از اعضای جوان خانواده زندگی می کنند ، چگونه ارزیابی می کنید؟ آیا پدربزرگ خانواده اورو در بنین ، در یک خانه مشترک با کودکان و نوه های بیرون و خارج از شهر ، آسیب پذیرتر از زن و شوهر اسمیت ، هفتاد و پنج و هشتاد و دو سال است که در یک زندگی مساعدت می کنند؟ تاسیساتی در لانگ آیلند با ده ها سالمند دیگر که خدمه چرخشی از پرستاران ویزیتور در آن حضور دارند؟

در حالت ایده آل ، ما همچنین می توانیم سطح متوسط ​​تماس افراد را نیز در نظر بگیریم. در زمینه های پرجمعیت و کاملاً اجتماعی - محیط های شهری ، با بازارهای مرطوب ، شهرهای کوچک یا مترو - این تعداد زیاد است. در محیط های روستایی کم است. ویروس در فضاهای شلوغ به راحتی گسترش می یابد.

بنابراین وظیفه این است که هم در آسیب پذیری های ذاتی (مانند سن یا چاقی) و هم در آسیب پذیری های بیرونی (ساختارهای خانوارها ، سطح تماس های بین فردی) نقش داشته باشیم. و در اینجا شما شروع به درک چالش هایی می کنید که ریاضیدانان پزشکی ما باید با آن کنار بیایند. مبادلاتی وجود دارد که با مبادلات تجاری درگیر است: آیا خطرات برای یک کشور جوان با تعداد خانواده بیشتر اما با روابط اجتماعی نادر و یا برای یک کشور مسن با خانواده کمتر اما تماس های مکرر بیشتر است؟

اپیدمیولوژیست هایی که من با آنها صحبت کردم موافقت کردند که این متغیرها مهمترین عامل ایجاد کننده هستند. بر این اساس ، در میان افزایش ابتلا ، محققان کالج امپریال لندن این متغیرها را در ساخت مدلهای مرگ و میر کوید-19 ثبت کردند - با گزینه هایی برای شماره گیری بالا یا پایین سطح تماس بین فردی و سرایت ویروسی و ایجاد طیف وسیعی از نتایج احتمالی.

این مدل ها همیشه یک دوره زمانی را که این مرگ ها اتفاق می افتد نشان نمی دهند. شاید بدترین چیز در آینده باشد. هنوز هم ، برای کشورهای ثروتمند ، مرگ های پیش بینی شده توسط این مدل بدور از آنچه باشد که دیده ایم ، یا به هر حال ، چیزی که اکنون می توانیم منطقیاً برون یابی کنیم ، مشکل نیست . (شیوع بیماری هنوز به پایان نرسیده است.) با دیدن جنوب آسیا و بیشتر کشورهای جنوب صحرای آفریقا ، این تعجب پدیدار شد. به نظر می رسد این مدل - كه باید تأكید كرد ، اختلاف سنی را نیز در نظر گرفت - در بیشتر موارد ، با اختلاف چشمگیر. پیش بینی می شد که پاکستان ، با دویست و بیست میلیون نفر جمعیت ، تا شش صد و پنجاه هزار کشته داشته باشد. تاکنون دوازده هزار گزارش داده است. پیش بینی می شد ساحل عاج پنجاه و دو هزار کشته داشته باشد. در اواسط ماه فوریه ، یک سال پس از آن که بیماری همه گیر به این قاره رسید ، کمتر از دویست گزارش شده است.

با ابیولا فاسینا ، پزشک فوریت های پزشکی در لاگوس ، نیجریه تماس گرفتم. در روزهای ابتدایی همه گیری ، یک حامی برجسته ابتکارات بهداشت عمومی در آفریقا "اجساد خارج از خیابان" را در آنجا پیش بینی کرده بود. بین آوریل و ژوئیه ، فاسینا یک بیمارستان صحرایی و یک واحد قرنطینه برای بیماران 19 کوویید اداره کرده بود. در ابتدا ، او به من گفت ، "ما هفتاد یا نود درصد آماده بودیم. وقتی از آن بخشها عبور می کردم ، به یاد می آورم که بیماران اکثراً بدون علامت یا خفیف با علامت بودند. اما همچنان که بیماری همه گیر ادامه داشت ، بیماران به طور خفیف دارای علامت بودند. اینجا کاملاً خفیف است. "

من از فاسینا ، که همچنین یک متخصص سیاست های بهداشتی است ، خواستم تا از پنجره مطب خود به زندگی خیابانی زیر نگاه کند. او به من گفت: "می دانید ، زندگی کاملاً عادی ادامه دارد." "بازارها باز است. اگر در شهر گشت بزنید ، برخی از افراد با ماسک و برخی دیگر نیز ماسک ندارند. " با تماشای ویدیویی از زندگی خیابانی در لاگوس ، برداشتی مشابه داشتم. در دسامبر سال 2020 ، وقتی لندن وارد قفل قرنطینه دیگری شد ، ویترین فروشگاه های خیابان "نامدی آزیکیوه" و خیابان ایدوماگبو" در لاگوس باز بود. گاریهایی که سایه بان آنها از چترهای رنگ روشن بود ، تجارت تند و سریع داشتند. زنی که سبدی به سر داشت ، با کمال آرامش از کنار مردی عبور می کرد که واگن برقی پر از قوطی بنزین را هل می داد.

یک پلیس یک راننده را به سمت خود کشاند - به دلیل اینکه ماسک نداشت؟ نه ، زیرا او سیگار می کشید ، و در لاگوس سیگار کشیدن هنگام رانندگی خلاف قانون است. در همین حال ، ده ها نفر بدون نقاب از طریق ترافیک عابر پیاده شانه به شانه از کنار یکدیگر عبور کردند.

اولاجیده بلو ، یک وکیل در آنجا ، به من گفت: "لاگوس چیزهای زیادی دارد ، و در آفریقا مانند نیویورک است. فعالیت روی استروئیدها." "ما تقریباً گونه های مختلفی داریم ، تقریباً بدون فضای سبز."، این شهر با چهارده میلیون سکنه به هرج و مرج و شلوغی معمول خود بازگشته است. در اواخر ژانویه ، در میان افزایش جدید عفونت های کووید -19 ، دستور ماسک ملی تصویب شد ، اما اجرای آن و همچنین رعایت آن کامل نبود.

پیش بینی می شد که نیجریه بین دویست هزار و چهارصد و هجده هزار مورد مرگ کوید - 19 نفر  داشته باشد. تعداد گزارش شده در سال 2020 زیر هزار و سی صد نفر بود. پیش بینی شده بود که غنا ، با حدود سی میلیون نفر جمعیت ، هفتاد و پنج هزار مورد مرگ داشته باشد. تعداد گزارش شده در سال 2020 کمی بیش از سیصد نفر بود. با ادامه شیوع کرونا ویروس  ، این تعداد رشد خواهند کرد. همانطور که در بیشتر کشورهای جنوب صحرای آفریقا اتفاق افتاده بود ، تفاوت این اختلاف از دو جهت بود: حتی در میان افزایش اخیر ، آسیب های بهداشتی  پیش بینی شده هنوز کاملاً اتفاق نیفتاده است. بیمارستان صحرایی که فاسینا در راه اندازی آن در لاگوس کمک کرده بود بسته شد و تعطیل شد.

کشورهایی مانند غنا و نیجریه برای کمک به مقابله با ویروس میلیاردها دلار کمک خارجی دریافت کردند . در همان زمان ، کوید-19 می تواند در کشورهای فقیر انگ زده شود ، و همانطور که مبارک اشاره کرد ، این ننگ ، که او در بنگلادش دیده است ، "می تواند منجر به طرد از زندگی اقتصادی شود." افراد به این دلیل است که عفونت خود را مخفی نگه می دارند. و تصور اینکه چگونه چنین مرگ هایی ممکن است کمتر گزارش شوند آسان است. گزارش یک پزشک قانونی ممکن است مرگ کووید -19 را به عنوان "ذات الریه" طبقه بندی کند.

الیور واتسون ، متخصص اپیدمیولوژیک در کالج امپریال لندن ، که به ساخت مدل ها کمک کرد ، استدلال شدیدی داشت که گزارش نکردن منظم سیستم عامل است. وی مثال مالاریا را ذکر کرد: "تخمین زده می شود که از هر چهار مرگ و میر ناشی از مالاریا ، یک مورد در سطح جهانی تشخیص داده شود - در برخی از کشورهای کم درآمد ، می تواند از هر بیست مورد یک باشد. و بنابراین میزان تشخیص یک در ده کووید -19 ، بیماری که ننگ بسیار بیشتری به همراه دارد ، ممکن است به راحتی برخی از اختلافات را توضیح دهد. " بیشتر این مرگ های کوید-  19-کشف نشده در خانه اتفاق می افتد و بیمارستان ها به طور معمول مرگ کوید - 19 را به اشتباه ثبت می کنند.

واتسون مرا به مطالعه ای در زامبیا رهنمون کرد ، که در سال 2020 کمتر از چهارصد مورد مرگ 19 نفر از افراد مبتلا به سنگ کوید را ثبت کرد. (مدل برای همه شیوع آن بین بیست هزار تا سی هزار نفر در آنجا پیش بینی شده بود.) در پایتخت زامبیا ، لوزاکا ، محققان پس از مرگ انجام دادند آزمایشات انجام شده بر روی سیصد و شصت و چهار نفر که علل مختلف مرگ را برای آنها تعیین شده بود ، او دریافت که ویروس کرونا در هفتاد یا تقریباً از هر 5 نفر وجود دارد. چهل و چهار از هفتاد مورد علائم کووید -19 را نشان داده بودند ، از جمله سرفه ، تب و تنگی نفس ، اگرچه فقط پنج مورد از نظر ویروس آزمایش شده اند. محققان با دقت بین مرگ های "احتمالی" کووید -19 تمایز قائل شدند ، که از سوابق بالینی اغلب ناچیز گرفته شده است ، اما ، هرچه تعداد دقیق آنها باشد ، بدیهی است که سوابق رسمی واقعیت را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. لارنس موانانیاندا ، پزشک و متخصص بهداشت جهانی که به سرپرستی این مطالعه کمک کرد ، معتقد است که ممکن است تعداد واقعی تلفات زامبیا در اثر کووید-19 حتی ده برابر بیشتر از آمار رسمی باشد. همانطور که کریستوفر گیل ، متخصص بیماری های عفونی در دانشگاه بوستون و یکی دیگر از رهبران این تحقیق ، اظهار می کند که همه گیری آفریقا را دور زده است ، کمبود گزارش به وضوح یک مسئله جدی بود.

مشکل داده می تواند در بعضی از کشورها بدتر باشد ، در برخی دیگر بهتر باشد. ما انتظار داریم که میزان کم حساب کردن از مکانی به مکان دیگر متفاوت باشد زیرا منابع بهداشت عمومی نیز متفاوت است. غربی ها غالباً از صحرای آفریقا به عنوان چشم انداز تمایز نیافته از توسعه نیافتگی فکر می کنند ، اما دور از واقعیت است. سرانه زامبیا در تولید ناخالص ملی  فقط شصت درصد غنا یا نیجریه است. بورکینافاسو شصت درصد زامبیا است.

وقتی نمی توانید گزارش های پزشکی قانونی را به ارزش اسمی خود بگیرید ، با این فرض که حتی گزارش پزشکی قانونی دارید ، چه باید کرد؟ متخصصان بهداشت عمومی جمله ای دارند: "پنهان کردن اجساد دشوار است." بنابراین مرگ و میر تحت هر دلیل - "مرگ و میر ناشی از همه علت" - ممکن است به ما کمک کند تا نگاه واقعی به مسئله داشته باشیم.

داستان در هند چیست؟ من به آجای شاه ، یک اقتصاددان دهلی نو ، که تحلیلی دقیق از مرگ و میر در هند در طی شیوع را انجام داده است ، مراجعه کردم. شاه و همكار او ، رنوكا سانه ، به جاي تكيه بر داده هاي بيمارستاني ، از يك نظرسنجي طولاني از خانوار ، كه در آن هر خانوار سه بار در سال ارزيابي مي شود ، استفاده كرده اند تا تعداد و الگوي مرگ را بررسي كنند. آنها دریافتند که تعداد کل مرگ های "همه علت" گزارش شده بین ماه مه و آگوست در هند در مقایسه با مدت مشابه در هر پنج سال گذشته تقریباً دو برابر شده است.

من پرسیدم؛"آیا این به این دلیل است که تعداد مرگ های کرونایی در کشور بسیار دست کم گرفته شده است؟" 

شاه به من گفت: "پاسخ قاطع غیرممکن است." "اما الگوی مرگ و میر بیش از حد به عنوان علت کووید را نشان نمی دهد . فقط اینطور نیست. " هنگامی که محققان وی داده ها را با توجه به سن ، مکان و جنسیت مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند ، دریافتند که مرگ و میر بیش از حد در گروه های جوان و در مناطق روستایی و نه در مناطق شهری مشاهده می شود. همچنین شواهدی از انحراف ویروس کرونا به سمت کشندگی بیشتر در مردان وجود ندارد. وی گفت: "مستندات واضح وجود ندارد." او هیچ فرضیه ای در مورد علت مرگ و میر بیش از حد انجام نخواهد داد. اما از جمله کاندیداهای احتمالی عواقب غیرمستقیم همه گیری است: از دست دادن دستمزد ، جابجایی ، سو تغذیه ، مهاجرت اجباری و اختلالات در مراقبت های بهداشتی - بازدید از کلینیک برای مالاریا ، دیابت ، سل یا فشار خون بالا. طبق تجزیه و تحلیل سازمان بهداشت جهانی ، اختلالات در مراقبت های پزشکی و برنامه های پیشگیری مربوط به مالاریا ، سل و ایدز. در یک سال گذشته هزینه های بیشتری نسبت به ویروس کرونا در صحرای آفریقا داشته است. به ویژه در مناطق فقیرنشین ، ویروس تنها راهی نیست که واگیری ها می تواند باعث از دست دادن زندگی شود.

اگر طوفان هنوز نرسیده باشد ، چه می شود 

آیا در کشورهایی که نرخ مرگ و میر ناشی از کووید -19 به طرز عجیبی پایین است موج و حمله ویروس گزارش شده است؟ پاتریک واکر ، اپیدمیولوژیست و مدل ساز دیگر کالج امپریال ، هشدار داد ، "یک عنصر زمانی وجود دارد که در مدل ساخته نشده است. پس از موج اول امواجی وجود داشته است و ما هنوز نمی دانیم که هر موج ممکن است چه تعداد مرگ داشته باشد. " مطمئناً درست است که ، در بیشتر مناطق جنوبی جهان ، گزارش شده است که مرگ و میرهای کووید-19 در این فصل افزایش یافته است. تا چه حد مناطق کم مرگ و میر از قرار گرفتن در معرض بیماری همه گیر اجتناب کرده اند؟

در ماه جولای و آگوست ، مانوج موهانان ، اقتصاددان بهداشت و تیمی از محققان ، برای تخمین تعداد افرادی که به ویروس جدید کرونا در کرناتاکا ، یک منطقه شصت و چهار میلیون نفری در جنوب غربی هند مبتلا شده اند ، برآورد کردند. با نمونه گیری تصادفی مشخص شد که شیوع سرمی - میزان افرادی که آزمایش آنتی بادی مثبت دارند - در حدود چهل و پنج درصد است ، که نشان می دهد تقریباً نیمی از جمعیت در برخی موارد آلوده شده اند. یافته های یک نظرسنجی دولتی در سال گذشته نشان داد که سیزده درصد مردم در ماه سپتامبر به طور فعال آلوده شده اند. بر اساس گزارش اخیر دولت ، یک تحقیق گسترده در دهلی نو ، میزان شیوع پنجاه و شش درصد را نشان داد که نشان می دهد حدود ده میلیون نفر از ساکنان آن آلوده شده اند.

مثلاً به دست آوردن تعداد شیوع در نیجریه دشوار است ، در سال 2019 ، حدوداً دوازده هزار کارگر چینی داشت و در یک سال معمولی ، میلیون ها نفر در داخل و خارج از کشور  آن پرواز می کنند. فاسینا ، در لاگوس ، به من گفت: "اوه ، احتمالاً بسیاری از انتقالهای کرونایی بومی در اینجا جریان دارد." "اما ما فقط شدت شدید را نمی بینیم." (سازمان بهداشت جهانی دریافت ، بیشتر مرگ و میرهای آفریقایی با عوامل خطرزا مانند فشار خون بالا و دیابت نوع 2 همراه است.) در ایالت نیجر ، که بزرگترین در نیجریه است و در وسط کشور واقع شده است ، میزان عفونت بیست و پنج درصد ، قابل مقایسه با مناطق آسیب دیده در ایالات متحده. فاسینا انتظار دارد که نرخ در لاگوس و اطراف آن بالاتر باشد. تقریباً یک سال پس از آنکه نیجریه اولین عفونت های خود را از ویروس کرونا  تأیید کرد ، ایالت نیجر کمتر از بیست مورد مرگ گزارش کرده است. اعداد کشور در حال افزایش است - اما برای رسیدن به مدل ها باید رشد چشمگیری داشته باشند.

برخی از اپیدمیولوژیست ها استدلال می کنند که گزارش دقیق اختلافات جغرافیایی باید به عامل خارجی دیگری اهمیت لازم را بدهد: دولت های خاص نسبت به بقیه به طور موثرتری به این بحران پاسخ داده اند. بتانی هد ،مراتب آماری در دانشکده پزشکی هاروارد ، در دهه گذشته در رواندا کار کرده است. وی خاطرنشان كرد كه در سال 2020 كشور كم درآمد فقط از صد و چند مورد مرگ از  كووید 19 از جمعیت سیزده میلیون نفری گزارش كرد. وی گفت: "حداقل برای من روشن است که این به این دلیل است که دولت اقدامات کنترلی بسیار واضح و قاطعی داشته است." وی ادامه داد: "هنگامی که خبر انتشار ویروس آمد ، آنها مقررات منع رفت و آمد را وضع کردند ، و مردم رواندا واقعاً به آن گوش دادند. بدون اسناد و مدارک به خارج از خانه رفت و آمد محدود بود. پلیس جلوی شما را می گرفت و بررسی می کرد. مدارس تعطیل بود. هیچ عروسی و مراسم خاکسپاری برگزار نشد. و سپس ، با کاهش تعداد ، دولت بازی بسیار خوبی را انجام داد. آنها یک مرکز داده واقعاً قوی دارند و در هر کجا که شیوع پیدا کنند ، کنترل دقیق در سطح محلی را انجام می دهند. "

موهانان ، اقتصاددان بهداشتی که رهبری مطالعه کارناتاکا را بر عهده داشت ، موافقت کرد که ، در بعضی جاها ، "اقدامات قاطع دولت منجر به سرکوب همه گیری شد." در داراوی هند  ، کارکنان مراقبت های بهداشتی به درستی از تلاش قهرمانانه خود برای شناسایی، ردیابی و مهار عفونت افتخار می کنند. اما اجرای شدید اقدامات بهداشت عمومی در بسیاری از آفریقا و شبه قاره هند بسیار دور از حد معمول بود. موهانان استدلال کرد: "در صورت وجود ، پاسخ هندوستان یک کتاب درسی است که نباید در همه گیری انجام داد - واکنش های بیش از حد تهاجمی سیاست همراه با استراتژی های ارتباطی که اهمیت پیشگیری از بهداشت عمومی را تضعیف می کنند."

اما از گزارش های بسیار بحث شده درباره چگونگی شروع ماسک زدن در هند در پاییز امسال چه باید کرد؟ همکاران من در هند در مورد میزان مطابقت گزارش شده تردید داشتند. آنها همچنین خاطر نشان کردند که میزان ثبت شده از مرگ ناشی از ویروس کووید 19 در کشور تقریباً به همان سرعتی که رشد کرده بود رو به گسترش است ، که نشان دهنده تغییر ناگهانی در رفتار نیست. مادرم (که مأمور استفاده دقیق از ماسک و حفظ فاصله اجتماعی است) به طور روزمره تصاویر اجتماعات دهلی را با ده ها مأمور بی نقاب برای من می فرستد.

اقدامات دولت در غنا بهتر از برخی از همسایگان آن بوده است ، اما استفاده از ماسک در مراکز شلوغ شهری همچنان متناوب است. به من گفتند كه يك مركز پرداخت قبض در آكرا ، پايتخت غنا ، در اوايل همه گيري ، ماسك هاي لازم براي ورود به آنجا را داده است.اما تعداد زیادی ماسک در آنجا نبود ، بنابراین پرداخت کنندگان قبض که به صف کشیده بودند ، برای ورود به  آن مرکز  هنگام ورود ، ماسک (استفاده شده) خود را به نفر بعدی که در صف قرار دارد تحویل داد ، و مانند ماسک لباس در کلوپ نیویورک با ماسک رفتار کرد - شما یک وسیله را در آنجا قرار دهید ، و سپس آن را تحویل دهید تا نفر بعدی هنگام ترک استفاده کند. با این حال ، تعداد رسمی مرگ 19 نفر در شهر نیویورک در ماه دسامبر تقریباً سه برابر غنا برای کل سال 2020 بود.

محققان دیگر در حال بررسی این موضوع هستند که آیا ممکن است اختلافات اکتسابی در ایمونولوژی انسانی در آن نقش داشته باشد. ایمنی اکتسابی یا تطبیقی ​​شامل دو نوع سلول اصلی است: سلول های B آنتی بادی علیه پاتوژن ها می سازند و سلول های T سلول های آلوده به یک پاتوژن را شکار می کنند. سلول های B را می توان به عنوان شلیک کننده هایی تصور کرد که ویروسی را با گلوله های خوب هدف قرار می دهند ، در حالی که سلول های T کارآگاهان هستند که در به خانه می روند و به دنبال ویروس هایی هستند که در داخل سلول ها پنهان هستند.

هر دو سلول B و سلول های T ظرفیت غیرمعمولی دارند: پس از ایجاد پاسخ ایمنی ، برخی از آنها ممکن است در خون ما مسافران طولانی مدت شوند و "حافظه" یک بیماری زای قبلاً مواجه شده را حمل کنند. این سلولهای به اصطلاح حافظه، با ظهور مجدد پاتوژن تحریک می شوند و می توانند به سرعت نیروهایی را برای مبارزه با آن بالا ببرند.

در انستیتوی ایمونولوژی لا ژولا در کالیفرنیا ، محققان به سرپرستی شین کروتی و الساندرو سته در حال بررسی واکنش سلولهای B و T به ویروس کرونا از طریق نمونه های پلاسمای خون انسان بودند. برای تعیین کمیت سطح فعالیت ایمنی در برابر ویروس ، کروتی و ست می خواستند "کنترل منفی" داشته باشند - یعنی نمونه هایی از پلاسما که قبل از همه گیری جمع شده بودند.

اما یک ویژگی در این داده ها وجود داشت: در بیش از چهل درصد نمونه های پیش از همه گیری ، محققان شواهدی یافتند که نشان می دهد ویروس کرونا جدید به نوعی پاسخ سلول T را تحریک می کند. این سلول های T طوری عمل می کردند که گویی ویروسی را تشخیص داده اند که مطمئناً قبلاً هرگز با آن روبرو نشده بود.

سته که در ایتالیا متولد شده است ، گفت  "قرار است کنترل منفی منفی باشد." "ما کاملا متعجب شدیم." دستانش را با تأکید بالا کشید و آنها را به اطراف تکان داد ، ژاکت خاکستری اش روی تنه اش کشیده شد. "اما واکنش متقابل همیشه وجود دارد. ما آن را تکرار کرده ایم. سایر آزمایشگاه ها داده ها را تأیید کرده اند. تعداد آنها از نظر جغرافیایی و جمعیت متفاوت است - بیست درصد ، چهل درصد - اما همیشه وجود دارد. "

چرا؟ بخشی از پاسخ ممکن است مربوط به چگونگی شناسایی سلولهای T پاتوژن ها باشد. طبیعی است که فکر کنیم سلول های T حافظه ما همانند خشاب گلوله یک مجرم هستند. اما آنچه آنها "به یاد می آورند" بیشتر شبیه منحنی سوراخ بینی است ، به شکل گوش - قطعه های متمایز از یک عکس پروتئین بزرگتر. حالا ، فرض کنید پسر عموی خیلی بدتر از قبل متجاوز نشان داده شود. این یک چهره تازه است ، اما دارای یک ویژگی خانوادگی است - شاید آن گوش های در هم کوبنده - که می تواند حداقل برخی از سلول های T حافظه را هشدار دهد. آیا ویروس کرونا می تواند چنین خصوصیاتی را با پاتوژن های موجود در گردش خون قبلی داشته باشد؟

او در مورد جزیره ای در ایتالیا به نام ایزولا دل جیلیو به من گفت که فکر می کند ممکن است چند سال پیش توسط عفونت تنفسی جاروب شده باشد. سته گفت: "اما ، هنگامی كه کووید-19 آمد و ایتالیا را جارو كرد ، جزایر جیگلیو همه در امان ماندند." "این ممکن است فقط یک داستان باشد ، اما شما را به فکر می اندازد که آیا یک عفونت ممکن است از شما در برابر دیگری محافظت کند ، شاید از طریق سلول های T با واکنش متقابل."

بن مک فارلند ، یک ایمونولوژیست ساختاری در دانشگاه سیاتل اقیانوس آرام ، در مورد ریشه های احتمالی سلول های T واکنش متقابل اندیشه کرد. بهار گذشته ، مک فارلند پروژه ای را به دانشجویان دوره کارشناسی خود اختصاص داد. وی یادآوری کرد: "دانشگاه در حصر بود ، بنابراین من مجبور شدم به چیزی فکر کنم که دانشجویان می توانند با ساده ترین ابزارهای رایانه ای در آشپزخانه خود کامل کنند." "و من فکر کردم ، چرا توالی تمام پروتئین ها از ویروس های مختلف کرونا - چه از آنهایی که باعث سرماخوردگی مشترک می شوند و چه از sars-CoV-2 - نیستند و به دنبال قطعاتی هستند که ممکن است به اشتراک بگذارند؟"

قرار دادن گروهی از مجرمان از نزدیك در صف آرایی - بعضی نسبتاً بی خطر ، بعضی قاتل - و درخواست از دانشجویان برای یافتن ویژگی های بسیار منطبق: شكاف متمایز چانه یا فرم گوش ، شبیه این بود. نتایج گویا بود. مک فارلند به من گفت: "دانش آموزان تعدادی پپتید پیدا کردند" - بلوک های سازنده یک پروتئین - "که احتمالاً می تواند واکنش متقابل سلول T را ایجاد کند." ویروس کرونا ویروسی کاملاً جدید نبود. حتی اگر واکنش سلول T برای جلوگیری از عفونت به اندازه کافی قوی نباشد ، او فکر کرد که آیا ممکن است از شدت بیماری بکاهد.

اگرچه محققان " لا جوللا "سلولهای T را در نمونه های خون پیش از شیوع  مشاهده کردند که به sars-CoV-2 واکنش نشان دادند ، آنها آنتی بادی هایی را پیدا نکردند که چنین کنند. این خیلی تعجب آور نبود: آنها فقط به دنبال نوع خاصی از آنتی بادی بودند ، نوع "خنثی کننده" که به منطقه خاصی از پروتئین خوشه متصل می شود و سلول st

با معادل قطعه مسطح یک تصویر هدایت می شوند ، آنتی بادی ها معمولاً به ساختار کامل سه بعدی یک قطعه پروتئین توجه می کنند. بنابراین آنتی بادی ها تبعیض آمیزتر هستند ، احتمال اینکه به طور خطایی شلیک شوند - توسط پسر عموی جنایتکار تحریک می شود.

نه کار آزمایشگاهی و نه تجزیه و تحلیل رایانه ای ، مطمئناً به ما نمی گویند که در مورد انسانهای واقعی چه اتفاقی می افتد. اما محققان دانشگاه بوستون سعی کردند با بررسی نتایج بیمار ، این فرضیه را بررسی کنند که عفونت های ویروسی کرونا ویروس سرماخوردگی قبلی ممکن است بر شدت کوید-19 تأثیر بگذارد. آنها گروهی از افراد را شناسایی کردند که مشخص شد هر چهار نوع ویروس کرونا ویروس نسبتاً بی ضرر دارند - که در مجموع eCoV نامیده می شود - بین ماه مه ، 2015 و اواسط مارس ، 2020. هنگامی که سونامی کووید -19 به بوستون رسید ، برخی از این افراد شروع به آلوده شدن به sars-CoV-2 کرد. سپس محققان سیر بیماری را در بیماران eCoV مثبت با آنچه در گروهی از eCoV منفی است مقایسه کردند. در بین بیمارانی که به عفونت eCoV شناخته شده اند ، میزان تهویه مکانیکی کمتری وجود دارد ،پذیرش  در آی سی یو  کمتر است. ، و مرگ به شکل قابل توجهی کمتر است.

متأسفانه ، اندازه نمونه در مطالعه بوستون کم بود. تمام همبستگی ها توسط برخی از متغیرهای هنوز ناشناخته قابل حساب است. مطالعه اخیر تنبیهی توسط گروهی از محققان فیلادلفیا نشان نداد که وجود آنتی بادی ویروس کرونا در سرماخوردگی با مزایای بالینی ارتباط دارد. واکنش متقابل دیده شد ، اما نه از نوعی که به جلوگیری یا کنترل عفونت کمک کند. در همین حال ، محققان آلمانی گروه شگفت انگیزی از پاتوژن های غیرمرتبط را که قطعه های پروتئینی - اهداف آنتی بادی ها و سلول های T - را با ویروس کرونا جدید به اشتراک می گذارند ، شناسایی کردند.

اگر معلوم شود که برخی از عوامل بیماری زا که قبلاً در گردش بوده اند می توانند سطح مفیدی از ایمنی را القا کنند ، جغرافیای خاص دسترسی آنها - احتمالاً در لاگوس و نه در لس آنجلس - می تواند در اختلافات جغرافیایی در میزان مرگ و میر در طی همه گیر کنونی نشان داده شود. Shashank Joshi از جمله کسانی است که تمایل دارد اعتبار فرضیه مصونیت قبلی را ، البته به صورت آزمایشی ، بدست آورد. او به من گفت که ، در بمبئی ، "افراد مسن زیادی وجود دارد که در شرایط شلوغ زندگی می کنند ، به طوری که انتظار می رود صدها یا حتی هزاران مرگ داشته باشد. اما این چیزی است که اتفاق افتاده است. " وی اظهار دیگری کرد: "در هند ، ما دریافتیم که بسیاری از افراد پس از عفونت ، واقعاً دارای مقادیر زیادی آنتی بادی هستند و حتی در افراد مسن نیز سطح آنها پوسیده نمی شود. آنها مدت طولانی در آنجا می مانند. "

این من را به یاد افرادی انداخت که با ضربه روحی مزمن ، حتی به کمترین محرک واکنش نشان می دهند. جوشی تمایلی به حدس و گمان بیشتر در مورد تفاوت در مخازن ایمنی در میان جمعیتها نداشت: "این می تواند سلول های T باشد ، یا می تواند جنبه دیگری از پاسخ ایمنی باشد. اما قطعاً نشانه هایی از آن را در هند می بینیم. "

وسوسه انگیز است که فکر کنیم آقای گانگولی یکی از افرادی است که از نظر ایمنی ایمن ، مستعد ابتلا به عفونت است اما تا حدی از بدترین اثرات ویروس در امان است. شاید او بود. با این حال فرضیه مصونیت قبلی معماهای خاص خود را ارائه می دهد. چرا برخی از گونه های ویروسی یا سویه های محافظتی خاص به آسیای جنوبی رسیده اند ، اما به آمریکای لاتین نرسیده اند؟ چرا نیجریه ، اما نه آفریقای جنوبی ، که تعداد تلفات همه گیر بسیار بیشتر از سایر مناطق در آفریقای جنوبی است. ممکن است تعاملات پیچیده ای بین ذاتی و خارجی وجود داشته باشد.

هنگامی که وارد منطقه قابل قبول اما اثبات نشده شوید ، نظریه های دیگری مطرح می شود. برخی از محققان تعجب می کنند که آیا این اختلافات در واقع به دوز مربوط می شود. Mohanan گفت: "من فکر می کنم یکی از عوامل احتمالی مرگ و میر کم در هند می تواند کم بودن ویروس باشد." وی و شرکای آزمایش آزمایشگاهی وی میزان ویروس در بیماران آلوده را به طور غیرمعمول پایین یافته اند. وی ادامه داد ، "یک توضیح ممکن برای بارهای ویروسی کم ، تهویه هوای آزاد است که بیشتر در مناطق گرم دنیا وجود دارد. این فرضیه "قرار گرفتن در معرض دوز پایین" همچنین با سهم عظیمی از عفونتهای بدون علامت که در هند مشاهده کرده ایم سازگار است. " همانطور که اپیدمیولوژی یک درک دقیق از ساختار جمعیتی جمعیت را می طلبد ، ممکن است از درک صمیمانه تری از مشخصات ایمنی و اجتماعی-اکولوژیکی یک جمعیت نیز بهره مند شود.

ویلیام اوکام یک متکلم قرن چهاردهم بود که در آکسفورد تحصیل کرده و در زمینه های مختلفی از منطق گرفته تا نظریه های دانش نوشت. اما اگر امروز نام وی به خاطر سپرده شده است ، به خاطر "تیغ اوکام" است: این ایده که وقتی به دنبال علت یک واقعه هستیم ، باید از ابتدایی ترین راه حل - ساده ترین راه حل طرفداری کنیم. قرن ها قبل از اوکهام و قرن ها پس از او ، انبوهی از اندیشمندان برای اصلاح فرضیه های اضافی برای رسیدن به یک توضیح مستقیم و منفرد برای هر آنچه که گیج کننده بودند ، استدلال کردند. این یکی از کنایه های عجیب و غریب تاریخ فکری است که اگر بپرسید "چه کسی به تیغ اوکام فکر کرده است؟" شما نه تنها با یک پاسخ کثرت پاسخ خواهید داد.

اصل پسرخواند دارای یک پرمیه خاص است 

م در قلمرو علم. ما یک جهان زیبا را می پرستیم. نیازی نیست که چندین دلیل را برای دلیل حرکت سیارات در مدارهای هندسی استناد کنیم. انتخاب طبیعی توضیح می دهد که چرا استخوان های انگشتان انسان شبیه استخوان های گوریل است ، همانطور که توضیح می دهد که چرا انواع ویروسی جدید که دارای درجه بالاتری از عفونت هستند می توانند در میان یک بیماری همه گیر بوجود آیند. دانشمندان با کشف رمز و راز ، منطق داستان رمز و راز کلاسیک را مجبور می کنند: یک قتل ، یک قاتل ، یک سلاح. در صفحات آگاتا کریستی ، هرکول پوآرو ممکن است محلول را با شکوفایی یک شعبده باز رونمایی کند ، و خانم مارپل ممکن است آن را در ژاکت کش باف پشمی خود زمزمه کند ، اما ما چنین داستان هایی را با حس رضایت بخشی به پایان می بریم که تمام انتهای سست به هم گره خورده است ، همه عجیب و غریب به طور دقیق برای حساب شده است.


تبلیغات

با این وجود پارسیمانس خطرات خاص خود را دارد و کاری که به من کمک می کند آن خطرات را به یاد بیاورم ، همانطور که اتفاق می افتد ، مدیتیشن درباره روش علمی نیست. این کریستی "قتل در اکسپرس شرقی" است. پیدا شده است که یک مرد در قطار به قتل رسیده است ، بدنش به علت زخم های متعدد چاقو سوراخ شده است. پوآرو ، که توسط قطار تصادفی در قطار قرار دارد ، تعیین می کند که کدام یک از مسافران مقصر بوده است. اما روند معمول حذف او را ناکام می گذارد. سرانجام ، پوآرو متوجه می شود که این قتل اقدامی انتقام جویانه و برنامه ریزی شده از مدتها قبل است. یک قاتل وجود نداشته است. کثرت قاتل وجود دارد.

آنچه محققان به عنوان گیج کننده ترین ویژگی همه گیر برای من توصیف کرده اند ممکن است نسخه اپیدمیولوژیکی این رمز و راز در Orient Express باشد: هیچ یک مقصر نیست ، جز بسیاری. با توجه به اعداد خام ، گزارش ندادن یک مشکل عظیم است. تفاوت در توزیع سن ، یک برش بسیار عمیق ایجاد می کند ، و شاید مدل ها باید وزن خود را در اینجا بیشتر کالیبره کنند. به طور واضح ، برخی از کشورها از قدرت سیستم های بهداشت عمومی خود ، که با واکنش شدید دولت تقویت شده است ، بهره مند شده اند.  در نیوزیلند ، بالا بردن پل های متحرک و اجرای دقیق قرنطینه ها همه تفاوت ایجاد کرد. اما برای کنار آمدن با الگوی بزرگتر جهانی ، باید عوامل زیادی را در این زمینه بررسی کنیم - برخی از آنها عمیق تر از دیگران هستند ، اما همه آنها شایسته توجه هستند.

بیماری همه گیر covid-19 درسهای زیادی در مورد نظارت ویروسی ، ایمنی شناسی ، تولید واکسن و سیاست های اجتماعی ، و سایر موضوعات ، به ما می آموزد. یکی از این درس ها فقط به اپیدمیولوژی بلکه به معرفت شناسی نیز مربوط نمی شود: نظریه اینکه چگونه می دانیم چه می دانیم. اپیدمیولوژی فیزیک نیست. بدن انسان اجسام نیوتنی نیست. هنگامی که نوبت به بحرانی می رسد که نیروهای اجتماعی و بیولوژیکی را با هم ترکیب می کند ، خوب است که تکه تکه علت را تصدیق کنیم. 

بیش از همه ، آنچه لازم است تواضع در برابر مجموعه ای از مدارک کاملاً در حال تکامل است. همه گیری به خوبی می تواند چیزی را تغییر دهد یا به چیزی تغییر دهد که از تلاش ما برای مدل سازی و مشخص کردن آن سرپیچی کند. همانطور که پاتریک واکر ، از کالج امپریال لندن ، تأکید کرد ، "فشارهای جدید تعداد و عفونت را حتی بیشتر تغییر می دهد." این پوشش ممکن است شکل خود را تغییر دهد.

امروزه ، در انگلیس ، سرویس بهداشت ملی ، مانند بسیاری از بیماران خود ، در حال مبارزه برای زندگی خود است ، که تحت تأثیر هجوم جدیدی از بیماران کووید -19 ، بسیاری از آنها دارای نوع بسیار مسری B.1.1.7 است. در نیجریه ، میزان سرانه مرگ و میر گزارش شده طبق استانداردهای غربی پایین است ، اما مردم به یاد می آورند که رئیس ستاد رئیس جمهور - پدر چهار فرزند - در معرض بیماری کوید -19 قرار گرفت و تماشا می کند که سیستم مراقبت های بهداشتی کشور چگونه ادامه دارد. بسیاری از مقامات موج دوم را به وضوح بدتر از موج اول می بینند ، زیرا هم نوع بسیار قابل انتقال انگلیس و هم آفریقای جنوبی شروع به رشد در سراسر قاره کرده اند. غنا اخیراً پس از شیوع در میان اعضا و کارمندان ، پارلمان خود را به حالت تعلیق درآورد. در سرتاسر غرب ، مرکز و شرق آفریقا ، مقامات بهداشتی امیدوارند که میزان مرگ و میر نسبتاً پایین باقی بماند ، اما بهتر از این است که حدس بزنند که چنین خواهد شد.

 


نظرات کاربران


@