ایلیا گلازونوف نقاش سنت گرای روس

تاریخ انتشار : ۱۰:۳۱ ۱۴-۱۱-۱۳۹۹

در طول دهه 1970 وی در برابر طرح کلی مرمت مسکو که تهدید به خراب کردن بخشی از مرکز تاریخی مسکو بود ، ایستاد. وی به همراه ویاچسلاو اوچینیکوف امضای شخصیت های برجسته علمی و فرهنگی را در زیر نامه اعتراضی که به دفتر سیاسی ارسال شده بود ، جمع کرد. این پروژه علنی شد ، سپس مورد انتقاد شدید قرار گرفت و در نتیجه ،نامه وی لغو شد. این امر همچنین منجر به ایجاد کمیته مدنی شد که سایر طرح های بازسازی را زیر نظر داشت. گلازونوف یکی از طرفداران اصلی مرمت کلیسای جامع منجی مسیح و یکی از بنیانگذاران انجمن محافظت از بناهای تاریخی و فرهنگی تمام روسیه (VOOPIiK) بود.

تبریز امروز:

ایلیا گلازونوف Илья Глазунов؛  متولد 10 ژوئن 1930  یک هنرمند روسی اهل سن پترزبورگ بود. وی بنیانگذار آکادمی نقاشی ، مجسمه سازی و معماری روسیه در مسکو  Российская академия живописи، ваяния и зодчества بود که در آنجا تا زمان مرگ نیز به عنوان رئیس دانشگاه خدمت می کرد. وی عنوان هنرمند خلق روسیه را داشت.

نقاشی های ایلیا گلازونوف بیشتر مضامین تاریخی یا مذهبی دارند. از آثار معروف می توان به روسیه ابدی ، معمای قرن بیستم ، ویرانی معبد در شب عید پاک و تصویرگری از آثار فیودور داستایوسکی اشاره کرد.

ایلیا گلازونوف در لنینگراد " سن پترزبورگ " از سرگئی فئودوروویچ گلازونوف و اولگا کنستانتینوونا گلازونوا متولد شد. پدر و مادر او در اصل از اشراف روسی بودند. پدرش مورخ بود.  گلازونوف در دوران کودکی در مدرسه هنری کودکان و بعداً در مدرسه هنری متوسطه در منطقه تاریخی پتروگرادسکایا استورونا تحصیل کرد.

در طول جنگ بزرگ میهنی وی از محاصره لنینگراد جان سالم به در برد. پدر ، مادر و سایر بستگان وی در آن جان باختند. در سال 1942 ، یازده ساله از لنینگراد در محاصره به خارج آن منتقل شد. وی در روستای گربلو در منطقه نووگورود اقامت گزید. در سال 1944 به لنینگراد بازگشت و در مدرسه هنر متوسطه لنینگراد تحصیل کرد. وی از سال 1951 تا 1957 در موسسه نقاشی ، مجسمه سازی و معماری آی. رپین تحت نظر پروفسور بوریس ایوگانسون در رشته هنر تحصیل کرد.

در سال 1956 ، با نینا وینوگرادووا-بنوئیس ازدواج کرد. او تصویر نینا را در بسیاری از آثار خود نقاشی کرده است. نینا الكساندرونا از فرزندان خانواده بنوئیس بود ، نامی آشنا در تاریخ هنر. عموی او به مدت 30 سال مدیر هنری اپرای لا اسکالا بود. در 24 مه 1986 ، نینا وینوگرادووا-بنوئیس ، فقط چند روز قبل از افتتاح نمایشگاه همسرش در مانژ  به شکل دردناک درگذشت . فرزندان آنها ، ایوان و ورا ، هر دو هنرمند شده اند.

موفقیت گلازونوف در مسابقه بین المللی هنرمندان جوان در پراگ باعث افتتاح اولین نمایشگاه انفرادی وی در مسکو در سال 1957 شد. بلافاصله پس از دهه 1960 ، او برای اولین بار به ایتالیا سفر کرد تا پرتره بسیاری از بازیگران و بازیگران مشهور ، از جمله جینا لولوبریجیدا و آنیتا اکبرگ. وی همچنین پرتره بسیاری از رهبران سیاسی از جمله ایندیرا گاندی ، لئونید برژنف ، اورهو ککنون ، یوری لوژکوف و آندری گرومیکو را نقاشی کند. در سال 1978 ، گلازونوف شروع به تدریس در دانشگاه هنر مسکو کرد. در سال 1987 آکادمی نقاشی ، مجسمه سازی و معماری روسیه را تأسیس کرد.

وی عناوین و جوایز افتخاری: هنرمند خلق اتحاد جماهیر شوروی (1980.) جایزه ویشنو (لائوس). جواهر لعل نهرو (هند) ، نشان سنت مایکل (پرتغال) ، یک مدال طلا «بخاطر کمک به فرهنگ و تمدن جهانی» (یونسکو) ، نشان سنت سرجیوس رادونژ (1999) و سنت اندرو روبلف ( 2010) ، عنوان یک آقای کامل "سفارش لیاقت" را طول زندگی خود کسب نمود .  یکی از سازمان دهندگان جامعه محافظت از بناهای تاریخی و فرهنگی تمام روسیه بود .

ایلیا گلازونوف به دلیل موقعیت سیاسی فعال خود معروف بود ، ناشی از دیدگاه های میهنی ، اشرافی و ضد دموکراتیک بود. در طول دهه 1970 وی در برابر طرح کلی مرمت مسکو که تهدید به خراب کردن بخشی از مرکز تاریخی مسکو بود ، ایستاد. وی به همراه ویاچسلاو اوچینیکوف امضای شخصیت های برجسته علمی و فرهنگی را در زیر نامه اعتراضی که به دفتر سیاسی ارسال شده بود ، جمع کرد. این پروژه علنی شد ، سپس مورد انتقاد شدید قرار گرفت و در نتیجه ،نامه وی لغو شد. این امر همچنین منجر به ایجاد کمیته مدنی شد که سایر طرح های بازسازی را زیر نظر داشت. گلازونوف یکی از طرفداران اصلی مرمت کلیسای جامع منجی مسیح و یکی از بنیانگذاران انجمن محافظت از بناهای تاریخی و فرهنگی تمام روسیه (VOOPIiK) بود.

وی کتاب های «راهی به سوی شما» (1965-1966) و «روسیه مصلوب شده» (2005) را تالیف کرد.

 

گلازونوف در 9 ژوئیه 2017 در سن 87 سالگی بر اثر نارسایی قلبی درگذشت.  وی در 11 ژوئیه در قبرستان نوودویچی به خاک سپرده شد.


نظرات کاربران


@