کرونا ویروس

آیا واکسن COVID-19 می تواند تکثیر جهش های جدید ویروس را شکست دهد؟

تاریخ انتشار : ۱۶:۰۹ ۰۲-۱۱-۱۳۹۹

ویروس ها همیشه به دنبال فرصت های پنهانی هستند که جهش ها ایجاد می کنند ، درست همانطور که هکرها در نقص کدهای برنامه جستجو می کنند............. استپان بنسل ، عضو هیئت مدیره از مدرنا ، سازنده یکی از واکسن های covid-19 ، هفته گذشته گفت ، "ما فکر می کنیم که برای همیشه با این ویروس زندگی خواهیم کرد."

تبریز امروز:

هشدار لندن برای کرونا ویروس

,یروس ها همیشه به دنبال فرصت های پنهانی هستند که جهش ها ایجاد می کنند ، درست همانطور که هکرها در نقص کدهای برنامه جستجو می کنند


همه ویروس ها تغییر می کنند. sars-CoV-2 در سراسر جهان با ثبات قابل ملاحظه ای روبرو شده بود و بسیار مناسب میزبانش انسان بود. این پایداری امکان تولید واکسن هایی را فراهم می کند که به خوبی برای مناطق آسیب پذیر پروتئین خوشه ویروس مورد هدف قرار می گیرند. در فوریه ، 2020 ، یک نوع جدید که در ایتالیا ظاهر می شود ، بیشتر از نسخه اصلی ووهان ، عفونی است. دانشمندان مراقب بودند و انتظار حمله به جهش های جدید را داشتند. گریگوری آرمسترانگ ، مدیر برنامه پیشرفته تشخیص مولکولی در مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ، به من گفت: "ما در حال تعیین توالی و در حال اجرا بودیم" تا انواع جدید را کشف کنیم. 

سپتامبر گذشته ، درست زمانی که اولین نامزدهای واکسن در حال آزمایش فاز III خود بودند ، یک نوع جدید تهاجمی در جنوب شرقی انگلیس ، مرکز آن در کنت ، در امتداد بزرگراه لندن به دوور ، شروع به گردش کرد. در هالووین ، انگلیس یک قرنطینه یک ماهه را اعلام کرد ، که به طرز چشمگیری در جلوگیری از گسترش covid-19 در سایر مناطق کشور موفق بود ، اما نه در راهرو کنت! در حال حاضر تعدادی از انواع متمایز ویروس کرونا وجود داشته است ، با چند تغییر ژنتیکی نتیجه کمی. اما نوع انگلستان ، در ابتدا با عنوان "نوع تحت تحقیق" ، حاوی بیست و سه جهش مختلف ، از جمله چندین مورد روی پروتئین خوشه بود. علاوه بر این ، به سرعت رقبا را از بین می برد و به ویروس غالب در کشور ، به ویژه در میان افراد جوان تبدیل می شود. در 18 دسامبر ، به یک "نوع نگرانی" تبدیل شد.

چه چیزی باعث موفقیت نسخه انگلیس در انگلیس نسبت به ویروس اصلی شد؟ یک احتمال شانس محض است. این می توانست از طریق برخی از رویدادهای فراگیر ، مانند نمونه ای که در یک کنفرانس کارمندان در شرکت زیست فناوری بیوژن در بوستون ، در فوریه ، 2020 ریشه دواند ، تقویت شود ، که در نهایت منجر به بیش از سیصد هزار عفونت شد . یا شاید در مدرسه یا کلیسایی آلودگی گرفته و به سرعت در میان جمعیتی کاملاً انبوه گسترش یابد. اما ، همانطور که محققان و رشد جهش های نوع انگلیس را از طریق نمونه های سرمی بررسی کردند ، متوجه شدند که هیچ یک از این فرضیه ها نمی توانند دلیل سرعت انتشار را داشته باشند. جان بروكس ، مدیر ارشد پزشكي در واكنش اضطراري covid-19 مرکز بيماري ها به گفت: "برخي از رياضيدانان چگونگي انتشار اين ويژگي را مدل كردند و آنها فهميدند كه اين بيماري بين چهل تا هفتاد درصد بيشتر از قبل است." فرضیه فعلی این است که نوع کنت ، که اکنون B.1.1.7 نامیده می شود ، دارای جهشی است که باعث تغییر اسید آمینه در پروتئین خوشه می شود و به آن اجازه می دهد محکم تر به گیرنده های ace2 بدن متصل شود. بروکس گفت: "این بدان معناست که ویروس کمتری برای آلوده شدن شما نیاز دارد." "این اتصال محکم تر به این معنی است که می تواند با کارآیی بیشتری تکرار شود." با آلوده شدن به نوع جدید ، فرد ویروس بیشتری نسبت به فرد آلوده به نوع دیگر از خواهد داشت . بروکس مشاهده کرد: "این یک چرخه شرورانه است." B.1.1.7 به سرعت در ده ها کشور گسترش یافت. رمز و راز مداوم این است که چرا با توجه به افزایش ویروسی بودن ، کشنده تر نیست. ممکن است فقط یک شانس باشد.

انگلیس بار دیگر وارد قرنطینه شد. در هفته دوم ژانویه ، از هر سی نفر یک نفر در لندن آلوده شد. جهش نگران کننده در نوع B.1.1.7 ناحیه ویروس را تحت تأثیر قرار می دهد جایی که آنتی بادی های خنثی کننده بیماری کار خود را انجام می دهند. واکسن های mRNA جدید یک پروتئین خوشه اصلاح شده به بدن می دهند و به سیستم ایمنی بدن از یک مهاجم خارجی هشدار می دهند و تولید آنتی بادی ها را فرمان می دهند. به نظر می رسد که B.1.1.7 تا حدودی هدف اصلی را بر روی پروتئین خوشه تغییر می دهد. این باعث ایجاد هشدار در جامعه بهداشت عمومی می شود ، زیرا چنین جهش هایی می توانند اثر بخشی واکسن ها را از بین ببرند. ویروس ها همیشه به دنبال فرصت های پنهانی هستند که جهش ها ایجاد می کنند ، درست همانطور که هکرها در نقص کدهای برنامه جستجو می کنند.

یک ماه پس از کشف نوع جدید در انگلیس ، نژاد مشابهی در آفریقای جنوبی ظهور کرد ، به نام B.1.351. به سرعت به نوع غالب در آن کشور تبدیل شد و تور خود را در جهان آغاز کرد. این جهش همان B.1.1.7 است که به آن اجازه می دهد محکمتر به گیرنده های ace2 بچسبد ، اما جهش دیگری نیز دارد که بسیار نگران کننده است. جهش E484K است ، بدین معنی که اسید آمینه ، اسید گلوتامیک (کد E) ، در موقعیت 484 دنباله ژنتیکی پروتئین خوشه ، با لیزین (کد K) دیگر جایگزین شده است. این تغییر کوچک ممکن است باعث شود که واکسن در برابر آن تأثیر کمتری داشته باشد. در یک آزمایش آزمایشگاهی ، جهش E484K باعث افت بیش از ده برابر ایمنی در آنتی بادی های برخی از بازماندگان covid-19 شد.

این تغییر کوچک ممکن است باعث شود که واکسن در برابر آن تأثیر کمتری داشته باشد. در یک آزمایش آزمایشگاهی ، جهش E484K باعث افت بیش از ده برابر ایمنی در آنتی بادی های برخی از بازماندگان covid-19 شد. محققان گفته اند كه واكسن هايي كه هم اكنون استفاده مي شوند ، بايد همچنان موثر واقع شوند ، اما واضح است كه ويروس در حال توسعه استراتژي هاي جديد است كه باعث مسري شدن و كمتر شدن قابل مقابله توسط واكسن مي شود.

یک نوع خطرناک دیگر ، B.1.1.28 ، در برزیل ظاهر شد. یک کارمند مراقبت های بهداشتی چهل و پنج ساله در قسمت شمال شرقی کشور ، که هیچ بیماری خاصی نداشت ، در ماه مه سال 2020 به بیماری کووید 19 مبتلا شد. وی به مدت یک هفته مریض با اسهال ، دردهای عضلانی ، خستگی و درد هنگام بلعیدن بود ، اما او کاملا بهبود یافت. سپس ، در اکتبر ، صد و پنجاه و سه روز بعد ، او دوباره با کووید -19 بیمار شد و  این بار ، بیماری شدیدتر بود.

بروکس گفت: "این باعث شد موهای گردن من بلند شود." برخلاف نوع آفریقای جنوبی ، نوع برزیلی جهشی ندارد که باعث عفونی شدن آن شود ، اما جهش E484K را دارد که احتمال ناراحت کننده ای را ایجاد می کند که "احتمالاً می تواند بر واکسن غلبه کند و ممکن است دوباره از بین برود." وی ویروس کرونا را با آنفولانزا یا سرماخوردگی مقایسه می کند ، که به طور مداوم در حال تغییر هستند و سیستم ایمنی بدن را دور می زند. گریگوری آرمسترانگ از من آزمایشی برای تعیین میزان جهش های لازم برای ایجاد سویه "فرار ایمنی" نام برد. وی گفت: "آنها آن را در کشت بافتی از یک sars-CoV-2 عمومی در سرم های بهبودی رقیق رشد دادند." "آنها سرانجام توانستند یکی از آنها را که دارای سه جهش تقریباً مقاومت کامل است" به آنتی بادی های موجود در خون بازماندگان رشد دهند.

"پس چگونه با این جهش ها مبارزه کنیم؟" بروکس پرسید. "بهترین راه سرکوب تکثیر است - و این به معنای جلوگیری از عفونت است." هر چه تکرار بیشتر اتفاق بیفتد ، تعداد جهش ها بیشتر می شود. گاهی اوقات ، یک خطای جزئی در تکثیر کد ژنتیکی ، یک نوع جهش ایجاد می کند که با موفقیت بیشتری گسترش می یابد و هنگامی که این اتفاق می افتد ، تکامل کنترل می شود. توقف انتقال ، فرصت جهش ویروسی را مسدود می کند. این تنها کاری است که انجام می دهد. و تنها وسیله ایستادن در برابر ویروس ، واکسیناسیون است. بروکس گفت: "این یک مسابقه است." "ما باید افراد را واکسینه کنیم قبل از اینکه این جهش ها بیشتر اتفاق بیفتد."

سازمان بهداشت جهانی می گوید که مصونیت گله زمانی حاصل می شود که شصت تا هفتاد درصد مردم به این بیماری یا واکسیناسیون مبتلا شده باشند ، اگرچه آنتونی فاوسی این رقم را به طور فزاینده افزایش داده است ، اکنون گفته است که یک رقم قابل اطمینان تر ممکن است بین هشتاد و پنج و نود درصد. افزایش انتقال انواع جهش یافته ، احتمال ارقام بالاتر را افزایش می دهد.

C.D.C. پیش بینی می کند که B.1.1.7 نوع غالب در ایالات متحده تا ماه مارس باشد ، و هشدار می دهد بیمارستان های بیش از حد سنگین انتظار یک افزایش مجدد را دارند که روند ایمن سازی در حال حاضر را پشت سر می گذارد. اگر اقدامات سختگیرانه تر برای پوشاندن و فاصله گیری اجتماعی انجام نشود و به واکسن زمان بیشتری برای تأثیرگذاری داده نشود ، ویروس کرونا بومی می شود. در حقیقت ، به نظر می رسد که در حال حاضر ، با تکثیر انواع جهش ، اتفاق می افتد ، اگرچه اقدامات دقیق تر می تواند گسترش را کاهش دهد.

در نوزدهم ژانویه ، دو مقاله تحقیقاتی چاپ منتشر شد. یکی خبر خوبی داشت: واکسن Pfizer  به همان اندازه ویروس منشا ووهان در انسداد نوع B.1.1.7 موثر بود. مقاله دیگر حاوی یافته هایی بود که بروکس و دیگران از آن وحشت داشته اند: نوع آفریقای جنوبی ، B.1.351 ، نشان داده است که می تواند از آنتی بادی موجود در خون افراد قبلاً آلوده نجات یابد. این نشان می دهد که درمان هایی که از آنتی بادی های مونوکلونال نامیده می شوند - مانند آنچه رئیس جمهور ترامپ دریافت کرده است - ممکن است شکست بخورند. نویسندگان این مطالعه ، به هدایت كورت ویممر ، در انستیتوی ملی بیماری های واگیر ، در ژوهانسبورگ ، پیامدهای مربوط به اثربخشی واكسن های sars-CoV-2 را كه بر اساس پاسخ های ایمنی به پروتئین خوشه است ، تأكید كردند. "این داده ها احتمال عفونت مجدد با انواع متمایز آنتی ژنی را برجسته می کند و ممکن است باعث کاهش اثر واکسن های فعلی مبتنی بر خوشه شود."

 استپان بنسل ، عضو هیئت مدیره از مدرنا ، سازنده یکی از واکسن های covid-19 ، هفته گذشته گفت ، "ما فکر می کنیم که برای همیشه با این ویروس زندگی خواهیم کرد."

 

برگردان به فارسی : توفیق وحیدی آذر


نظرات کاربران


@