کاربران واتس آپ به سمت سیگنال می روند

واتس‌اپ، تلگرام یا سیگنال؛ کدام پیام‌رسان امن‌تر است؟ 

تاریخ انتشار : ۰۳:۲۹ ۲۶-۱۰-۱۳۹۹

سیگنال یک بستر رمزگذاری شده است که به شما امکان ارسال پیام و برقراری تماس را از طریق اینترنت می‌دهد. این پیام‌رسان همچنین برگزاری گپ‌های گروهی و تماس‌های ویدیویی چند نفره را نیز پشتیبانی می‌کند. ویژگی اصلی طراحی شده برای سیگنال توسط سازندگان آن، «تمرکز بر حفظ حریم خصوصی» کاربران است لذا حریم خصوصی و امنیت آن به طور منظم توسط متخصصان مستقل بررسی می‌شود.

تبریز امروز:
 
 

در روزگاری که اپلیکیشن‌های پیام‌رسان محبوبیتی فراگیر پیدا کرده‌اند، مباحثی چون رمزگذاری داده‌ها و میزان محرمانه ماندن پیغام‌های رد و بدل شده اهمیتی دوچندان یافته‌اند.

درحالی که واتس‌اپ متعلق به شرکت فیسبوک از مرز ۲ میلیارد کاربر عبور کرده است؛ تلگرام، دیگر اپلیکیشن پیام‌رسان، دست‌کم ۲۰۰ میلیون کاربر دارد.

هر سه این اپلیکیشن‌ها از قابلیت رمزگذاری سرتاسری (end-to-end encryption) استفاده می‌کنند. در این مدل ارتباطی، تنها نویسنده و طرف مقابل می‌تواند به محتوای پیغام دسترسی داشته باشند و نه هیچ‌کس دیگری، ولو تامین‌کننده اینترنت. در واقع این کار از شنود اطلاعات به طور قابل ملاحظه‌ای جلوگیری می‌کند چرا که شخص شنود کننده باید برای خواندن متن به کلید گفتگو دسترسی داشته باشد و آن کلید تنها در دست شخص فرستنده و گیرنده است.

واتس اپ  به سیگنال

این در حالی است که در ماه‌های اخیر گزارش‌های امنیتی از رخنه‌های اطلاعاتی به واتس‌اپ منتشر شده است و مسئله هک آن توسط نهادهای دولتی و خصوصی در جهان نگرانی‌هایی را برانگیخته است. همین چندی پیش خبری منتشر شد که نشان می‌داد ۵۰۰ هزار پیغام خصوصی رد و بدل شده در واتس‌اپ با شماره‌ تلفن‌های مالکان آن‌ها سر از اینترنت درآورده‌اند.

ادوارد اسنودن، افشاگر اطلاعاتی که پیش‌تر هزاران سند محرمانه از نحوه کار دستگاه‌های امنیتی آمریکا را به رسانه‌ها درز داده بود، در توضیح چرایی امن نبودن واتس اپ می گوید: «فیسبوک مالک واتس‌اپ است و از زمانی که این شرکت را خریده است لایه به لایه سطوح مختلف حفاظتی آن را حذف کرده است. می‌گویند نه، نه، ما مکالمات را شنود نمی‌کنیم... این در حالی است که آن‌ها با توسل به مسائل امنیت ملی خوب تلاش می‌کنند این مکالمات را شنود کنند.»

در عوض کارشناسان توصیه می‌کنند شهروندان برای برقراری ارتباط امن به سراغ پیام‌رسان سیگنال بروند که از کدنویسی بهتری برخوردار است و متعلق به دولت یا شرکت خصوصی عظیمی همچون فیسبوک نیست. خبرنگاران خبرگزاری فرانسه گفته‌اند شاهد بوده‌اند که شمار بسیار زیادی از سیاستمداران و همینطور مراجع انتظامی و قضایی به نصب و استفاده از این اپلیکشن رو آورده‌اند.

این پیام‌رسان اکنون به لحاظ تعداد دفعات دانلود در رتبه ۱۱۰ جهانی قرار دارد و در آمریکا نیز رتبه ۵۹ را به خود اختصاص داده است.

در آخر باید گفت هرچند تحلیلگران امنیتی پیام‌رسان سیگنال را امن‌تر از دیگر پیام‌رسان‌ها می‌دانند، با این حال واتس‌اپ و تلگرام نیز همچنان می‌توانند پاسخگوی نیاز شهروندان باشند. آنچه اما برای رعایت حداقل ایمنی در سطح شبکه‌ ضروری است، پرهیز از استفاده از محیط‌های رمزگذاری نشده همچون اس‌ام‌اس است.

پاسخ به ۵ سوال رایج در مورد سیگنال؛ جایگزین پیام‌رسان واتس‌اپ چه ویژگی‌هایی دارد؟ 

تصمیم اخیر پیام‌رسان واتس‌اپ مبنی بر به اشتراک‌گذاشتن داده‌های شخصی کاربران خود با شرکت مادر فیسبوک موجی از بی‌اعتمادی جهانی را نسبت به این پیام‌رسان به راه انداخته است. واتس‌اپ که شهره به امن‌ترین پیام‌رسان پرمخاطب جهان بود اکنون در حال واگذاری عنوان خود به پیام‌رسان سیگنال است.

۱-سیگنال چیست؟

سیگنال یک بستر رمزگذاری شده است که به شما امکان ارسال پیام و برقراری تماس را از طریق اینترنت می‌دهد. این پیام‌رسان همچنین برگزاری گپ‌های گروهی و تماس‌های ویدیویی چند نفره را نیز پشتیبانی می‌کند. ویژگی اصلی طراحی شده برای سیگنال توسط سازندگان آن، «تمرکز بر حفظ حریم خصوصی» کاربران است لذا حریم خصوصی و امنیت آن به طور منظم توسط متخصصان مستقل بررسی می‌شود.

۲-صاحب سیگنال کیست؟

سیگنال توسط ماکسی مارلین‌اسپایک(Moxie Marlinspike) رمزنگار آمریکایی و با مشارکت گروهی از کارشناسان دغدغه‌مند در مورد حریم خصوصی افراد در سال ۲۰۱۳ خلق شد. اما اپلیکیشنی که این روزها ما به عنوان سیگنال می‌شناسیم توسط بنیاد سیگنال و پیام‌رسان سیگنال طراحی شده است. بنیاد سیگنال در دهم ژانویه سال ۲۰۱۸ و با اتکا به بودجه ۵۰ میلیون دلاری برایان اکتون(Brian Acton)، یکی از بنیانگذاران واتس‌اپ، تاسیس شده است؛ پس از آن که آقای اکتون به دلیل اختلاف‌نظر با فیسبوک در مورد چگونگی حفظ حریم خصوصی کابران واتس‌اپ از سمت خود استعفا داد.
در حال حاضر، بنیاد سیگنال، که به طور رسمی به عنوان بنیاد فناوری سیگنال شناخته می‌شود، نهاد غیر انتفاعی حامی پیام‌رسان سیگنال است. مأموریت این بنیاد آن «توسعه فن‌آوری حفظ حریم خصوصی و توسعه ارتباطات جهانی ایمن است.» در حال حاضر تمرکز بنیاد سیگنال بر روی پیام‌رسان سیگنال است ولی قصد دارد در سایر پروژه‌های ارتقای حریم خصوصی نیز سرمایه‌گذاری کند.

۳-آیا سیگنال واقعا امن و بی‌خطر است؟

پیام‌رسان سیگنال از روش رمزگذاری سرتاسری(End-to-end encryption) استفاده می‌کند که امکان شنود مکالمه‌ها و جاسوسی از پیام‌های رد و بدل شده میان دو طرف را از بین می‌برد. چنان که هیچ فردی از جمله شرکت ارائه دهنده خدمات پیام‌رسان سیگنال و ارائه‌دهندگان خدمات مخابراتی به محتوای آنها دسترسی ندارند. همچنین شما می‌توانید ویژگی‌های امنیتی بیشتری از جمله رمز دوم برای ورود به اپلیکشین در دستگاه‌های جدید و احراز هویت بیومتریک را در آن فعال کنید.


نظرات کاربران


@