بیو ان تک بر روی واکسن " ام اس " تحقیق می کند

واکسن " ام اس " بر روی موش موثر شد .

تاریخ انتشار : ۰۵:۵۰ ۲۴-۱۰-۱۳۹۹

این واکسن از دو جنبه اصلی با واکسن های معمولی متفاوت است. اول ، به جای تحریک سیستم ایمنی بدن فرد برای شناسایی ، به خاطر سپردن و مبارزه سریع با میکروب ها یا مولکول های خاص ، تحمل ایمنی را به یک مولکول خاص ارتقا می دهد. ....ثانیاً ، این کار با ارائه RNA پیام رسان (mRNA) - و نه قطعات پروتئینی به سلولها ،با مولکول میانی تولید شده از DNA به عنوان الگویی برای تولید پروتئین عمل می کند -. این بدان معنی است که پس از ورود به سلول ها ، mRNA حاوی دستورالعمل های تولید پروتئین خاص توسط سلول برای تولید پروتئین مورد استفاده قرار می گیرد که سپس به سلول های ایمنی "نشان داده می شود".

تبریز امروز:

موش آزمایشگاهی در دستان آزمایشگر

واکسن " ام اس " ساخت "بیو ان تک" در موش، بدون تضعیف سیستم ایمنی درمان می کند.  یک مطالعه نشان می دهد ، واکسن غیر التهابی آزمایشی  بیو ان تک - که برای کاهش پاسخ های ایمنی غیر طبیعی در مولتیپل اسکلروزیس (MS) در برابر میلین - ایجاد تاخیر در شروع و کاهش شدت علائم در مدل موش MS انجام شد . نکته مهم این بود که، موشهای تحت درمان هیچ نشانه ای از سرکوب سیستم ایمنی کلی نشان ندادند ، که نشان می دهد این نوع درمان ممکن است بر نکات منفی مرتبط با درمان های سرکوب کننده سیستم ایمنی فعلی برای MS غلبه کند. این داده ها از پیشرفت این واکسن و احتمالاً آزمایش آن در بیماران پشتیبانی می کنند.

مطالعه ، "یک واکسن mRNA غیر التهابی برای درمان انسفالومیلیت آزمایشی خود ایمنی" در مجله Science منتشر شد. ام اس نوعی بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به اشتباه به میلین ، غلاف محافظ چربی که رشته های عصبی را می پوشاند ، حمله می کند. به همین ترتیب ، هدف اصلی در ایجاد درمان بیماری ام اس و سایر بیماریهای خود ایمنی سرکوب سلول هایی است که این حملات ایمنی را تحریک می کنند ، بدون اینکه سرکوب سیستم ایمنی را رشد دهد. با این حال ، این چالش برانگیز است. درمان های فعلی  بیماری ام اس ، سرکوب عمومی سیستم ایمنی بدن یا بازیگران اصلی آن را انجام می دهند ،که به طور بالقوه باعث اختلال در پاسخ های ایمنی در برابر تهدیدات واقعی و افزایش خطر عفونت می شوند. طبق نظر بیو ان تک، واکسن تجربی و غیر التهابی آن ممکن است با ایجاد امکان  در سلول های T نظارتی (Tregs) - نوعی سلول ایمنی که به طور معمول پاسخ های ایمنی و التهابی را کاهش می دهد - در بیماری ام اس شرایطی  را ایجاد کند تا پروتئین های مرتبط با میلین را تحمل کند و واکنش های ایمنی را سرکوب کند.

 این واکسن از دو جنبه اصلی با واکسن های معمولی متفاوت است. اول ، به جای تحریک سیستم ایمنی بدن فرد برای شناسایی ، به خاطر سپردن و مبارزه سریع با میکروب ها یا مولکول های خاص ، تحمل ایمنی را به یک مولکول خاص ارتقا می دهد. ثانیاً ، این کار با ارائه RNA پیام رسان (mRNA) - و نه قطعات پروتئینی به سلولها ،با مولکول میانی تولید شده از DNA به عنوان الگویی برای تولید پروتئین عمل می کند -. این بدان معنی است که پس از ورود به سلول ها ، mRNA حاوی دستورالعمل های تولید پروتئین خاص توسط سلول برای تولید پروتئین مورد استفاده قرار می گیرد که سپس به سلول های ایمنی "نشان داده می شود". در مورد خاص MS ، mRNA واکسن به گونه ای طراحی شده است که شامل دستورالعمل هایی برای تولید یک پروتئین خاص میلین است که به اشتباه توسط سلولهای ایمنی در MS هدف قرار گرفته و اصلاح شده است تا احتمال بیشتری برای پاسخ های ایمنی ایجاد کند. در این روش درمانی از ذرات ریز برای رساندن mRNA به سلولهای دندریتیک ، نوعی سلول ایمنی که مولکولها را به سلولهای ایمنی دیگر از جمله Tregs ارائه می دهد ، استفاده می شود و باعث تحمل ایمنی در شرایط غیر التهابی می شود - وضعیتی که با این واکسن در نظر گرفته شده است. محققان "بیو ان تک"به همراه همكارانش در سازمان ها و موسسات تحقیقاتی دانشگاه یوهانس گوتنبرگ ماینتس در آلمان ، اثرات واكسن mRNA را در چندین مدل موش MS بر اساس مدل آنسفالومیلیت خود ایمنی آزمایشگاهی (EAE) آزمایش كردند. نتایج حاصل از تمام مدلهای موش ارزیابی شده نشان داد که واکسن از پیشرفت بیماری جلوگیری کرده یا در موش هایی که دارای بیماری مرحله اولیه هستند ، پیشرفت آن را متوقف کرده و عملکرد حرکتی حیوانات را بازیابی می کند. موشهای تحت درمان همچنین سلولهای ایمنی پیش التهابی قابل توجهی در مغز و نخاع و همچنین آسیب کمتر به میلین را نشان دادند. تجزیه و تحلیل بیشتر نشان داد که این مزایا با گسترش جمعیت خاصی از سلولهای ایمنی سرکوب کننده Tregs و پاسخ در برابر مولکول خاص میلین رمزگذاری شده توسط واکسن mRNA در ارتباط است. قابل توجه است ، این Tregs همچنین سرکوب سلول های T را هدف قرار می دهد که مولکول های خاص میلین را در فرمولاسیون واکسن گنجانده اند .

- یک اثر نشان می دهد که Tregs همچنین می تواند فعالیت سلول های ایمنی بدن "در برابر سایر [مولکول ها] در بافت ملتهب در یک شرایط پیچیده بیماری را مسدود کند" ، "بیو ان تک" در بیانیه مطبوعاتی اظهار داشت ، این امر برای رسیدگی به بیماریهایی كه در آنها مولكولهای غیرطبیعی تا حدودی ناشناخته هستند و در آنها تفاوتهای مرتبط با بیماری وجود دارد ، امری حیاتی است. علاوه بر این ، موش های تحت درمان هیچ نشانه ای از سرکوب سیستم ایمنی عمومی نشان ندادند و پاسخهای ایمنی کافی در برابر قطعات پروتئین آنفولانزا که توسط واکسن تحویل داده شده اند ، نشان دادند ، که نشان می دهد واکسن mRNA منجر به نقص کلی سیستم ایمنی بدن نمی شود. علاوه بر این ، حتی پس از تزریق واکسن مکرر ، هیچ نشانه ای از پاسخ های ایمنی بدن در برابر مولکول مورد نظر مشاهده نشد ،  به جای پاسخ های ایمنی که می تواند بیماری را بدتر کند، که ارائه آن به Tregs فقط تحمل ایمنی بدن را تقویت می کند ، "به طور کلی ، این نتایج اولیه در مورد پاسخ ایمنی با هم کاملاً منطبق است.

 

برگردان به فارسی :احد تراب فام 


نظرات کاربران


@