اروپا

سران آذربایجان و ارمنستان در دیدار خود در کرملین با یکدیگر دست ندادند.

تاریخ انتشار : ۱۰:۵۱ ۲۲-۱۰-۱۳۹۹

دیدار علی اف و پاشینیان با میانجیگری ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در کرملین در حال برگزاری است. این گفتگوها به حل و فصل اوضاع قره باغ کوهستانی اختصاص دارد. رهبر روسیه وضعیت فعلی قره باغ را آرام ارزیابی کرد. وی که در مورد اهداف این نشست صحبت می کرد، خاطر نشان کرد که لازم است خطوط مرزبندی مشخص شود، مسائل با حمایت بشردوستانه و حفاظت از میراث فرهنگی برطرف شود. پوتین گفت: "رفع انسداد ارتباطات اقتصادی، تجاری و حمل و نقل در منطقه و گشودن مرزها شایسته توجه ویژه است."

تبریز امروز:

 

ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه روز دوشنبه در آغاز جلسه ای که میزبان مسکو است ، گفت که یک گروه کاری با رئیس جمهور آذربایجان الهام علی اف و نخست وزیر نیکول پاشینیان  بین ارمنستان ، روسیه و آذربایجان برای رسیدگی به باز کردن مرزهای بسته در منطقه و پایان دادن به محاصره حمل و نقل و ارتباطات ایجاد خواهد شد. 

پوتین روز دوشنبه در سخنان افتتاحیه در کرملین گفت: "برای گشودن پیوندهای اقتصادی ، تجاری و حمل و نقل در منطقه تأکید ویژه ای لازم است."

روز پنجشنبه سخنگوی پاشینیان ، مانه گورگیان ، هنگام تأیید یا رد گزارش های جلسه دوشنبه گفت،"البته ، ارمنستان علاقه مند به امکان حمل بار ارمنستان از طریق قلمرو آذربایجان به فدراسیون روسیه و جمهوری اسلامی ایران و بالعکس است. ما علاقه مند به امکان انتقال محموله ارمنستان از طریق حمل و نقل جاده ای و راه آهن به فدراسیون روسیه ، در حالی که به جمهوری اسلامی ایران - به ویژه از طریق حمل و نقل ریلی هستیم. در این زمینه ، ارمنستان ، به طور طبیعی ، آماده اطمینان از امکان حمل و نقل بین قسمت شرقی آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان است. "

پوتین همچنین از اجرای مستمر مفاد توافق نامه 9 نوامبر ابراز خرسندی کرد.

"برای روسیه داشتن روابط همسایگان و حسن همجواری ، که کشورها و مردم ما را به هم پیوند دهد ، بسیار حیاتی است. به همین دلیل ما صادقانه نگران سرنوشت مردم بودیم و درگیری نظامی را در منطقه دنبال می کردیم. "

پوتین افزود: "متأسفانه عملیات گسترده نظامی منجر به خسارت جانی قابل توجهی شد ، وضعیت دشوار در قفقاز را بدتر کرد و خطر گسترش تروریسم را افزایش داد."

"ما دائما در تماس بودیم ، ما به دنبال راه حل های سازش با هم بودیم ، پس از آن بیانیه سه جانبه در 9 نوامبر توافق شد ، كه ما با هم امضا كردیم. پوتین گفت: "امروز می توانیم با رضایت خاطر تأکید کنیم که توافقنامه سه جانبه در حال اجرا است."

پوتین گفت: روسیه در مورد تلاش های خود با روسای مشترک گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا بحث می کند

 پوتین گفت "برای حفظ آتش بس ، نیروهای حافظ صلح روسی به درخواست ارمنستان و آذربایجان مستقر شده اند. اکنون اوضاع در منطقه آرام است. با واسطه گری روسیه ، تبادل اسیران و بقایا در حال انجام است. ”

***

به گزارش اسپوتنیک، الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان و نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان هنگام دیدار در مذاکرات مسکو با یکدیگر دست ندادند.

سران دو جمهوری به یکدیگر سلام کردند، اما دست ندادند.

 

دیدار علی اف و پاشینیان با میانجیگری ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در کرملین در حال برگزاری است. این گفتگوها به حل و فصل اوضاع قره باغ کوهستانی اختصاص دارد.

رهبر روسیه وضعیت فعلی قره باغ را آرام ارزیابی کرد. وی که در مورد اهداف این نشست صحبت می کرد، خاطر نشان کرد که لازم است خطوط مرزبندی مشخص شود، مسائل با حمایت بشردوستانه و حفاظت از میراث فرهنگی برطرف شود.

پوتین گفت: "رفع انسداد ارتباطات اقتصادی، تجاری و حمل و نقل در منطقه و گشودن مرزها شایسته توجه ویژه است."


نظرات کاربران


@