وقتی که مرد داخل مینیاتور شناخته می شود

کشف هویت مرد مینیاتوری

تاریخ انتشار : ۱۵:۱۸ ۲۷-۰۹-۱۳۹۹

هویت نجیب زاده ای که در یک نقاشی مینیاتوری هند در قرن هجدهم در موزه هنر کالج کالبی در واترویل ، ماین به تصویر کشیده شده بود ، توسط دانشجوی سال اول دانشگاه کشف شد و در سال بعد توسط دانش آموخته دیگری تأیید شد. نقاشی خیره کننده ای که قبلاً فقط به عنوان مردی با کت گلدار شناخته می شد ، سید مظفر فرمانده قوا سلطان قرن هفدهم هند ابوالحسن شناسایی شده است. اکتشاف دانشجو اکنون نقاشی مینیاتوری را که از سال 1959 توسط موزه دانشگاه نگهداری می شود ، به سایر پرتره های مظفر که در موزه بریتانیا در لندن و موزه ریجکس در آمستردام آویزان شده اند ، پیوند می دهد.

تبریز امروز:

سید مظفر

 مردی با کت گلدار ، قرن هجدهم ، هند ، آبرنگ روی کاغذ ، اهدایی امبروز کرامر
هویت نجیب زاده ای که در یک نقاشی مینیاتوری هند در قرن هجدهم در موزه هنر کالج کالبی در واترویل ، ماین به تصویر کشیده شده بود ، توسط دانشجوی سال اول دانشگاه کشف شد و در سال بعد توسط دانش آموخته دیگری تأیید شد. نقاشی زیبایی که قبلاً فقط به عنوان مردی با کت گلدار شناخته می شد ، سید مظفر فرمانده قوا در دوران سلطان قرن هفدهم ابوالحسن شناسایی شده است. این نقاشی مینیاتوری از سال 1959 توسط موزه دانشگاه نگهداری می شود ، به سایر پرتره های مظفر که در موزه بریتانیا در لندن و موزه ریجکس Rijks در آمستردام هستند ارتباط می یابند.

این معمای تاریخی هنری توسط دانشجوی سال اول "متیو براون" در طی کلاسی به نام Art 101 Reading Images حل شد. دکتر مارتا امری ، استاد دوره ، می گوید: "دانش آموزان یک اثر را از موزه هنر کالج کالبی انتخاب می کنند و آنها در طول ترم روی آن کار می کنند." "این با یک تجزیه و تحلیل بصری شروع می شود و در یک مقاله تحقیقاتی به اوج خود می رسد ، جایی که آنها سعی می کنند تا آنجا که می توانند اطلاعات پیدا کنند تا در مورد کار بحث کنند. ترفند در اینجا این است که اکثر این قطعات منتشر نشده یا خیلی خوب مطالعه نشده اند. "

امری می گوید روز قبل از تحویل اوراق ، براون به او گفت كه در مورد مرد مینیاتوری با كت گلدار كاوش كرده و خواستار تمدید شد. براون می گوید که او در حال جستجو در میان نقاشی های مشابه هند - مغول بود که پرتره ای از سلطان ابوالحسن را با کتی  با طرح گل پیدا کرد که شباهت زیادی به نقاشی کالج کالبی داشت. "از این مرحله در جستجوی خودم ، احساس اطمینان کردم که این دو نقاشی به نوعی بهم پیوسته اند. من اعتقاد داشتم که ممکن است مردی با کت گلدار از همان منطقه گلکوندا ، هند باشد. با توجه به شکل ظاهری موضوع و مد گران پوشش، می توان فرض کرد که او بخشی از طبقه بالا باشد. "

"من شروع به جستجوی افراد مرتبط با سلطان ابوالحسن کردم و سرانجام با آلبوم ویتسن روبرو شدم ، که مجموعه ای از 49 پرتره از حاکمان و سایر اعضای طبقه بالای امپراطوری هند - مغول است ، که بسیاری از آنها از گلکوندا نشات گرفته اند." او می گوید این آلبوم در وب سایت موزه ریجکس قرار گرفت و شامل پرتره ای از شخصی به نام سید مظفر بود که به عنوان فرمانده کل قوا سلطان توصیف شده بود.

سید مظفر  در موزه ریجکس

پرتره ای از سید مظفر از آلبوم ویتسن در موزه Rijksmuseum ، آمستردام
براون می گوید: "این پرتره بسیار شبیه مردی با کت گلدار بود - چهره هر دو تقریباً یکسان بود و هر دو یک طومار داشتند." وی با جستجوی سایر پرتره های سید مظفر ، از جمله نقاشی در موزه بریتانیا و کتابخانه ملی فرانسه ،  نظر خود را تأیید کرد.

امری می گوید: "تعدادی پرتره از مظفر در مجموعه های بزرگتر وجود دارد و بنابراین براون شروع به جمع آوری آن کرد و ناگهان نامی برای این مرد پیدا کردیم ." "این کشف آثار موجود در مجموعه های کوچک ، ما را به گفتگوی بزرگتر در طول تاریخ هنر پیوند می دهد. همچنین بیانگر ارزش مجموعه ها و نمایشگاه های موزه های کوچک و توانایی آنها در پیشبرد این گفتگوها است. "

سید مظفر - آلبوم موزه بریتانیا

تصویری از محمد سید مظفر از آلبومی که در موزه بریتانیا کشف شد
امری می افزاید: "از آن زمان به جای تمرکز کامل بر روی درجه بندی مقالات ، کاری که من معمولاً در این زمان از سال انجام می دهم ، سایر مینیاتورهای مجموعه خود را نیز جستجو کردم تا ببینم آیا امکان شناسایی  موضوع دیگری وجود دارد. " براون می گوید که او می خواهد این ماجراجویی تحقیقاتی "برای من و دیگران یادآوری باشد ، که هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری در هنر باقی مانده است و بسیاری از اوقات اطلاعات دقیقاً جلو چشمان ما است."

او نمی دانست این حرف تا چه حد درست است. پس از انتشار مقاله ما در ابتدا ، یئل رایس ، استادیار تاریخ هنر و زبانها و تمدنهای آسیایی در کالج آمهرست ، با روزنامه هنر تماس گرفت تا به این نکته اشاره کند که روی تابلو نام مردی با پوشش گلی به زبان فارسی نوشته وجود دارد. رایس می گوید: "کتیبه فارسی واقع در نزدیکی سر موضوع به وضوح او را سید مظفر معرفی می کند. او فقط برای کسانی که قادر به خواندن فارسی نیستند ناشناس بود." "من همچنین اضافه می کنم که این نوع شناسایی کتیبه های فارسی به هیچ وجه غیر معمول نیستند ؛ در واقع ، وقوع آنها بیش از یک استثنا قاعده است و آنها وسیله اصلی هستند که بینندگان گذشته پرتره های مدرن اولیه را در جنوب آسیا شناسایی می کردند . "

سخنگوی این دانشگاه می گوید دانشجوی دیگری كه اهل ایران است و سال گذشته به نمایشگاه هنرهای اسلامی و هندی در موزه كمك كرد ، توانست برخی از كتیبه ها را بخواند. سخنگوی گفت ، اما او در ترجمه نوشتار "مرد با کت گلدار" مشکل داشت ، "که طولانی تر از بسیاری دیگر است و که فکر می کرد بخشی از آن به زبان اردو است."

"بعد از اینكه متیو شناسنامه خود را پیدا كرد ، پروفسور امری از [دانش آموز دیگر] پرسید كه آیا می تواند برگردد و كتیبه را بخواند ، بدون اینکه به او بگوید ماتیو چه چیزی را پیدا كرده است. سپس او توانست نام را شناسایی كند و ترجمه آزمایشی ارائه داد سخنگو توضیح داد. "ما هرگز در زمینه نوشتن کتیبه ها در زمینه فارسی قرون وسطایی هیچ متخصصی نداشته ایم."

رایس می افزاید که "تعداد زیادی پرتره از این دست در مجموعه های کوچک سازمانی وجود دارد که فاقد متخصصانی با مهارت های زبانی مورد نیاز برای شناسایی صحیح آنها هستند. ."

سخنگوی دانشگاه می گوید که موزه "تقریباً هیچ چیز درباره این مینیاتورها از زمان اعطای آنها به كولبی و تاریخی كه در سوابق موزه به آنها اختصاص داده شده ، چیزی نمی دانسته است و ما مشكوك شدیم كه نتوانیم چیزهای بیشتری در این مورد دریابیم". وی اضافه می کند که کمبود اسناد و مدارک به این واقعیت افزوده شده است که قبل از اینکه دانشجویان توجه خود را معطوف کنند ، مجموعه های مینیاتور توسط کسی در دانشگاه زیاد مطالعه نشده است.

براون می گوید که او "اواخر شب در حالی که دوستانم خواب بودند کشف کرد" و اینکه پیدا کردنش را با "بازگشت به خوابگاه من برای استراحت بقیه شب خوب" جشن گرفت.

 

برگردان : کاوه وحیدی آذر

 


نظرات کاربران


@