تصمیم گیری های شکست در جنگ قره باغ

تحریم کالای ترکیه در ارمنستان

تاریخ انتشار : ۰۵:۰۴ ۲۷-۰۹-۱۳۹۹

مرز ارمنستان و ترکیه ده ها سال است که بسته است و این دو روابط دیپلماتیک ندارند ، که نتیجه ی جنگ اول ارمنستان و آذربایجان در دهه 1990 بود. اما مارک های ترکی - لباس های ماوی ، لوازم بکو ، لوازم آرایشی گلدن رز - در ارمنستان محبوب بوده اند ، زیرا در سراسر منطقه هستند و به دلیل قیمت کم خود طرفدار دارند..............ارقام رسمی نشان می دهد تجارت ترکی-ارمنی کاملاً یک طرفه است. از ژانویه تا اکتبر سال جاری ، ترکیه 4.9 درصد از واردات ارمنستان را به خود اختصاص داده است ، اما هیچ یک از صادرات این کشور را نداشته است. طی 10 سال گذشته صادرات ترکیه به ارمنستان به 2.3 میلیارد دلار رسیده است ، در حالی که صادرات ارمنستان به ترکیه فقط 15.2 میلیون دلار بوده است............

تبریز امروز:

کارخانه شکلات سازی در ارمنستان

در بیرون از فروشگاه لباس ماوی در ایروان ، روی یک تابلوی غول پیکر نوشته شده است: "70 درصد تخفیف !" یک کارمند به " اوراسیانت"  گفت ، کالاها در فروشگاه درحال کم شدن است ، زیرا فروشگاه برای بستن درهای خود آماده می شود.

از تاریخ 31 دسامبر ، ممنوعیت کالاهای وارداتی ترکیه در ارمنستان اجرا می شود. و این شامل فروشگاه ماوی ، فروشگاه زنجیره جهانی مد ترکیه است.

دولت ارمنستان در اواخر ماه اکتبر به دنبال حمایت شدید ترکیه از آذربایجان در جنگ 44 روزه اخیر این ممنوعیت را اعلام کرد. این اقدام با انگیزه "حمایت آشکار ترکیه از جنگ آذری ها" صورت گرفته و هدف آن "پایان دادن به درآمد مالی و درآمدهای مالی یک کشور با برخورد خصمانه " است ، دولت در اعلامیه رسمی خود اعلام کرد تحریم این ممنوعیت فقط برای شش ماه در حال اجرا است ، زیرا این حداکثر دوره ای است که کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا می توانند تحریم های یک جانبه از این نوع را اعمال کنند. اما این ممنوعیت می تواند به مدت نامحدود تمدید شود.

مرز ارمنستان و ترکیه ده ها سال است که بسته است و این دو روابط دیپلماتیک ندارند ،  که نتیجه ی جنگ اول ارمنستان و آذربایجان در دهه 1990 بود. اما مارک های ترکی - لباس های ماوی ، لوازم بکو ، لوازم آرایشی گلدن رز - در ارمنستان محبوب بوده اند ، زیرا در سراسر منطقه هستند و به دلیل قیمت کم خود طرفدار دارند.

یکی از فروشندگان فروشگاه ماوی گفت که رهگذران گه گاه به داخل فروشگاه می روند و برای فروش کالاهای ترکی به کارمندان تذکر می دهند. فروشنده در حالی که خواست نامش فاش نشود به  اوراسیا گفت: "اما پس از اعلام انحلال ، جمعیت فقط برای خرید به فروشگاه هجوم بردند." "حدس می زنم هزینه ملی گرایی همین باشد."

این فروشنده گفت که فروشگاه احتمالاً با یک مارک بین المللی متفاوت جایگزین خواهد شد: "من تصور می کنم که این کار به ارائه کالای گران قیمت منجر شود، چیزی که در اروپا ساخته می شود نمی تواند همان قیمت ساخته شده در ترکیه باشد."

فروشگاه ماوی در ایروان

سایر فروشگاه های ارمنستان که محصولات ترکی را ارانه می کنند ، حتی به دلیل انگیزه های ملی گرایانه ارمنی ، حتی قبل از اعلام ممنوعیت ، از جای دیگری منبع خود را تهیه کرده اند. گورگ سیمونیان ، یکی از مدیران این شرکت در شبکه تلویزیونی 5 کانال اعلام کرد ، در زنجیره سوپر مارکت های بزرگ ایروان سیتی ، حدود 90 درصد محصولات از ترکیه بود. وی گفت: "از زمان اقدام نظامی ، فروش کالاهای ترکیه را متوقف کردیم." وی گفت که اکنون محصولات با روسیه ، بلاروس و بلغارستان جایگزین شده اند.

ارقام رسمی نشان می دهد تجارت ترکی-ارمنی  کاملاً یک طرفه است. از ژانویه تا اکتبر سال جاری ، ترکیه 4.9 درصد از واردات ارمنستان را به خود اختصاص داده است ، اما هیچ یک از صادرات این کشور را نداشته است. طی 10 سال گذشته صادرات ترکیه به ارمنستان به 2.3 میلیارد دلار رسیده است ، در حالی که صادرات ارمنستان به ترکیه فقط 15.2 میلیون دلار بوده است.

بیشتر واردات از ترکیه در ارمنستان کالاهای مصرفی است و بزرگترین بخش پوشاک است. برخی از آنها  فروشگاه های زنجیرهای بزرگی مانند ماوی و ال سی وایکی کی هستند و برخی دیگر از لباس های بدون نام و یا بدون برند است.

یک زن جوان در یک مغازه مرکزی در ایروان به  اوراسیا گفت که چگونه اجناس خود را از نمونه های مارک معروف مانند لویی ویتون و دیور در ترکیه تامین می کند: او به استانبول سفر می کند و آنها را در بازار آنجا خریداری می کند ، سپس کالاها را دوباره به ارمنستان می آورد.

زنی که نام خود را فقط به عنوان آرمینه گفت ، به  اوراسیا گفت: "این یک بازار سخت است." وی گفت: "من دو سال پیش برای شروع این کار وام گرفتم و اکنون باید آن را تعطیل کرده و کار جدیدی را شروع کنم."

وی گفت تجارت با ترکیه او را آزار می دهد اما احساس می کند از نظر مالی گزینه دیگری ندارد. وی گفت: "ما از اینکه اوضاع اقتصادی در ارمنستان آنقدر وخیم است که مجبورم با سر پایین به ترکیه بروم و چیزهایی را در آنجا بخرم ، ناراحت نیستیم." "حالا آنها خواهند گفت که من یک خیانتکار هستم."

وزیر اقتصاد وهان کروبیان در پست اخیر فیس بوک خود نوشت: کالاهایی که اکنون در ارمنستان ممنوع شده است حدود 200 میلیون دلار واردات سالانه را تشکیل می دهد و فرصتی برای مشاغل ارمنستانی است. البسه با 69 میلیون دلار در سال و مرکبات در رتبه دوم با 10 میلیون دلار در سال. وی نوشت: "البته من پیشنهاد پرورش مرکبات را ندارم ، اما به طور کلی در بازار 200 میلیون دلاری که گشوده شده ، فرصت های خوبی وجود دارد." وی افزود "برای ارائه اطلاعات دقیق تر برای پر کردن این شکاف ها با کالاهای ارمنی یا کالاهای دوستانه" این وزارتخانه در دسترس بود.

به طور کلی ، اقتصاد ارمنستان با ممنوعیت واردات ترکیه به طور قابل توجهی تحت تأثیر قرار نمی گیرد ، اقتصاددان ارمنت میکائیلیان گفت. "بازار ارمنستان فقدان کالاهای ترکیه را احساس نخواهد کرد. اگر فقط برای شش ماه طول بکشد ، فکر نمی کنم تاثیری داشته باشد. "او به  اوراسیاگفت. وی گفت: "همه تحریم ها با هدف استفاده از قدرت اقتصادی برای مجبور كردن دولت دیگری به لحاظ سیاسی انجام می شود ، نه اینكه آسیبی به اقتصاد خود كشور وارد شود."

اما در بخشهای خاص ، مصرف کنندگان ارمنی می توانند احساس فشار کنند. سورن پارسیان ، اقتصاددان ، به  اوراسیا گفت: "قیمت برخی از محصولات ، مانند لباس ها در حال افزایش است."

پارسیان همچنین گفت که دوره شش ماهه اولیه تحریم ها باعث ایجاد عدم اطمینان برای مشاغل ارمنی می شود که ممکن است سعی کنند کالاهای ترکیه را جایگزین کنند. وی افزود: "اگر افرادی در ارمنستان سرمایه گذاری كرده و شروع به تولید كالا كنند ، به یقین نیاز به این ممنوعیت شش ماهه است ، بنابراین با رفع این ممنوعیت چه اتفاقی برای سازنده داخلی خواهد افتاد؟ بعنوان مثال ، لباس های ارزانتر ترکی بازار را غرق می کند و شرکت محلی ورشکست می شود. " "مشاغل متوسط ​​و کوچک بیشتر از مشاغل بزرگ آسیب خواهند دید.

 

منبع : اوراسیانت

 


نظرات کاربران


@