انسانی که با نقاشی هایش زندگی را امید و شادمانی می داد.

زندگی اریش ازر؛ هنرمند آلمانی

تاریخ انتشار : ۱۵:۴۴ ۲۱-۰۹-۱۳۹۹

در زندگی خصوصی با انتقاد از هیتلر و جنگ زندگی را می گذراند . همسایه اش او را 70 سال پیش ، در مارس 1944 ،گزارش كرد ، پلیس ایالتی مخفی سوسیالیست ملی ("گشتاپو") وی را به همراه دوستش اریك كناف دستگیر كرد. آنها به "تضعیف قدرت نظامی و خیانت به دشمن" متهم شدند. شولز ، صاحب نظر در مورد " اریش ازر " ، که همچنین یکی از اعضای هیئت مدیره "بنیاد اریش ازر" - e.o.plauen در پلاون است ، می گوید: " اریش ازر " حتماً می دانسته که اظهارات وی چه عواقبی می تواند داشته باشد. چرا او چنین بی پروا رفتار می کند ، در واقع نامشخص است." در 6 آوریل 1944 ، اوزر در دادگاه خلق تحت قضاوت قاضی مخوف رولان فریسلر به اعدام محکوم شد. با این حال ، اریش اوزر شب قبل خود را در سلولش کشت. ...... در 13 دسامبر 1934 ، اولین داستان از 157 داستان با پدر و پسر ظاهر شد." اریش ازر" ، با نام مستعار پلاِون در `سیستم دولتی آلمان در دوران نازی کار می کرد ، گرچه او جنگ را مردود می دانست . این داستان ها تصویری شاد از یک پسر موهای نامرتب و یک پدر تاس و با یک سبیل است که معمولاً بدون کلام کنار می آیند. بی انتها! با نگاهی طنز آمیز به دو شخصی که یکدیگر را دوست دارند کشیده شده است. خالق آن ، کاریکاتوریست اریش ازر ، نه تنها در آلمان، بلکه در جهان با این داستان های پدر و پسر تا به امروز شناخته شده است.

تبریز امروز:

 

 در 13 دسامبر 1934 ، اولین داستان از 157 داستان با پدر و پسر ظاهر شد." اریش ازر" ، با نام مستعار پلاِون در `سیستم دولتی آلمان در دوران نازی کار می کرد ، گرچه او جنگ را مردود می دانست .

این داستان ها تصویری شاد از یک پسر موهای نامرتب و یک پدر تاس و با یک سبیل است که معمولاً بدون کلام کنار می آیند. بی انتها! با نگاهی طنز آمیز به دو شخصی که یکدیگر را دوست دارند کشیده شده است. خالق آن ، کاریکاتوریست اریش ازر  ، نه تنها در آلمان، بلکه در جهان  با این داستان های پدر و پسر تا به امروز شناخته شده است.

معلم و پدر و پسر و انجام تکالیف

در 13 دسامبر 1934 ، اولین نقاشی ، "تکلیف بد" ، منتشر شد - از آن به بعد هر هفته مجله مصور برلین  "BIZ " با راه و رسمی خاص دارای طنز شیرین پدر و پسر است . در دسامبر سال 1937 در مجموع 157 داستان پدر و پسر وجود داشت. طبق نوشته های ماکس و موریتس  آنها پیشگامان آلمانی کمیک ها محسوب می شوند.

تصویری از هیتلر توسط اریش ازر

کاریکاتور هیتلر اثر ازر  در سال 1932 برای Vorwärts 
اما پلاِون  ، که نام اصلی او اریش اوزر بود ، همچنین کاریکاتورهای سیاسی را برای روزنامه سوسیال دموکرات ، منتقد نازی ها در "Vorwärts" ترسیم کرد. وی همچنین روی جلد شعرهای دوستش اریش کوستنر را که در 10 مه 1933 توسط نازی ها در حین سوزانیدن کتاب به همراه آثاری از نویسندگان غیر محبوب نازی ها به آتش ریخته شد ، به تصویر کشید. با متوجه شدن حزب نازی ، کاریکاتوریست سیاسی " ازر " از کار در آلمان نازی منع شد.

خدمت به مردم - اریش ازر- 1931

خدمت به مردم، سال 1931

جوزف گوبلز ، وزیر تبلیغات رایش ، که موسسه هنرهای زیبا رایش نیز تابع او بود ، با حمایت چند دوست به " ازر "  اجازه کار داد. با این حال ، او به ترسیم نقاشی های غیر سیاسی محدود شد و "ازر" دیگر اجازه انتشار آثارش را به نام خود نداشت. به همین دلیل او از نام مستعار e.o.plauen - مرکب از اولین حروف اسم خود و شهر پلاون ، جایی که بزرگ شد استفاده کرد.

اریش ازر  پشت میز کار خود

اریش اوزر در سال 1942 پشت میز خود 

داستان های پدر و پسری که در پی آن به دست آمد موفقیت بزرگی بود. پس از انتشار در BIZ ، آنها به عنوان کتابهایی منتشر شدند که به پرفروش ترین کتابها تبدیل شدند. دو شکل ترکیبی  فیلترهای قهوه و سیگار را تبلیغ می کردند و عروسک های پدر و پسر به فروش می رسید. بازاریابی جامع برای پدر و پسر از اوایل دهه 1930 آغاز شد. حتی ناسیونال سوسیالیست های نازی از داستان های تصویری برای تبلیغ به اصطلاح "سازمان امداد زمستانی" خود استفاده می کردند.

چهره های بازیگوش با قلب و روح

داستان درخت و قد کشیدن

 داستان درخت توسط اریش اوزر
با این کار ، این دو قهرمان به هیچ وجه مطابق با تصویر ایده آلی از انسان توسط نازی ها به عنوان سرباز ، کودکان و بزرگسالان مطیع و مطیع اقتدار نبودند. برعکس ،  تفکر "ازر" با ایده آل خود برای داشتن یک رابطه شیطنت آمیز ، دوست داشتنی و تفاهم بین نسل ها ، بسیار دور از ذهن نازی ها بود.

در مارس 2014 ، بیوگرافی زندگی و کار هنرمندی خلاق برای اولین بار منتشر شد "Erich Ohser alias e.o.plauen - سرنوشت یک هنرمند آلمانی"  الك شولز ، مورخ هنر ، تصویری از شخصی را نشان می دهد كه ناسیونال سوسیالیسم نازی ها  و ​​جنگ را نپذیرفته است ، اما با این وجود به وی اجازه داده شده برای مجله تبلیغاتی نازی "داس رایش" كار كند و از موفقیت خود لذت برد. شولز ، زندگینامه نویس از دویچه وله ، در مورد عدم جدایی این هنرمند گفت: "اریش ازر" بدیهی است معتقد است كه اگر سازش كند و بهایی را كه باید برای آن بپردازد دست كم بگیرد ، می تواند از دوران نازی زنده بیرون برود."

الکا شولتز

الکا شولز

شولز درباره کارهای "ازر" گفت این سالها یعنی از سال 1940 به بعد ، "ازر" مرتباً "تصاویر ترس و تمسخر" را برای "صلیب رایش" ارائه می داد. از دوستی داستان های پدر و پسر در نقاشی ها چیزی باقی نمانده بود: "در این جهان ، قدرت وحشیانه ، دروغ و حرص و طمع حکمرانی می کند - اینجا خون خواران ، سرمایه داران بی وجدان و استعمارگران ریاکار جمع شده اند" ، 

اما در زندگی خصوصی با انتقاد از هیتلر و جنگ زندگی را می گذراند . همسایه اش او  را 70 سال پیش ، در مارس 1944 ،گزارش كرد ، پلیس ایالتی مخفی سوسیالیست ملی ("گشتاپو") وی را به همراه دوستش اریك كناف دستگیر كرد. آنها به "تضعیف قدرت نظامی و خیانت به دشمن" متهم شدند. شولز ، صاحب نظر در مورد " اریش ازر " ، که همچنین یکی از اعضای هیئت مدیره "بنیاد اریش ازر" - e.o.plauen در پلاون است ، می گوید: " اریش ازر " حتماً می دانسته که اظهارات وی چه عواقبی می تواند داشته باشد. چرا او چنین بی پروا رفتار می کند ، در واقع نامشخص است." در 6 آوریل 1944 ، اوزر در دادگاه خلق تحت قضاوت قاضی مخوف رولان فریسلر به اعدام محکوم شد. با این حال ، اریش اوزر شب قبل خود را در سلولش کشت.

 اریش ازر و همسرش

همسر "اریش ازر" ماریگارد و پسرشان کریستین متولد 1931 در آن زمان در جنوب آلمان زندگی می کردند. آنها حتی پس از جنگ در بادن-وورتمبرگ اقامت داشتند. بعد از 1945 نقاشی های پدر و پسر دوباره چاپ شد - در روزنامه تازه تأسیس "Südkurier" و به عنوان گلچین در "Südverlag". در مارس 2014 ، "پدر و پسر - دو نفری که یکدیگر را دوست دارند. 33 داستان زیبا" برای اولین بار به صورت رنگی در Südverlag ظاهر شد. ناشر همچنین برای هشتادمین سالگرد فعالیت این دو شخصیت ، سه جلد کلاسیک را با مجموع 150 داستان منتشر کرده است. روبان دوم ، "پدر و پسر - دو نفری که با هم کنار می آیند" نیز توسط Südverlag منتشر شد.

قصه های من و بابام  - اریش ازر

جلد کتاب: داستان های پدر و پسر به زبان فارسی

شولز از بنیاد اریش ازر - e.o.plauen می گوید: "پس از سال 1945 این داستان ها در آمریکای مرکزی و لاتین نیز رایج شد." ، "آنها از اوایل دهه 1930 در چین تجدید چاپ شدند. امروز بعد از آلمان هنوز محبوب ترین ها هستند. ما تعداد زیادی بازدید کننده چینی از" موزه اریش ازر" در پلاون داریم." اما همچنین تجدید چاپ داستان های تصویری در ژاپن یا ایران وجود دارد.

پدر و پسر ازر

پدر و پسر ازر

کریستیان پسر و وارث اریش اوزر بعداً با تحویل املاك خود از تأسیس بنیاد برای پدرش حمایت كرد. وقتی "کریستین ازر" در سال 2001 درگذشت ، او را در کنار پدرش در پلاون به خاک سپردند. زندگینامه " اریش ازر" بار دیگر نشان می دهد که تقسیم  جامعه به عاملان ، قربانیان یا طرفداران در شرایط تهدید کننده زندگی مانند شرایطی که در آلمان نازی حاکم است ، دشوار است. شولز ، زندگینامه نویس می گوید: "این سرنوشت یک هنرمند آلمانی بسیار طبیعی است."

چندین نسل پدر و پسر ، والدین و فرزندان با داستان های پدر و پسر بزرگ شده اند و احتمالاً همینطور خواهد ماند.

 

ترجمه از دویچه وله : توفیق وحیدی آذر

 


نظرات کاربران


@