استاد نقاشی منظره شوروی

نقاشی های الكساندر سمیونوف + ویدئو

تاریخ انتشار : ۰۳:۲۴ ۱۹-۰۹-۱۳۹۹

الكساندر میخائیلوویچ سمیونوف در 18 فوریه 1922 در تورژوك ، استان ترور ، اتحاد جماهیر شوروی متولد شد. در سال 1940 وی از دانشکده هنر تاوریچسکایا در لنینگراد فارغ التحصیل شد و در آنجا آموزش دروس هنر را از آسلامازیان ، لویتسکی ، ارشنیکف بوتلر، گروموف به پایان برد . از سال 1954 ، الكساندر سمیونوف در نمایشگاه های هنری شركت كرده است. او مناظر شهری ، مناظر ، صحنه های ژانر ، شهرهای باستانی روسیه را نقاشی کرد.

تبریز امروز:

 

الكساندر میخائیلوویچ سمیونوف در 18 فوریه 1922 در تورژوك ، استان ترور ، اتحاد جماهیر شوروی متولد شد. در سال 1940 وی از دانشکده هنر تاوریچسکایا در لنینگراد فارغ التحصیل شد و در آنجا آموزش دروس هنر را از آسلامازیان ، لویتسکی ، ارشنیکف بوتلر، گروموف به پایان برد . از سال 1954 ، الكساندر سمیونوف در نمایشگاه های هنری شركت كرده است. او مناظر شهری ، مناظر ، صحنه های ژانر ، شهرهای باستانی روسیه را نقاشی کرد. نمایشگاه انفرادی وی در سال 1987 در لنینگراد بود. از سال 1957 الكساندر سمیونوف عضو اتحادیه هنرمندان لنینگراد بود. الكساندر میخائیلوویچ سمیونوف در سال 1984 در لنینگراد درگذشت. نقاشی های او در موزه های هنری و مجموعه های خصوصی در روسیه ، ژاپن ، فرانسه ، ایالات متحده آمریکا ، انگلیس و در سراسر جهان نگهداری می شود.

در سال 1940 سمیونوف از دانشکده هنر فارغ التحصیل شد. در 1940–1941 به عنوان کپی نویس در مرکز هنری LenIzo لنینگراد کار کرد. وی در موزه روسیه نسخه هایی از آثار ایوان شیشکین ، ایلیا رپین ، یک ایساک لویتان را نقاشی کرد.


در سال 1941 ، سمیونوف به عنوان داوطلب به جبهه رفت و از ابتدا تا انتها تمام آزمایشات زمان جنگ را پشت سر گذاشت. پس از آن او به عنوان یک نقاش به کار در LenIzo بازگشت و به تدریج مهارت های حرفه ای خود را بازیابی و بهبود بخشید. او از زندگی در حومه های زیبا لنینگراد مانند Rozhdestvenno ، Wyra ، Daymische (به عنوان مثال روز تابستان ، 1951) نقاشی کرد ، جایی که از اواخر دهه 1940 تا اوایل دهه 1950 هنرمندان لنینگراد پیوتر بوچکین ، نیکولای تیمکوف ، یوری پودلاسکی ، جورج تاتارنیکوف  و دیگر هنرمندان کار می کردند

از سال 1954 ، سمیونوف شروع به نشان دادن کار خود در نمایشگاه های هنرمندان لنینگراد کرد. اینها طرح هایی بود که از سفرهای خود به اورال و آلتای آورده بود.

 

در سال 1957 ، سمیونوف در شاخه لنینگراد اتحادیه هنرمندان فدراسیون روسیه پذیرفته شد. در همان سال به عنوان یکی از نقاشان برجسته لنینگراد ، سمیونوف در نمایشگاه هنر اتحادیه در مسکو که به چهلمین سالگرد انقلاب اکتبر اختصاص داشت ، شرکت کرد. 

موفقیت های اولیه سمیونوف را ترغیب به کشف بیشتر خلاقیت و ایجاد تم اصلی خلاقیت خاص خلق و خو و استعداد نقاشی خود کرد. از اواخر دهه 1950 این منظره شهری بود که مورد علاقه ی او واقع شد ، خیابان ها ، پل ها و خاکریزهای لنینگراد از کارهای او شدند . سمیونوف آن را در طرح ها و نقاشی های بی شماری مجسم کرد و سهم بسزایی در تصویرنگاری معاصر لنینگراد داشت. از جمله کارهای وی در نمایشگاه ها می توان به یک روز بارانی (1958) ، بعد از باران (1960) ، روز بارانی در باغ تابستان (1961) ، لنینگراد در صبح (1969) ، اشاره کرد. رودخانه ، میدان ایساس چیوسکایا ، لنینگراد، پارک زمستانی (1961) ، روی رودخانه نوا (1964) ، لنینگراد (1976) و آثار بسیاری داشت.

از سال 1950 تا 1970 ، سمیونوف ، در جستجوی مواد برای نقاشی های خود ، علاوه بر سفر به آلتای و اورال ، بارها و بارها در خانه کار هنرمندان استارایا لادوگا کارهای بسیاری را انجام داد

تا اواسط 1960 سبک مشخصی از نقاشی سمیونوف وجود دارد که مضامین و روشهای مورد علاقه او برای مصور  کردن آنها است. او در مناظر شهر آرزو دارد احساس خیابان ، حرکت را منتقل کند و صحنه های پر از زندگی یک شهر را بر روی بوم نگه دارد. توجه زیادی که به کنتراست های نور و سایه و جلوه های هوای ساده ، برای انتقال حجم فضاهای شهری نشان می دهد. این هنرمند دوست داشت لنینگراد را در هوای بارانی نقاشی کند و بازی لکه های رنگ را روی آسفالت مرطوب انتقال دهد.

نقاشی های سمیونوف با ظرافت هوای ساده ، رنگ های اشباع روشن و انتقال دقیق روابط رنگ متمایز است. طراحی کلی با قلم مو همراه با استفاده فعال از چاقوی پالت ساخته شده از نقاشی های مختلف بافت ، و به هنرمند اجازه می دهد تا به وحدت برداشت هنری و تحقق آن بر روی بوم دست یابد.

در سال 1965–1980 سمیونوف به عنوان رهبر نقاشی منظره روسیه شناخته شد.

در دهه 1970 نقاشی های سمیونوف در نمایشگاه های هنر شوروی در ژاپن و در دهه 1990 در حراج ها و نمایشگاه های هنر روسیه در فرانسه ، ایتالیا ، انگلستان و ایالات متحده ارائه شد.

الكساندر میخائیلوویچ سمیونوف در 23 ژوئن 1984 در شصت و سه سالگی در لنینگراد درگذشت.

در سال 1987 ، در سالن های نمایشگاه اتحادیه هنرمندان لنینگراد نمایشگاهی از آثار الكساندر سمیونوف برگزار شد كه بعداً در شهرهای منطقه لنینگراد به نمایش در آمد. نقاشی های او در موزه های هنری و مجموعه های خصوصی در روسیه ، ژاپن ، ایالات متحده ، انگلیس ، فرانسه و در سراسر جهان قرار دارد.

 

گزارش از کاوه وحیدی آذر

 


نظرات کاربران


@