مناظر روسیه در نقاشی های هنرمندی که او را بلوط جنگل می نامند ! گزارش از کاوه وحیدی آذر

ایوان شیشکین: مجموعه ای از 352 نقاشی

تاریخ انتشار : ۱۷:۱۹ ۰۶-۰۹-۱۳۹۹

"آثار ایوان شیشکین هنرمند نقاش از محبوبیت گسترده ای در روسیه برخوردار است ؛ برخی از آنها به آثار کلاسیک نقاشی منظره روسیه تبدیل شده است. ایوان شیشکین در طول 40 سال فعالیت هنری خود صدها نقاشی ، هزاران مطالعه و طراحی و تعداد زیادی حکاکی انجام داد. برای معاصران ، شخصیت شیشکین تجسم طبیعت روسی است ؛ آنها او را "تزار جنگل" ، "درخت کاج قدیمی" و "بلوط تنها" می نامند.

تبریز امروز:

 

 "آثار ایوان شیشکین  هنرمند نقاش از محبوبیت گسترده ای در روسیه برخوردار است ؛ برخی از آنها به آثار کلاسیک نقاشی منظره روسیه تبدیل شده است. ایوان شیشکین در طول 40 سال فعالیت هنری خود صدها نقاشی ، هزاران مطالعه و طراحی و تعداد زیادی حکاکی انجام داد. برای معاصران ، شخصیت شیشکین تجسم طبیعت روسی است ؛ آنها او را "تزار جنگل" ، "درخت کاج قدیمی" و "بلوط تنها" می نامند.
ایوان ایوانوویچ شیشکین در خانواده یک تاجر متولد شد. پدرش ، مردی خودساخته و كل اندیش ، پس از مدتها تردید ، از آرزوی پسرش برای هنرمند شدن حمایت كرد. شیشکین در 1852-1856 در مدرسه نقاشی و مجسمه سازی مسکو تحصیل کرد و در 1856-1860 تحصیلات خود را در سن پترزبورگ در آکادمی هنر ادامه داد. او به سرعت پیشرفت کرد و همه جوایزی را که آکادمی ارائه داده بود به دست آورد. دریافت مدال طلای عمده برای دو تصویر برای " نمای جزیره والام کوکو (1860) و کمک مالی آکادمی برای تحصیل در خارج از کشور ! شیشکین 3 سال (1865-1862) را در آلمان ، سوئیس ، چک ، فرانسه ، بلژیک و هلند گذراند. کم کم از معلمان خارجی و مقامات اروپایی در زمینه نقاشی منظره ناامید شد. اکنون او احساس آزادی و استقلال می کرد و آرزو داشت که به خانه خود ، روسیه برگردد.
شیشکین در طول اقامت خود در خارج از کشور به لیتوگرافی و اچ مشغول شد. نقاشی های متعدد قلم وی با جزئیات مورد توجه عموم دوسلدورف و منتقدان قرار گرفت. در سال 1865 ، شیشکین نمای خود را در نزدیکی دوسلدورف نقاشی کرد که برای آن عنوان آکادمیک به وی اعطا شد و در نمایشگاه جهانی 1867 در پاریس به نمایش درآمد.

Ivan Shishkin - Kaveh Vahidi Azar- ایوان شیشکین  کاوه  وحیدی آذر
در سال 1865 ، او به روسیه بازگشت و در سن پترزبورگ اقامت گزید و در آنجا به انجمن نمایشگاه های سفر (Peredvizhniki) وارد شد. یکی از اولین شاهکارهای او در ظهر در محله ای مسکو (1869) که توسط منتقدان "آواز شادی" نامیده می شود انتخاب شد. او همیشه ترجیح می داد صحنه های روز ، پر از نور خورشید و زندگی را ترسیم کند. جنگل کاج در استان ویاتکا (1872) ، چاودار (1878) ، مسیر در یک جنگل (1880) ، اوکس (1887) ، جنگل مخروطی. روز آفتابی. (1895). ترسیم دقیق او از طبیعت کاملاً در تضاد با قوانین دانشگاهی نقاشی منظره بود. برخی منتقدان به دلیل برخورد عاشقانه وی با جزئیات ، آثار وی را تصاویر رنگی می نامند که فاقد زندگی است. اما علی رغم توجه زیاد به جزئیات ، نقاشی های شیشکین از هم نمی پاشد ، بلکه تصوری کامل دارد.
شیچکین زندگی خصوصی آشفته ای داشت ، دو بار عاشق شد و ازدواج کرد و دو بار همسرانش درگذشتند. پسرانش نیز درگذشتند. اما شیشکین هرگز اجازه نداد که غمها روی بومهایش ظاهر شود. آخرین کار او در سال Mast-Tree Grove 1898 است. وی در استودیوی خود در حال کار مقابل سه پایه با بوم تازه آغاز شده درگذشت.
شیشکین در میان نقاشان چشم انداز روسی ، سرسخت ترین و سازگارترین نماینده زیبایی شناسی مادی برای به تصویر کشیدن طبیعت با تمام زیبایی های ناب و بدون تزئین بود  . نقش او در هنر روسیه حتی در سالهای مختلف که جلوه های چشم نوازی از آیزاک لویتان ، والنتین سروو و کنستانتین کرووین به چشم می خورد ، اهمیت خود را از دست نداد. شیشکین علی رغم این واقعیت که از اصول زیبایی شناختی مختلفی حمایت می کرد و از یک سیستم هنری متفاوت حمایت می کرد ، از اقتدار مسلم در میان نقاشان جوان روسی در اواخر قرن نوزدهم برخوردار بود. نسل جدید در تأیید او به عنوان یک تصویرگر متفکر و استادانه از طبیعت روسیه کوتاهی نکردند. "

 

گزارش از کاوه وحیدی آذر


نظرات کاربران


@