عقب نشینی از علنی سازی جلسه با نتانیاهو!

کلاه به جاي تاج!

تاریخ انتشار : ۰۳:۳۹ ۰۴-۰۹-۱۳۹۹

ديدار و مذاکره سه‌جانبه پمپئو وزير خارجه به آخر قدرت رسيده آمريکا، نتانياهو نخست‌وزير تحت فشار شديد مخالفين رژيم صهيونيستي و محمدبن‌سلمان وليعهد تحميلي عربستان سعودي در شهر در حال ساخت «نيوم» در عربستان سعودي، با واکنش‌هاي منفي فراواني مواجه شد. دولت عربستان در روزهاي اخير، دو شکست سخت را در اجراي برنامه‌هائي که براي ترميم اعتبار خود در نظر داشت تحمل کرد که هم رسوا‌کننده بودند و هم مشکل‌آفرين. نخستين‌ و کاري‌ترين واکنش، حمله موشکي ارتش يمن به آرامکو بود که طبق اعلام سخنگوي ارتش يمن، در مخالفت با اجلاس سه‌جانبه «نيوم» صورت گرفت. اين حمله از دو نظر حائز اهميت است يکي اينکه دولت عربستان عليرغم برخورداري از حمايت همه‌جانبه نظامي، اطلاعاتي و امنيتي آمريکا نتوانست مانع اصابت موشک ارتش يمن به آرامکو شود. اين واقعه علاوه بر عربستان براي آمريکا نيز يک رسوائي تلقي مي‌شود و هشداري است براي ساير سران مرتجع عرب که به حمايت‌هاي تسليحاتي، اطلاعاتي و امنيتي آمريکا دل بسته‌‌اند. آنها بايد از اين واقعه به نتايج روشني در زمينه بي‌اعتبار بودن وعده‌هاي حمايتي آمريکا برسند و اين واقعيت را درک کنند که امنيت منطقه فقط توسط خود کشورهاي منطقه قابل تأمين است و تکيه کردن بر آمريکا و رژيم صهيونيستي همچون تکيه کردن بر تار عنکبوت است که سست‌ترين تکيه‌گاه است. جنبه ديگر اهميت حمله موشکي ارتش يمن به آرامکو، پيام سياسي آنست که به وليعهد عربستان و حاميان غربي و عبري وي فهمانده است شرايط حاکم بر منطقه غير از آنست که آنها فکر مي‌کنند. اگر اجلاس سه‌جانبه در شهر در حال ساخت «نيوم» اين بوده که زمينه براي تحکيم قدرت بن‌سلمان فراهم شود و يا اوضاع منطقه تحت کنترل آنان قرار گيرد، آنها موفق به محقق ساختن هيچيک از آنها نخواهند شد. مخالفان آل‌سعود، مخالفان عادي‌سازي روابط با رژيم صهيونيستي و مخالفان فرصت دادن به رژيم صهيونيستي براي ادامه توطئه و جنايت، اکنون دست بالا را دارند و به اين مثلث شوم اجازه اجرائي ساختن برنامه‌هاي خائنانه‌شان را نخواهند داد. دولت ترامپ نيز برخلاف شايعاتي که به راه انداخته، امکان شرارت در منطقه را ندارد و همينقدر که بتواند دست و پاي شکسته و خردشده خود را جمع کند و از کاخ سفيد خارج شود، هنر کرده است.

تبریز امروز:

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت ؛ ديدار و مذاکره سه‌جانبه پمپئو وزير خارجه به آخر قدرت رسيده آمريکا، نتانياهو نخست‌وزير تحت فشار شديد مخالفين رژيم صهيونيستي و محمدبن‌سلمان وليعهد تحميلي عربستان سعودي در شهر در حال ساخت «نيوم» در عربستان سعودي، با واکنش‌هاي منفي فراواني مواجه شد. دولت عربستان در روزهاي اخير، دو شکست سخت را در اجراي برنامه‌هائي که براي ترميم اعتبار خود در نظر داشت تحمل کرد که هم رسوا‌کننده بودند و هم مشکل‌آفرين.
نخستين‌ و کاري‌ترين واکنش، حمله موشکي ارتش يمن به آرامکو بود که طبق اعلام سخنگوي ارتش يمن، در مخالفت با اجلاس سه‌جانبه «نيوم» صورت گرفت. اين حمله از دو نظر حائز اهميت است يکي اينکه دولت عربستان عليرغم برخورداري از حمايت همه‌جانبه نظامي، اطلاعاتي و امنيتي آمريکا نتوانست مانع اصابت موشک ارتش يمن به آرامکو شود. اين واقعه علاوه بر عربستان براي آمريکا نيز يک رسوائي تلقي مي‌شود و هشداري است براي ساير سران مرتجع عرب که به حمايت‌هاي تسليحاتي، اطلاعاتي و امنيتي آمريکا دل بسته‌‌اند. آنها بايد از اين واقعه به نتايج روشني در زمينه بي‌اعتبار بودن وعده‌هاي حمايتي آمريکا برسند و اين واقعيت را درک کنند که امنيت منطقه فقط توسط خود کشورهاي منطقه قابل تأمين است و تکيه کردن بر آمريکا و رژيم صهيونيستي همچون تکيه کردن بر تار عنکبوت است که سست‌ترين تکيه‌گاه است.
جنبه ديگر اهميت حمله موشکي ارتش يمن به آرامکو، پيام سياسي آنست که به وليعهد عربستان و حاميان غربي و عبري وي فهمانده است شرايط حاکم بر منطقه غير از آنست که آنها فکر مي‌کنند. اگر اجلاس سه‌جانبه در شهر در حال ساخت «نيوم» اين بوده که زمينه براي تحکيم قدرت بن‌سلمان فراهم شود و يا اوضاع منطقه تحت کنترل آنان قرار گيرد، آنها موفق به محقق ساختن هيچيک از آنها نخواهند شد. مخالفان آل‌سعود، مخالفان عادي‌سازي روابط با رژيم صهيونيستي و مخالفان فرصت دادن به رژيم صهيونيستي براي ادامه توطئه و جنايت، اکنون دست بالا را دارند و به اين مثلث شوم اجازه اجرائي ساختن برنامه‌هاي خائنانه‌شان را نخواهند داد. دولت ترامپ نيز برخلاف شايعاتي که به راه انداخته، امکان شرارت در منطقه را ندارد و همينقدر که بتواند دست و پاي شکسته و خردشده خود را جمع کند و از کاخ سفيد خارج شود، هنر کرده است.
رسانه‌ها، تحليل‌گران، نويسندگان و فعالان سياسي کشورهاي عربي با انتشار مقالات، مصاحبه‌ها و اظهارنظرهاي متعدد به اجلاس سه‌جانبه پمپئو، نتانياهو و محمدبن‌سلمان اعتراض کرده‌اند بطوري که عربستان مجبور شد اعلام کند ديدار فقط ميان پمپئو و بن‌سلمان بوده و نتانياهو و رئيس سازمان جاسوسي اسرائيل (موساد) در آن حضور نداشتند. اين عقب‌نشيني، به معناي عقب‌نشيني اعضاء اجلاس سه‌جانبه عاملان شرارت در منطقه از برنامه‌ توطئه‌آميز شرکت‌کنندگان در اين اجلاس نيز هست.
نکته بسيار مهم درباره اين اجلاس اينست که بازنده اصلي آن محمدبن‌سلمان است. علاوه بر محمدبن‌سلمان، دولت عربستان نيز در ميان دولت‌هاي منطقه، بازنده‌ترين است. تحولات جهاني از آمريکا تا اروپا و تا منطقه خاورميانه، نشان از شکست کامل توطئه‌هاي مثلث شوم «غربي، عربي، عبري» دارد. ملت‌هاي منطقه برنده اصلي هستند و اگر صهيونيست‌ها در کوتاه‌مدت به نتايج جزئي برسند، بعد از مدتي که قطعاً طولاني‌ نخواهد بود شکست سختي خواهند خورد. در اين ميان، محمدبن‌سلمان متحمل بيشترين زيان شده و درحالي که مي‌خواست در اجلاس «نيوم» قرار گرفتن تاج پادشاهي را بر سر خود حتمي کند، فقط يک کلاه نصيبش شد، کلاهي که همان را هم صهيونيست‌ها و همدستانشان روزي از سرش برخواهند داشت.


نظرات کاربران


@