ملاحظاتي پيرامون محدوديت‌هاي جديد کرونائي

تاریخ انتشار : ۱۶:۱۶ ۳۰-۰۸-۱۳۹۹

مسئولان ستاد ملي مبارزه با کرونا و وزارت بهداشت در موج دوم به سلاح عجيبي دست يافته بودند به نام «خواهش و تمنا» که روشن بود در برابر صلابت ويروس کرونا بهيچوجه کارائي ندارد. اعتراضات، تذکرها و شکايات کساني که اين روش را خطرناک مي‌دانستند و معتقد بودند با ادامه يافتن چنين سياستي قطعاً پائيز رنگارنگ کشورمان به «پائيز سياه» تبديل خواهد شد، متأسفانه مورد بي‌مهري قرار گرفت و سرانجام پائيز سياه‌تر از سياه فرا رسيد که آمار قربانيان کرونا را به نزديک 500 نفر رسانده است. در چنين شرايطي است که هنوز مسئولين ستاد ملي مبارزه با کرونا به اين نتيجه نرسيده‌اند که تنها راه مهار کردن اين بيماري خطرناک، قرنطينه کامل است نه روش‌هائي که ثابت شده است جواب نمي‌دهند. بدين‌ترتيب، از هم‌اکنون روشن است که اگر هرچه سريع‌تر در اين روش‌ها تجديدنظر نشود، زمستاني فاجعه‌بار با تلفات روزانه بالاي هزار خواهيم داشت.

تبریز امروز:

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت ؛ امروز، مرحله جديدي از محدوديت‌هاي کرونائي در سراسر کشور اِعمال مي‌شود. آرزوي ما اينست که آنچه در اين مرحله به اجرا درمي‌آيد نتيجه‌بخش باشد ولي تجربه 9 ماه گذشته مبارزه با کرونا در کشورمان چيز ديگري را به رخ مي‌کشد. اين تجربه را در اين مقاله يادآور مي‌شويم بدان اميد که از آن براي مبارزه دقيق با ويروس خطرناک کرونا استفاده شود.
تجربه مبارزات 9 ماه گذشته با کرونا اين واقعيت را به رخ کشيده که فقط بدون تعارف با ويروس کرونا برخورد کردن است که مي‌تواند به مهار آن منجر شود. در فروردين‌ماه امسال، تمام دستگاه‌هاي ذيربط با دقت و قاطعيت به وظايف خود عمل کردند و مبارزه‌اي جدي را با ويروس کرونا شکل دادند. مشاهده قاطعيت و جديت مسئولين،‌ مردم را هم به رعايت دستورالعمل‌ها تشويق کرد و اين مجموعه باعث شد يک مبارزه واقعي براي نجات دادن کشور از کرونا شکل بگيرد. نتيجه اين شد که در ماه‌هاي بعد آمارهاي ابتلا و مرگ بشدت کاهش يافتند و تجربه موفقي در زمينه مبارزه با کرونا نصيب شد.
در همان روز، از سخنان مسئولين ستاد ملي مبارزه با کرونا و وزارت بهداشت بوي نامأنوس غرور استشمام مي‌شد. تعريف و تمجيد از عملکرد خود و سرکوفت زدن به کشورهاي مختلف بابت اينکه گرفتار مشکلات زيادي در مبارزه با اين ويروس خطرناک هستند، شاه‌بيت سخنراني‌ها، مصاحبه‌ها و اظهارنظرهاي حضرات بود. نويد از راه رسيدن فرشته نجاتي به نام گرماي تابستان نيز عامل ديگري براي افزوده شدن بر غرورها شد و در مجموع، غفلتي از ضرورت ادامه مبارزه همه‌جانبه با کرونا دامن‌گير مسئولين شد که منجر به گرفتار شدن کشور در دام موج دوم کرونا گرديد و گرما هم معجزه‌اي نکرد!
در موج دوم، نه‌تنها از تجربه موج اول استفاده نشد بلکه ملاحظه‌کاري‌ها، زير بار توصيه‌ها رفتن، تحت تأثير فشارهاي خارج از ستاد قرار گرفتن، بعضي مستحبات را بر يکي از واجب‌ترين واجبات که حفظ جان مردم است ترجيح دادن و عنان سفرهاي تفريحي را با هزار و يک توجيه رها کردن، موجب تبديل شدن کشور به ميدان تاخت و تاز ويروس بي‌رحم کرونا شد. مسئولان ستاد ملي مبارزه با کرونا و وزارت بهداشت در موج دوم به سلاح عجيبي دست يافته بودند به نام «خواهش و تمنا» که روشن بود در برابر صلابت ويروس کرونا بهيچوجه کارائي ندارد. اعتراضات، تذکرها و شکايات کساني که اين روش را خطرناک مي‌دانستند و معتقد بودند با ادامه يافتن چنين سياستي قطعاً پائيز رنگارنگ کشورمان به «پائيز سياه» تبديل خواهد شد، متأسفانه مورد بي‌مهري قرار گرفت و سرانجام پائيز سياه‌تر از سياه فرا رسيد که آمار قربانيان کرونا را به نزديک 500 نفر رسانده است. در چنين شرايطي است که هنوز مسئولين ستاد ملي مبارزه با کرونا به اين نتيجه نرسيده‌اند که تنها راه مهار کردن اين بيماري خطرناک، قرنطينه کامل است نه روش‌هائي که ثابت شده است جواب نمي‌دهند. بدين‌ترتيب، از هم‌اکنون روشن است که اگر هرچه سريع‌تر در اين روش‌ها تجديدنظر نشود، زمستاني فاجعه‌بار با تلفات روزانه بالاي هزار خواهيم داشت.
همه خود را موظف مي‌دانيم با برنامه‌اي که ستاد ملي مبارزه با کرونا از امروز به اجرا درآورده همراهي کنيم و برخلاف نقطه‌نظري که درباره ميزان کارائي اين برنامه داريم، به اثربخش بودن آن اميدوار باشيم. در چارچوب همين نگاه خوش‌بينانه، ملاحظاتي هم پيرامون اين برنامه داريم که اولين آن، تأکيد بر اجراي دقيق و بي‌ملاحظه محدوديت‌هاي درنظر گرفته شده است. دوم اينکه قرارگاه عملياتي، برخلاف آنچه تا حالا نشان داده، وظايف خود را در بخش پيشگيري متمرکز کند و از سياست علاج واقعه بعد از وقوع دست بردارد. و سوم آنکه حضرات مسئولين ستاد ملي مبارزه با کرونا اگر تجربه موفقي از اين برنامه به دست نياوردند، بدون آنکه گرفتار ملاحظه‌کاري شوند، بي‌درنگ به سوي قرنطينه کامل بروند و اجازه شوخي کردن با جان مردم را ندهند.


نظرات کاربران


@