هاشم تاچی با حمایت غرب کشورش یوگسلاوی را در جنگ تجزیه طلبانه نابود کرد

محاکمه هاشم تاچی ، رهبر شبه نظامیان کوزووو و رییس جمهور کوزوو در دادگاه جنایات جنگی

تاریخ انتشار : ۲۱:۲۲ ۱۵-۰۸-۱۳۹۹

رئیس جمهور کوزوو ، رهبر شبه نظامیهای کوزوو که بر ای تجزیه یوگسلاوی می جنگیدند. ، روز پنجشنبه استعفا داد تا در دادگاه بین المللی ویژه در هلند برای رسیدگی به اتهامات مربوط به جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت روبرو شود. هاشم تاچی 52 ساله رئیس جمهور در یک کنفرانس خبری در پریشتینا ، پایتخت کوزوو گفت که برای محافظت از دفتر ریاست جمهوری کناره گیری می کند. ویگان قروللی ، استاد حقوق دانشگاه پریشتینا در پایتخت کوزوو گفت: "از امروز ، این یک فصل جدید برای کوزوو است." وی افزود: بسیاری استعفای رئیس جمهور را فرصتی برای "ثبات جدید در اینجا برای ایجاد رفاه" می دانند. هاشم تاچی رهبر جوخه های مرگ موسوم به ارتش آزادیبخش کوزوو ، در ماه ژوئن توسط دادگاه ویژه لاهه به اتهام 10 مورد جنایت جنگی متهم شد. دادستان ها وی و دیگر شبه نظامیان استقلال طلب سابق را به "مسئولیت جنایی نزدیک به 100 قتل" متهم کردند.

تبریز امروز:

رئیس جمهور کوزوو ، رهبر شبه نظامیهای کوزوو که بر ای تجزیه یوگسلاوی می جنگیدند. ، روز پنجشنبه استعفا داد تا در دادگاه بین المللی ویژه در هلند برای رسیدگی به اتهامات مربوط به جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت روبرو شود.

هاشم تاچی 52 ساله رئیس جمهور در یک کنفرانس خبری در پریشتینا ، پایتخت کوزوو گفت که برای محافظت از دفتر ریاست جمهوری کناره گیری می کند.

ویگان قروللی ، استاد حقوق دانشگاه پریشتینا در پایتخت کوزوو گفت: "از امروز ، این یک فصل جدید برای کوزوو است." وی افزود: بسیاری استعفای رئیس جمهور را فرصتی برای "ثبات جدید در اینجا برای ایجاد رفاه" می دانند.

هاشم تاچی رهبر جوخه های مرگ موسوم به ارتش آزادیبخش کوزوو ،  در ماه ژوئن توسط دادگاه ویژه لاهه به اتهام 10 مورد جنایت جنگی متهم شد. دادستان ها وی و دیگر شبه نظامیان استقلال طلب سابق را به "مسئولیت جنایی نزدیک به 100 قتل" متهم کردند.

فراخوان دستگیری هاشم تاچی در دوران جنگ برای تجزیه یوگسلاوی و محکومیت ده ساله زندان برای وی پیش از کسب قدرت در کوزوو

 

هاشم تاچی پیش از این اتهامات را رد کرده بود اما گفته بود در صورت تأیید اتهامات قاضی  استعفا می دهد.

اواخر روز پنجشنبه ، دادگاه گفت كه هاشم تاچی به لاهه رسیده و تحویل زندان و بازداشتگاه بین المللی در حومه شهر شده است. دو نفر دیگر ، که به همین ترتیب به جرم جنایات جنگی متهم شدند ، کادری وسیلی ، رهبر حزب دموکرات کوزوو و رکسپ سلیمی ، یک نماینده مجلس قانونگذاری ، با او به لاهه رفتند و وارد زندان شدند.

 

جوزف بایدن درعکسی با هاشم تاچی به مناسبت اعلام استقلال کوزوو

قاضی دادگاه همچنین اتهامات جنایات جنگی علیه یاکوپ کراسنیقی ، رئیس جمهور موقت سابق کوزوو را تأیید کرد. دادستان روز چهارشنبه گفت که وی با کمک مقامات اتحادیه اروپا دستگیر شده است.

Police officers from a European Union team in Kosovo near the house of Jakup Krasniqi, a former interim president, on Wednesday. Prosecutors said Mr. Krasniqi had been arrested.

روز چهارشنبه افسران پلیس پلیس از یک تیم اتحادیه اروپا در کوزوو در نزدیکی خانه یاکوپ کراسنیقی ، رئیس جمهور موقت سابق. دادستان ها گفتند که آقای کراسنیقی دستگیر شده است.

جلنا سزار ، محقق بالکان در سازمان عفو ​​بین الملل ، در یک بیانیه. وی افزود که این نشان می دهد "صاحبان قدرت  بالاتر از قانون نیستند."

سخنگوی پارلمان کوزوو ، ویوسا عثمانی ، وظایف هاشم تاچی را بر عهده گرفت و روز پنجشنبه در مراسمی به عنوان رئیس جمهور شد. خانم عثمانی 38 ساله در یک سخنرانی گفت صربستان مسئول کسانی است که در جنگ کشته شده اند.

هاشم تاچی از سال 2016 رئیس جمهور کوزوو بود ، که عمدتا یک نقش تشریفاتی بود ، هرچند او همچنین به عنوان نخست وزیر خدمت کرده است. وی یک تکیه گاه اصلی سیاست کوزوو است که طرفداران وی را به عنوان یک قهرمان جنگ معرفی کرده اند ، در حالی که منتقدان وی دولت او را به فساد مالی و تقلب در دادگستری متهم کرده اند.

اتهامات مربوط به جنایات جنگی که علیه هاشم تاچی ، وسلی و دیگران در ماه ژوئن صادر شد شامل قتل ، ناپدید شدن اجباری مردم ، آزار و شکنجه ، از جمله مخالفان سیاسی است. اما اتهامات باید توسط قاضی بررسی و تأیید شود که این آخرین تحول بود.

بیش از 13000 نفر در جنگ کوزوو کشته شدند ، عمدتا آلبانیایی های کوزووایی توسط نیروهای صرب کشته شدند. اما طبق آمارهای مرکز حقوق بشردوستانه ، آنها شامل حدود 2000 صرب ، رومانیایی و آلبانیای کوزوو در بمباران ناتو یا توسط شبه نظامیان مانند گروه ارتش آزادیبخش کوزوو کشته شده اند.

اتهامات علیه رئیس جمهور پس از تأسیس پارلمان کوزوو در سال 2015 توسط دادگاه ویژه در هلند برای تعیین اینکه آیا شبه نظامیان مرتکب جنایات جنگی شده اند تشکیل شد.

دادستان ها گفتند که این اتهامات به دلیل "تلاش مکرر" هاشم تاچی و وسلی برای ممانعت از دادگاه علنی شد و این دو یک کمپین مخفی برای "جلوگیری از کار دادگاه در تلاش برای اطمینان از که آنها با عدالت روبرو نشوند. " تشکیل داده بودند.

اگرچه کوزوو در سال 1999 حاکمیت خود را به دست آورد و در سال 2008 استقلال خود را اعلام کرد ، صربستان از به رسمیت شناختن استقلال کوزوو خودداری کرده و مذاکرات برای توافق صلح با شکست روبرو شده است. مقامات اروپایی و آمریکایی به امید بهبود روابط و برقراری توافق در حال گفتگو میان دو طرف بوده اند.

خبر کیفرخواست در ماه ژوئن ، جلسه برنامه ریزی شده بین هاشم تاچی و الكساندر ووچیچ ، رئیس جمهور صربستان در كاخ سفید را به تأخیر انداخت ، اولین گفتگوی رسمی بین این دو در بیش از یك سال.که  به جای هاشم تاچی ، عبدالله هاتی  ، نخست وزیر کوزوو ، در ماه سپتامبر در اجلاس شرکت کرد.


نظرات کاربران


@