شیوه شمارش آرا در انتخابات امریکا

تاریخ انتشار : ۱۷:۲۴ ۱۲-۰۸-۱۳۹۹

پنجاه و نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روز سه شنبه برگزار می شود؛ انتخاباتی که دونالد ترامپ رئیس جمهوری کنونی به عنوان نامزد حزب جمهوریخواه و جو بایدن به عنوان رقیب وی از حزب دموکرات در آن به رقابتی سخت خواهند پرداخت. تاکنون بیش از 90 میلیون آمریکایی رای های خود را به صندوق انداخته اند اما سرنوشت انتخابات، سوم نوامبر رقم خواهد خورد. روند کلی شمارش آراء به این گونه است که پس از انداختن آخرین رأی در صندوق حوزه رأی‌ گیری، مقام قاضی از مهر و موم تمامی صندوق ‌ها اطمینان حاصل کرده و سپس آنها را به مرکز شمارش آراء (ساختمانی دولتی مانند شورای شهر یا دادگاه شهرستان) ارسال می‌کند. اگر برای اخذ رأی از دستگاه‌های دیجیتال استفاده شود، مقام قضایی اطلاعات ضبط شده را به مرکز شمارش آراء ارسال می‌کند. وظیفه حمل و تحویل آراء کاغذی و دیجیتال بر عهده مأموران سوگند خورده نیروی انتظامی است. در مرکز شمارش آراء، ناظران تائید شده احزاب سیاسی یا نامزدها بر روند شمارش آراء نظارت می‌کنند. علاوه بر آراء کاغذی از کارت پانچنیز برای رأی‌ گیری استفاده می‌شود بدین صورت که رأی‌ دهنده محل تعیین شده برای نامزد یا نامزدهای مورد نظر خود را سوراخ کرده و کارت‌های سوراخ شده در مرکز شمارش آراء توسط دستگاه مخصوصی قرائت می‌شوند.

تبریز امروز:

Jasper County elections officials sorted ballots in Newton, Iowa, on Saturday. In many states, it could take days of counting votes to get an accurate picture of the results.

پنجاه و نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روز سه شنبه برگزار می شود؛ انتخاباتی که دونالد ترامپ رئیس جمهوری کنونی به عنوان نامزد حزب جمهوریخواه و جو بایدن به عنوان رقیب وی از حزب دموکرات در آن به رقابتی سخت خواهند پرداخت.
تاکنون بیش از 90 میلیون آمریکایی رای های خود را به صندوق انداخته اند اما سرنوشت انتخابات، سوم نوامبر رقم خواهد خورد.
روند کلی شمارش آراء به این گونه است که پس از انداختن آخرین رأی در صندوق حوزه رأی‌ گیری، مقام قاضی از مهر و موم تمامی صندوق ‌ها اطمینان حاصل کرده و سپس آنها را به مرکز شمارش آراء (ساختمانی دولتی مانند شورای شهر یا دادگاه شهرستان) ارسال می‌کند.
اگر برای اخذ رأی از دستگاه‌های دیجیتال استفاده شود، مقام قضایی اطلاعات ضبط شده را به مرکز شمارش آراء ارسال می‌کند.
وظیفه حمل و تحویل آراء کاغذی و دیجیتال بر عهده مأموران سوگند خورده نیروی انتظامی است.
در مرکز شمارش آراء، ناظران تائید شده احزاب سیاسی یا نامزدها بر روند شمارش آراء نظارت می‌کنند.
علاوه بر آراء کاغذی از کارت پانچنیز برای رأی‌ گیری استفاده می‌شود بدین صورت که رأی‌ دهنده محل تعیین شده برای نامزد یا نامزدهای مورد نظر خود را سوراخ کرده و کارت‌های سوراخ شده در مرکز شمارش آراء توسط دستگاه مخصوصی قرائت می‌شوند.
نرم‌افزار داخل این دستگاه، آراء وارد شده را ثبت و مجموع آن‌ها را چاپ می‌کند. اگر تعداد کل آراء چاپ شده با مجموع دستی آنها همخوانی نداشته باشد، مقام قضایی دستور بازشماری آراء را می‌دهد.
آراء پستی شیوه دیگر اخذ رأی است که در 9 ایالت و منطقه کلمبیا مجاز است. در این شیوه آراء خام به رأی‌ دهندگانی که پیشتر نام نویسی کرده‌ اند، ارسال می‌شود.
در بیشتر ایالات دیگر، رأی ‌دهندگان لازم است که درخواست برگه رأی غیابی کنند.
رأی‌ دهندگان در انتخابات امسال و در شرایط خاص همه‌ گیری کرونا به رأی ‌گیری پستی و سهولت آن علاقه بسیاری نشان داده‌ اند.
مقام‌های انتخاباتی محلی پس از دریافت آراء پستی، نام رأی‌ دهنده را بررسی می‌ کنند تا اطمینان یابند که پیشتر نام نویسی کرده و از نشانی ثبت شده رأی خود را ارسال کرده باشد. در صورت تائید پاکت رأی، برگه رأی از پاکت خارج می‌شود.
مجریان انتخابات تنها در روز انتخابات آراء پست شده را شمارش کرده و نتایج آن را به نتایج آراء حضوری اضافه می‌ کنند.
آراء دیجیتال به صورت تمام رایانه‌ ای اخذ می‌شود و مجموع آن به صورت خودکار به مراکز شمارش آراء ارسال می‌شود.
در برخی از موارد این دستگاه‌ها اطلاعات خود را روی حافظه ‌های قابل حمل ذخیره می‌ کنند که در آن صورت تنها این قطعات برای خوانش به مراکز شمارش آراء ارسال می‌شوند.
پس از دخالت برخی از کشورهای خارجی در روند انتخابات 2016 ، بسیاری از ایالات تصمیم گرفته ‌اند تا از دستگاه ‌های پیشرفته ‌تر و غیر قابل هک استفاده کنند.
در صورتی که نتایج آراء نامزدها بسیار نزدیک به هم باشد یا مشکلاتی در روند رأی‌گیری بروز کند، یک یا چند نفر از نامزدها درخواست بازشماری آراء را می‌کنند.
قوانین برخی از ایالات، بازشماری آرا پس از انتخابات را الزامی کرده است. بازشماری آرا بسته به نوع رأی،دستی یا ماشینی انجام می‌شود

 

منبع ایرنا


نظرات کاربران


@