سهام شرکت تسلا تولید کننده خودرو لیتیومی کاهش یافت !

لوییس آرسه سوسیالیست، برنده انتخابات بولیوی + ویدئو

تاریخ انتشار : ۱۵:۲۲ ۲۸-۰۷-۱۳۹۹

با شکست خوردن رقبای لوییس آرسه و پیروزی حزب سوسیالیست که درصدد ملی کردن شرکت های بزرگ است ، سهام شرکت تسلا که چشم در منابع لیتیوم کشور بولیوی دوخته بود ارزش خود را از دست داد.

تبریز امروز: 

 

یک سال پس از برکناری بحث برانگیز اولین رئیس جمهور بومی کشور بولیوی ، حزب وی پیروزی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری را بدست آورد .

در این انتخابات دیوید تیکونا مامانی هنگامی که اوو مورالس در نوامبر گذشته در میان ناآرامی های داخلی ، نابسامانی انتخابات و آنچه طرفداران اولین رئیس جمهور بومی بولیوی آن را کودتای نژادپرستانه و راست گرایانه خواندند ، ناامید شده بودند . اما وكیل 56 ساله ، یكی از هواداران مورالس و جنبش به سوی سوسیالیسم (ماس) ، گفت: "من گریه كردم."

سکوت بر کودتای مورد حمایت آمریکا علیه اوو مورالس در بولیوی حاکم است "اوو نشان دهنده تولد دوباره مردم بومی بولیوی است. او از عزت نفس ما ، افتخار ما برای بومی بودن ، داشتن نام خانوادگی بومی ، و او غذای ما را بازگرداند ... اوو مورالس بهترین رئیس جمهور بولیوی تا کنون بود. "

با محکومیت مورالس به تبعید - ابتدا در مکزیک ، اکنون آرژانتین - پیروان او مانند مامانی از نظر سیاسی یتیم مانده و ماس ها در بی نظمی قرار گرفتند.

ژانین آنز ، یک سناتور راستگرا که روزگاری مردم بومی بولیوی را "شیطانی" می نامید ، به عنوان رئیس جمهور موقت قدرت را به دست گرفت و پایان ناگهانی و تکان دهنده ای را برای نزدیک به 14 سال حاکمیت چپ به پایان رساند که طی آن سرانجام افراد کنار رانده شده کشور (مردم بومی) در رتبه اصلی قرار گرفتند .

از آن زمان فعالان دولت،  آرنز را به استفاده از سیستم قضایی برای شکار جادوگران با انگیزه سیاسی علیه مورالس و متحدانش متهم کردند.

اما نزدیک به 12 ماه پس از تشنج سال گذشته ، جنبش مورالس به سوی سوسیالیسم  بازگشت سیاسی پر شور در انتخابات ریاست جمهوری را جشن گرفت که دو بار به تعویق افتاد.


این رأی گیری تکرار انتخابات رد شده اکتبر 2019 است که پس از ادعاهای آتشین تقلب در انتخابات باطل شد و مورالس تحت فشار نیروهای امنیتی استعفا داد.

نظرسنجی ها حاکی از آن است که نامزد به سوی سوسیالیسم ، لوئیس آرس ، وزیر دارایی سابق تحصیل کرده مورالس در انگلیس ، نسبت به رقیب اصلی خود ، یک روزنامه نگار مرکزگرا و رئیس جمهور سابق ، به نام کارلوس مسا اختلاف بسیار دارد.

ادواردو گامارا ، متخصص بولیوی در دانشگاه بین المللی فلوریدا گفت: "آنها [ماس] در صندلی راننده هستند و اگر بتوانند آخر هفته رای دهندگان را بسیج كنند -  تنها حزبی هستند كه توانایی انجام این كار را دارند - می توانند بسیار خوب عمل كنند." .

گامارا گفت: "احتمالاً یك سناریو وجود دارد كه Mas اساساً همانجا كه متوقف شده است انتخاب شود ، فقط با لوئیس آرس به عنوان رئیس جمهور."

حال بومیانی که 12 ماه پیش توسط ارتش و شبه نظامیان  تحت تعقیب قرار گرفته بودن دوباره به صحنه برمی گردند و سرزمین شان را بار دیگر تحویل می گیرند.


نظرات کاربران


@