درپی شیوع کرونا

کمبود مواد غذایی برای ۳۵ درصد جمعیت افغانستان

تاریخ انتشار : ۲۰:۲۵ ۲۶-۰۷-۱۳۹۹

یک گزارش هشدار می دهد ، بیش از هفت میلیون کودک در افغانستان در معرض خطر گرسنگی هستند زیرا قیمت مواد غذایی به دلیل همه گیری ویروس کرونا افزایش می یابد. سخنگوی نجات کودکان ، گفت که این کشور با "طوفان کامل گرسنگی ، بیماری و مرگ" روبرو است ، مگر اینکه جامعه بین المللی اقدامی انجام دهد. این موسسه خیریه گفت که یک سوم جمعیت که 7.3 میلیون کودک را شامل می شود با کمبود غذا روبرو هستند. سازمان ملل اخیراً افغانستان را در فهرست کشورهای در معرض خطر قحطی قرار داده است. برنامه جهانی غذا (WFP) این سازمان هشدار داد که جهان با "همه گیر گرسنگی" روبرو است.

تبریز امروز:

کمبود مواد غذایی برای ۳۵ درصد جمعیت افغانستان درپی شیوع کرونا

معاون آبیاری و منابع طبیعی وزارت کشاورزی در مراسم تجلیل از روز جهانی غذا، گفت که شیوع ویروس کرونا، افغانستان را شدیداً متاثر کرده و همین اکنون ۱۰.۹ میلیون نفر یعنی حدود ۳۵ درصد جمعیت کشور با کمبود مواد غذایی مواجه‌اند.

غفوری بیان داشت که افغانستان با وجودی که با بحران‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا و جنگ مواجه است، در بخش تولید گندم دست‌آوردهای خوبی داشته است. وی افزود که افغانستان از جمله کشورهایی است که بیش‌ترین استفاده از گندم دارد و امسال میزان تولید گندم در این کشور با پنج درصد افزایش به ۵.۱ میلیون تُن رسیده است.

دلایل اصلی عدم امنیت غذایی در افغانستان عبارتند از: کمبود فرصت های شغلی ، دستمزد کم و درآمد پایین خانوار ، تولید محلی ناکافی گندم و غلات برای عامه  ، کاهش تولید دام ، کمبود منابع آبی برای کشاورزی (به عنوان مثال خشکسالی) عدم دسترسی به آب و کیفیت پایین آب نوشیدنی !

***

یک گزارش هشدار می دهد ، بیش از هفت میلیون کودک در افغانستان در معرض خطر گرسنگی هستند زیرا قیمت مواد غذایی به دلیل همه گیری ویروس کرونا افزایش می یابد.

سخنگوی نجات کودکان ، گفت که این کشور با "طوفان کامل گرسنگی ، بیماری و مرگ" روبرو است ، مگر اینکه جامعه بین المللی اقدامی انجام دهد.

این موسسه خیریه گفت که یک سوم جمعیت که 7.3 میلیون کودک را شامل می شود با کمبود غذا روبرو هستند.

سازمان ملل اخیراً افغانستان را در فهرست کشورهای در معرض خطر قحطی قرار داده است. برنامه جهانی غذا (WFP) این سازمان هشدار داد که جهان با "همه گیر گرسنگی" روبرو است.

از زمان سرنگونی طالبان توسط نیروهای تحت امر آمریكا در سال 2001 ، افغانستان تقریباً دو دهه از جنگ را متحمل شده است ، و این كشور دارای یك سیستم بهداشتی درمانده و ضعیف است.

با گسترش موارد ویروس کرونا ، دولت در اواخر ماه مارس قفل قفل را در پایتخت ، کابل وضع کرد و سایر استانها نیز به سرعت دنبال کردند. حرکت به غیر از خرید مایحتاج اساسی به شدت محدود شده و سفر بین شهرها ممنوع است.

کودکان را نجات دهید ، گفت که قیمت غذا درست در زمانی افزایش می یابد که کودکان برای تقویت سیستم ایمنی بدن خود به تغذیه روزانه کافی نیاز دارند.

حتی قبل از همه گیری تخمین زده شده بود که بیش از پنج میلیون کودک افغان به نوعی به حمایت بشردوستانه نیاز دارند. آخرین بررسی های سازمان ملل نشان می دهد که حدود دو میلیون کودک زیر پنج سال از شدت گرسنگی رنج می برند.

در این گزارش با استناد به ارقام WFP ، گزارش شده است که قیمت آرد گندم و روغن پخت و پز در بازارهای اصلی شهر افغانستان در ماه گذشته تا 23٪ افزایش یافته است زیرا تقاضا از عرضه بیشتر شده است. هزینه برنج ، شکر و حبوبات بین 7--12 increased افزایش یافته بود.

همراه با افزایش قیمت ها ، حقوق کارگران روزانه در حال کاهش است زیرا قرنطینه و شیوع بیماری موجب کاهش فرصت های کار شده است .

 


نظرات کاربران


@