گزارش از کاوه وحیدی آذر

فردا مریخ ؛ در نزدیک ترین فاصله اش با زمین است!

تاریخ انتشار : ۲۰:۳۲ ۲۰-۰۷-۱۳۹۹

پس از مدتها انتظار پیش بینی شده ، مریخ سرانجام در روز سه شنبه ، 13 اکتبر 2020 ، در نزدیکترین حالت به زمین می رسد ، این وضعیت دوباره پانزده سال بعد در 2035 ، تکرار خواهد شد . آسمان در این شب ، سیارات درخشان مشتری و زحل را در اوایل شب و ماه و زهره قبل از طلوع آفتاب را خواهد داشت ! پس از غروب، مریخ مایل به قرمز بسیار روشن در جنوب شرقی آسمان دیده خواهد شد . تقریباً در ساعت 1 بامداد به وقت محلی به حداکثر نمود خود خواهد رسید..................برای دیدن مریخ باید وقت گذارد: روز سه شنبه ، مریخ بزرگترین و درخشان ترین حالت آن در آسمان زمین می شود ، به آنچه که به عنوان تقابل شناخته می شود ، می رسد - درست در هنگام غروب خورشید در غرب ، مریخ در شرق طلوع می کند. آندرو فازکاس ، نویسنده نجوم می نویسد ، اگر آسمان روشن باشد ، این گوی رنگ نارنجی در طول شب قابل مشاهده و بسیار روشن می شود. مریخ هر دو سال یکبار از کنار زمین عبور می کند و روز سه شنبه در نزدیکترین فاصله خود خواهد بود ، 38 میلیون مایل دورتر. با یک تلسکوپ کوچک ، با بزرگنمایی آن ، ویژگی هایی از جمله کلاهک قطبی جنوبی و یخی آن قابل مشاهده است .

تبریز امروز:

مریخ 13 اکتبر 2020

پس از مدتها انتظار پیش بینی شده ، مریخ سرانجام در روز سه شنبه ، 13 اکتبر 2020 ، در نزدیکترین حالت به زمین می رسد ، این وضعیت دوباره پانزده سال بعد در 2035 ، تکرار خواهد شد . آسمان در این شب ، سیارات درخشان مشتری و زحل را در اوایل شب و ماه و زهره قبل از طلوع آفتاب را خواهد داشت !  پس از غروب، مریخ مایل به قرمز بسیار روشن در جنوب شرقی آسمان دیده خواهد شد . تقریباً در ساعت 1 بامداد به وقت محلی به حداکثر نمود خود خواهد رسید.

ماه قرمز ...... مریخ

 

صبح روز سه شنبه (6 اکتبر) ، سیاره سرخ بیش از هر زمان  تا سال 2035 به زمین نزدیکتر بود. سه شنبه بعد آن یعنی فردا ، 13 اکتبر ، مریخ رسماً مقابل زمین و به حداکثر روشنایی در آسمان می رسد.

 

در این میان ، تقریباً هر اندازه ای از تلسکوپ قادر خواهد بود که دیسک سرخی مریخ را  نشان دهد - و شاید برخی از ویژگی های سطح آن! برنامه های نرم افزاری پیشرفته ای مانند Starry Night 8 برای نشان دادن آنچه اتفاق می افتد ، مکان دیدن مریخ در آسمان و جزئیات آن مناسب است.

در 13 اکتبر سال 2020، زمانی که زمین از میان سیاره سرخ و خورشید عبور می کند ، در مقابل زمین قرار می گیرد . یک سال دیگر ، زمین به همان موقعیت بازمی گردد ، اما مریخ در حالی که تنها نیمی از مدار خود را کامل کرده است ، در آن طرف خورشید قرار خواهد گرفت. مریخ در 6 دسامبر 2022  در مقابل زمین قرار می گیرد .
یک پیچش اضافی برای همه اینها وجود دارد. مدار ما نسبتاً مدور است ، در حالی که مدار مریخ بیضوی تر است. فاصله آن از خورشید کاملاً متفاوت است - بین 128.4 تا 154.8 میلیون مایل (یا 206.7 و 249.2 میلیون کیلومتر) - حدود 20٪ تغییر. هر 15 سال یا بیشتر ، هندسه نشان می دهد که ما در حالی که نزدیک هستیم (حداکثر فاصله ما با خورشید) و مریخ در نزدیکی پیرهلیون است (حداقل فاصله آن از خورشید) از مریخ عبور می کنیم. وقتی این اتفاق می افتد ، دو سیاره ما بسیار نزدیکتر به یکدیگر هستند. این اتفاق در ژوئیه سال 2018 رخ داده است. تقابل این ماه تقریباً به همین نزدیکی است و تا سپتامبر 2035 تکرار نخواهد شد - زمانی که مریخ در نقطه مقابل قرار دارد.

سیارات در تابستان در آسمان کمترین ، در بهار و پاییز با متوسط ​​​​و در زمستان کمترین میزان در آسمان هستند. از آنجا که این مشاهده در طول پاییز اتفاق می افتد ، مریخ در آسمان نسبتاً بالا می رود - حدود 50 درجه ارتفاع برای ناظران عرض جغرافیایی میانه شمال. این برای مشاهده با تلسکوپ ایده آل است. در ماه جولای 2018 ، مریخ فقط تا 21 درجه بالاتر از افق جنوبی صعود کرد - برای دید واضح بسیار کم است.

 

برای دیدن مریخ باید وقت گذارد: روز سه شنبه ، مریخ بزرگترین و درخشان ترین حالت آن در آسمان زمین می شود ، به آنچه که به عنوان تقابل شناخته می شود ، می رسد - درست در هنگام غروب خورشید در غرب ، مریخ در شرق طلوع می کند. آندرو فازکاس ، نویسنده نجوم می نویسد ، اگر آسمان روشن باشد ، این گوی رنگ نارنجی در طول شب قابل مشاهده و بسیار روشن می شود. مریخ هر دو سال یکبار از کنار زمین عبور می کند و روز سه شنبه در نزدیکترین فاصله خود خواهد بود ، 38 میلیون مایل دورتر. با یک تلسکوپ کوچک ، با بزرگنمایی آن ، ویژگی هایی از جمله کلاهک قطبی جنوبی و یخی آن قابل مشاهده است .

 

گزارش از کاوه وحیدی آذر

 


نظرات کاربران


@