هنرمند برزیلی که اراده اش بسیار قوی است

جوآو کارلوس مارتینز پیانیست و رهبرارکستر با تکنولوژی بیونیک به صحنه آمد + ویدئو

تاریخ انتشار : ۱۷:۳۵ ۰۹-۰۷-۱۳۹۹

مارتینس که در طول زندگی جسمی خود دچار آسیب دیدگی و شکست شده بود ، پشتکار و عزم راسخ قابل توجهی از خود نشان داد. مارتینز هنگام بازدید از بلغارستان در سال 1995 ، توسط دو نفر از اوباش مورد حمله قرار گرفت و از ناحیه جمجمه و مغز آسیب دید و استفاده از بازوی راست خود را از دست داد. وی پس از گذراندن دوره های درمانی متعدد ، از جمله نسخه جدیدی از باز درمانی بیوفیدبک بر روی بازوی راست خود ، در سال 1996 در سالن کارنگی کنسرت بازگشت پیروزمندانه ای اجرا کرد

تبریز امروز:

 


جوآو کارلوس مارتینز  متولد 25 ژوئن 1940 در سائو پائولو ، برزیل ، یک پیانیست کلاسیک و رهبر ارکستر برزیل است که با رهبران ارکسترها در ایالات متحده ، اروپا و برزیل.

وی به عنوان یک مفسر بزرگ باخ تجلیل می شود و کارهای کامل صفحه کلید خود را ضبط کرده است. برای چندین دهه مارتینز به عنوان پیانیست برجسته در سمفونی بوستون ، فیلارمونیک لس آنجلس و سایر گروه های موسیقی درگیر شده است. نیویورک تایمز نوشت: "مائسترو مارتینز زندگی پر آوازه ، پرچالش ، سرسختی و موفقیت کافی را برای پر کردن خاطرات پر هیجان داشته است". 

پس از اینکه حرفه وی به عنوان پیانیست ارکستر  به دلیل آسیب دیدگی و تصادف از ریل خارج شد ، با موفقیت خود را به عنوان رهبر ارکستر معرفی نمود و صدها اجرا در سراسر جهان از جمله کنسرت های تحسین شده در سالن کارنگی را رهبری کرد. وی رهبر ارکستر مجلسی انگلیس و ارکستر باخ فیلارمونیکا است. وی همچنین برنامه های اجتماعی را برای جوانان طبقات پایین در آمریکای لاتین پایه گذاری کرده است.

مارتینز که در کودکی یک اعجوبه بود ، در سن 8 سالگی با خوزه کلیاس مطالعه پیانو را آغاز کرد. سال بعد ، وی در یک مسابقه با حمایت انجمن باخ برزیل برنده شد. اندکی پس از آن ، آلفرد کورتوت افسانه ای اعلام کرد: "با این نوع شرایط  ، با توانایی انگشتانش ، می تواند برای تاریخ نواختن پیانو هنرمندی مهم شود."

وی در سن 18 سالگی در زمره اولین آمریکای های لاتین قرار گرفت که برای شرکت در جشنواره معتبر موسیقی کاسالز در پورتوریکو دعوت شد. در سال 1961 وقتی 20 ساله بود ، در اولین کنسرت خود در واشنگتن دی سی ، 48  قطعه از باخ را به اجرا در آورد ، توجه بین المللی به او بیشتر شد. 

او قبلاً در برزیل به عنوان یک اعجوبه کودک شناخته شده بود و نام او به سرعت در سراسر جهان کنسرت گسترش یافت. سه سال بعد او اولین حضور خود را در نیویورک انجام داد و به دنبال آن تعامل با ارکسترهای مهم در ایالات متحده و مراسم سخنرانی در سراسر جهان ، از جمله اجراهای انجام شده در سالن کارنگی و سالن اوری فیشر (مرکز لینکلن) برگزار کرد.
بین سالهای 1979 و 1998 ، مارتینس خود را وقف ضبط کارهای کامل باخ برای ارگ کرد. مجموعه کارهای وی از آثار کامل ارگ باخ -در یک نسخه با 20 سی دی منتشر شد.

مارتینس که در طول زندگی جسمی خود دچار آسیب دیدگی و شکست شده بود ، پشتکار و عزم راسخ قابل توجهی از خود نشان داد. مارتینز هنگام بازدید از بلغارستان در سال 1995 ، توسط دو نفر از اوباش مورد حمله قرار گرفت و از ناحیه جمجمه و مغز آسیب دید و استفاده از بازوی راست خود را از دست داد. وی پس از گذراندن دوره های درمانی متعدد ، از جمله نسخه جدیدی از باز درمانی بیوفیدبک بر روی بازوی راست خود ، در سال 1996 در سالن کارنگی کنسرت بازگشت پیروزمندانه ای را اجرا کرد و با ارکستر سمفونیک آمریکا به عنوان سولیست ظاهر شد و راول و گیناسترا را اجرا کرد.

 

در اوایل سال 2000 ، او یک عملیات ناموفق را در دست راست خود انجام داد ، که دست او را اساساً بی فایده کرد. مارتینز به جای بازنشستگی کامل از پیانو ، با استفاده از دست چپ و یک انگشت دست راست به کار ادامه داد.

پس از پایان کار حرفه ای خود به عنوان پیانیست به دلیل مشکلاتی که بعداً در دست چپ او ایجاد شد ، علی رغم حرکات بسیار محدود دست ، به کار هدایت روی آورد. از آن زمان او صدها اجرا در سراسر جهان از جمله کنسرت های تحسین شده در سالن کارنگی را رهبری کرده است.

در سال 2020 با کمک یک دستکش بیونیک به نواختن  با دو دست بازگشت. آنها به ویژه توسط طراح صنعتی برزیلی Ubiratan Bizarro Costa طراحی و ارتقا یافتند. 

هارولد سی.شونبرگ ، منتقد موسیقی برنده پولیتزر در نیویورک تایمز ، گفت: "تکنیک او آتش بازی را به همه جهات می فرستد ... او همه کارها را  فوق العاده انجام می دهد." بوستون گلوب او را به عنوان "هیجان انگیزترین نوازنده باخ با پیانوی مدرن که از زمان گلن گولد ظهور کرده است" ؛ نامیده است.

 


نظرات کاربران


@