قرارداد دوم برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی

بحرین و عادی سازی روابط با اسرائیل + ویدئو

تاریخ انتشار : ۰۴:۵۱ ۲۸-۰۶-۱۳۹۹

این معامله ، که فلسطینیان را منزوی می کند ، در حالی انجام می شود که آقای ترامپ سعی می کند قبل از انتخابات در ماه نوامبر خود را به عنوان یک صلح دوست معرفی کند. این اقدام بحرین دور از انتظار نبود: به گفته تحلیلگران ، پادشاهی کوچک خلیج فارس به عنوان میوه رسیده قابل برداشت است که اگر همه چیز پس از اعلامیه امارات خوب پیش برود ، باید چیده شود. بحرین ، از نظر استراتژیک به عنوان بندر خانگی برای ایالات متحده مهم است ناوگان پنجم نیروی دریایی ، پیش از این فضای هوایی خود را برای پروازهای مسافری تجاری جدید بین تل آویو و ابوظبی باز کرده بود. وزیر امور خارجه مایک پمپئو ماه گذشته در تلاش برای بستن توافق از منطقه بازدید کرد.

تبریز امروز: 

 

به نقل از نیویورک تایمز ، بحرین در معامله ای که توسط ترامپ انجام شد ، روابط خود را با اسرائیل عادی خواهد کرد

پادشاهی جزیره در خلیج فارس به عنوان دومین کشور عربی در یک ماه شناخته می شود که به طور علنی تر اسرائیل را پذیرفته و مخالفت های فلسطین را رد می کند.

ترامپ توافقنامه "تاریخی" بحرین با اسرائیل را اعلام کرد ؛ بحرین با رد مخالفت های فلسطینی ها ، روابط کامل دیپلماتیک خود را با اسرائیل برقرار خواهد کرد.
لحظاتی پیش ، من یک تماس تاریخی بین بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و پادشاه حمد الخلیفه از بحرین برگزار کردم. با روحیه صلح و همکاری ، هر دو رهبر همچنین توافق کردند که بحرین روابط دیپلماتیک خود را با اسرائیل کاملا عادی خواهد کرد. آنها سفارتخانه ها و سفرا را مبادله می کنند ، پروازهای مستقیم بین کشورهای خود را آغاز می کنند و ابتکارات همکاری را در طیف وسیعی از بخش ها از جمله بهداشت ، تجارت ، فناوری ، آموزش ، امنیت و کشاورزی آغاز می کنند. این یک روز واقعا تاریخی است. طی 72 سال گذشته دو قرارداد صلح با اسرائیل منعقد شده بود. این اکنون دومین توافق نامه صلح است که در ماه گذشته اعلام کرده ایم و من بسیار امیدوارم که موارد دیگری برای پیگیری وجود داشته باشد. من می توانم به شما بگویم که از طرف کشورهای دیگر نیز اشتیاق زیادی برای پیوستن وجود دارد. و ما فکر می کنیم ، در نهایت ، شما بیشتر کشورها را ملحق خواهید کرد و فلسطینیان را در موقعیت بسیار خوبی خواهید داشت.

آقای ترامپ روز جمعه اعلام کرد که بحرین روابط دیپلماتیک کاملی را با اسرائیل ایجاد خواهد کرد ، به دنبال امارات متحده عربی ، در نشانه دیگری از تغییر پویایی خاورمیانه که کشورهای عرب را به اسرائیل نزدیک می کند.

 ترامپ با انتشار بیانیه مشترکی با بحرین و اسرائیل ، این خبر را در توییتر اعلام کرد و این اقدام را "دستیابی به موفقیت تاریخی برای صلح بیشتر در خاورمیانه" خواند. رئیس جمهور در گفتگو با خبرنگاران گفت: سالگرد سپتامبر. 11 ، 2001 ، حملات تروریستی روز مناسبی برای اعلام این خبر بود.

وی گفت: "هیچ پاسخ قدرتمندتری نسبت به نفرت ناشی از 11 سپتامبر وجود ندارد."

این اعلامیه پس از اعلان ماه گذشته توسط اسرائیل و امارات متحده عربی مبنی بر عادی سازی روابط صورت گرفت ، به شرطی که نخست وزیر بنیامین نتانیاهو برنامه های الحاق بخش های کرانه باختری را دنبال نکند. مقامات دولت ترامپ اظهار امیدواری کردند که این توافق موجب تشویق سایر کشورهای عربی با از بین بردن روابط خصمانه تاریخی با اسراییل که هر چند اخیراً کم رنگ شده است  برای برداشتن اقدامات مشابه شود.

این معامله ، که فلسطینیان را منزوی می کند ، در حالی انجام می شود که آقای ترامپ سعی می کند قبل از انتخابات در ماه نوامبر خود را به عنوان یک صلح دوست معرفی کند.

این اقدام بحرین دور از انتظار نبود: به گفته تحلیلگران ، پادشاهی کوچک خلیج فارس به عنوان میوه رسیده  قابل برداشت است که اگر همه چیز پس از اعلامیه امارات خوب پیش برود ، باید چیده شود. بحرین ، از نظر استراتژیک به عنوان بندر خانگی برای ایالات متحده مهم است ناوگان پنجم نیروی دریایی ، پیش از این فضای هوایی خود را برای پروازهای مسافری تجاری جدید بین تل آویو و ابوظبی باز کرده بود. وزیر امور خارجه مایک پمپئو ماه گذشته در تلاش برای بستن توافق از منطقه بازدید کرد.

مشخص نبود كه ایالات متحده یا اسرائیل در ازای توافق به بحرین امتیازی داده اند یا خیر. هنگامی که در طی جلسه توجیهی برای خبرنگاران از داماد و مشاور ترامپ ، جارد کوشنر سوال شد ، که به واسطه گری در این معامله کمک کرد ، او صراحتا  پاسخ نداد.

اسرائیل همیشه از افزودن یک کشور عربی دیگر به لیست کوتاه کسانی که دارای روابط دیپلماتیک هستند استقبال می کند ، اما در اورشلیم این اعلامیه نه با تعجب و نه با سنگینی تصمیم امارات همراه بود.

آموس گیلعاد ، نظامی بازنشسته اسرائیلی ، که موسسه سیاست و استراتژی مرکز بین رشته ای هرتزلیا را هدایت می کند ، گفت: "مطمئناً هر کشور عربی بسیار مهم است." "این یک سابقه دیگر است. اما با کمال احترام ، وقتی کوچک هستی ، کوچک هم هستی. "

كرستن فونتنروز ، مدیر ارشد سابق شورای امنیت ملی در امور خلیج فارس در كاخ سفید ترامپ كه هم اكنون مدیر شورای آتلانتیك است ، گفت كه بحرین اهمیت بیش از حد زیادی دارد. وی خاطرنشان کرد که بحرین متحد نزدیک عربستان سعودی ، جایزه واقعی تلاش دیپلماتیک اسرائیل بود.

 فونتنروز گفت."اهمیت آن عمدتا به این دلیل است که این نشانه ای است که رهبری جدید در عربستان سعودی از عادی سازی پشتیبانی می کند"و "بحرین بدون اجازه صریح عربستان سعودی اقدام به سیاست خارجی نمی کند."

توبی متیسن ، پژوهشگر محقق در کالج آنتونی ، دانشگاه آکسفورد ، گفت که سعودی ها "می توانند آب ها را آزمایش کنند تا ماجرا عادی شود."


نظرات کاربران


@