در سالگرد خاموشی موسیو زاون !

زاون یدیگاریانس ! مرد بزرگ هنر موسیقی تبریز+ ویدئو

تاریخ انتشار : ۱۹:۴۰ ۲۶-۰۶-۱۳۹۹

زاون یدیگاریانس متولد اول آبان ۱۲۹۳ تبریز موسیقی‌دان، نوازنده ویلن و پداگوژ موسیقی بود . از کودکی فراگیری ویلن را آغاز کرد. بعد از اتمام تحصیلات در کالج موسیقی، نزد استادانی همچون: «شاهین دلانیان»، «لئون گریگوریان»، «بابگن تامرازیان» و «شاواش باغداساریان» به تکمیل آموخته‌های موسیقی خود پرداخت و در تبریز هنرستان موسیقی را در سال 1330 پایه گذاری نمود ، پس از انحلال هنرستان موسیقی در تبریز در سال 1358 به تدریس آزاد ویلن پرداخت که ثمره تربیت های ایشان در شکل یابی ارکستر سمفونیک تبریز نمود یافت اداره ارشاد اسلامی در بزرگداشت وی در تبریز ویژه نامه ای منتشر ساخت و از او در مراسمی تقدیر به عمل آورد . سپس ارکستر سمفونیک تبریز با رهبری بهروز وحیدی آذر کنسرتی در نکوداشت و قدردانی از استاد برگزار کرد که در آن اورتور اپرای کوراوغلو نیز اجرا شد . موسیو زاون (آنچنان که اغلب شاگردانش وی را خطاب می کردند) در ۲۷ شهریور سال ۱۳۸۷ در سن ۹۵ سالگی در تبریز درگذشت ، ساز و لوح های تقدیر و لوح های مدارج علمی استاد با اهدا از سوی پسرشان تا مدت ها پیش در موزه شهرداری نگه داری می شدند.

تبریز امروز:

زاون یدیگاریانس در حال تعلیم ویلن به وارطان واهرامیان

 استاد زاون در حال تعلیم ویلن به وارطان واهرامیان

 در تبریز  و مخصوصا منطقه سکونت شان همه ایشان را می شناختند و به احترام ایشان می ایستادند  همه کسبه خیابان شریعتی و یقول معروف شهناز به استاد ارادت و احترام خاصی می گذاردند. زاون یدیگاریانس با آرامش یک موسیقی دان توانمند از خیابان می گذشت و کسبه از مغازه بیرون آمده و سلام می دادند . او معلم موسیقی بود ، منش او بسیار والا بود .... هنرمندی پاک که به سادگی و شرافتمندانه زندگی می کرد. او استاد به تمام معنی بود.
ارکستر آذربایجانی  تبریز ، زاون یدیگاریانس  سولیست  ارکستر هستند 
***
کنسرت ارکستر سمفونیک تبریز در حال برگزاری بود ؛ استاد زاون مهمان کنسرت بود ، سیاوش از نوازندگان ارکستر که ویلن را از محضر استاد آموخته بود ؛ از سن پایین رفت و با گرفتن دست ایشان از استاد خواست تا بر روی صحنه حاضر شود . همه شاگرد استاد زاون بودند و یک ارکستر سمفونیک از ثمره کار هنرمندانه استاد ساده زیست و بزرگ نشات یافته بود .... اشک در چشمان سیاوش جمع شده بود ، بهروز وحیدی آذر رهبر ارکستر سمفونیک تبریز که او نیز از استاد درس گرفته بود، در کنار استاد  ایستاده بود و تمام حضار دقایقی برایش کف زدند .
***
نمایشگاه - عکس و ویلن استاد زاون

زاون یدیگاریانس متولد اول آبان ۱۲۹۳ تبریز  موسیقی‌دان، نوازنده  ویلن و پداگوژ موسیقی بود . از کودکی فراگیری ویلن را آغاز کرد. بعد از اتمام تحصیلات در کالج موسیقی، نزد استادانی همچون: «شاهین دلانیان»، «لئون گریگوریان»، «بابگن تامرازیان» و «شاواش باغداساریان» به تکمیل آموخته‌های موسیقی خود پرداخت و در تبریز هنرستان موسیقی را در سال 1330 پایه گذاری نمود ، پس از انحلال هنرستان موسیقی در تبریز در سال 1358 به تدریس آزاد ویلن پرداخت که ثمره تربیت های ایشان در شکل یابی ارکستر سمفونیک تبریز نمود یافت. 

 

اداره ارشاد اسلامی در بزرگداشت وی در تبریز ویژه نامه ای منتشر ساخت و از او در مراسمی تقدیر به عمل آورد . سپس ارکستر سمفونیک تبریز با رهبری بهروز وحیدی آذر کنسرتی در نکوداشت و قدردانی از استاد برگزار کرد  که در آن اورتور اپرای کوراوغلو نیز اجرا شد . موسیو زاون (آنچنان که اغلب شاگردانش وی را خطاب می کردند) در ۲۷ شهریور سال ۱۳۸۷ در سن ۹۵ سالگی در تبریز درگذشت ،

موسیو زاون و پسرش در ائل گلی

ساز و لوح های تقدیر و لوح های مدارج علمی استاد با اهدا از سوی پسرشان تا مدت ها پیش در موزه شهرداری نگه داری می شدند.  

 
 

نظرات کاربران

I love reading this interesting and moving article. It is nice to know that artists are remembered so fondly in Iran. I love the accompanying photos too. Memories are made of these and as long as artists are remembered, they never die. Thank you.

Satenik

@