نقاشی مبهوت شرق بود

نگاهی به نقاشی های رودلف ارنست نقاش شرق گرا + ویدئو

تاریخ انتشار : ۰۸:۴۶ ۲۱-۰۶-۱۳۹۹

در پاریس بود که ارنست با عثمان همدی بیگ ، نقاش ترک آموزش دیده فرانسوی ، آشنا شد عثمان همدی بیگ وی را وادار کرد که به سمت موضوعی خاورشناسانه روی آورد. در طی سالهای بعد ، سفرهای ارنست به ترکیه ، اسپانیا و مراکش شیفتگی وی را نسبت به فرهنگ اسلامی برانگیخت: هرچند در سال 1884 او عمدتاً یک نقاش پرتره و ژانر بود ، اما تا سال 1885 ارنست تقریباً به طور انحصاری آثار شرق شناسانه خلق می کرد

تبریز امروز:

 

رودولف ارنست که در سال 1854 در وین متولد شد ، آموزش اولیه خود را تحت نظر آنسلم فوئرباخ در آكادمی وین دید ، كه پدر معمار نقاش وی ، لئوپولد ارنست نیز عضو آن آکادمی بود. وی برای ادامه تحصیل در رم در بیست سالگی وین را ترک کرد ، در سال 1876 پس از بازگشت در پاریس اقامت گزید ، بعداً به دنبال اخذ تابعیت فرانسوی رفت ، همانطور که دوست صمیمی و هنرمند دیگرش لودویگ دویچ نیز این کار را کرد. در پاریس بود که ارنست با عثمان همدی بیگ ، نقاش ترک آموزش دیده فرانسوی ، آشنا شد عثمان همدی بیگ وی را وادار کرد که به سمت موضوعی خاورشناسانه روی آورد. در طی سالهای بعد ، سفرهای ارنست به ترکیه ، اسپانیا و مراکش شیفتگی وی را نسبت به فرهنگ اسلامی برانگیخت: هرچند در سال 1884 او عمدتاً یک نقاش پرتره و ژانر بود ، اما تا سال 1885 ارنست تقریباً به طور انحصاری آثار شرق شناسانه خلق می کرد. در سال 1889 و 1900 ارنست در نمایشگاه جهانی نقاشی شرکت کرد. در سال 1905 وی پاریس را ترک کرد و خانه و استودیوی خود را در Fontenay-aux-Roses تأسیس کرد ، جایی که او نیز در سال 1932 در همانجا درگذشت.

موضوعات مورد علاقه ارنست شامل نگهبانان ، حرمسرا ، فضای داخلی مسجد ، افراد سیگاری و شطرنج بازان است. از حدود سال 1900 ، او همچنین شروع به نقاشی معابد هندو ، به ویژه L'Étang sacré و Le Temple souterrain کرد. این آثار ، که معماری ، شخصیت ها ، رنگ ها و منسوجات را به هم پیوند می دهد ، دارای تابش رنگی و توجه فوق العاده به جزئیات هستند. این شدت رنگ در ارنست و همچنین کارهای لودویگ دویچ شاهدی بر تأثیر بسیار ژان لئون گرام بر آنها است. دقت قوم نگاری برای ارنست در اولویت نبود. چندین نقاشی از اشیا و مصنوعات برگرفته از فرهنگهای مختلف استفاده می کند که توسط ارنست به عنوان وسیله نقلیه ای برای نمایش تسلط خود در فرم و بافت استفاده می شود.

گلاب گیرها

سفر وی در سال 1890 به قسطنطنیه ، ارنست را با تزئین کاشی و سرامیک آشنا کرد و به زودی این هنر را از سرامیک ساز و شیشه ساز پاریسی ، لئون فارگو فرا گرفت. نقاشی های او تقریباً همه در استودیوی او با استفاده از طرح ها ، عکس ها ، سوغاتی ها و خاطرات برای بازآفرینی صحنه های شرقی خلق شده اند. ارنست به منظور کمک به تحریک ذهن و انتقال خود به مشرق زمین ، استودیو و خانه خود را به سبک عثمانی تزئین کرد و آن را با نقاشی ها و وسایل برگرفته شده در سفر پر کرد. در حالی که نقاشی می کرد ، او حتی یک تاربوش (یک کلاه نمدی سنتی با منگوله ابریشمی) به سر داشت.

در طول زندگی خود ، ارنست توسط بسیاری از مراجع برجسته در فرانسه ، از جمله Maréchal de MacMahon و Duc de Castries ، و خارج از کشور ، به ویژه در ترکیه ، سفارش شد. امروز رودلف ارنست هنرمندی بسیار ارزشمند است. آثار وی را می توان در مجموعه های بین المللی از جمله در موزه هنر در شهر نیویورک و موزه های هنرهای زیبا در سانفرانسیسکو یافت.

 

کاوه وحیدی آذر


نظرات کاربران


@