او از الشجره است ، در سالمرگ فلسطینی آواره ناجی العلی که برای خواستن خانه اش ، قلم و طنز تلخش را داشت.

حنظله همچنان با طنزهای تلخ نگاه می کند ..............+ ویدئو

تاریخ انتشار : ۱۷:۵۵ ۰۹-۰۶-۱۳۹۹

ناجی العلی یکی از برجسته ترین کاریکاتوریست های جهان عرب بود. کارتونهای طعنه آور ، سوزناک و شاید خیلی جسورانه داشت، کارتون های ناجی ال علی از تجربه وی به عنوان یک پناهنده فلسطینی از کودکی به وجود می آمد و به وضوح منعکس کننده مواضع سیاسی او بود ، که اغلب مورد انتقاد رژیم های عرب بود. ترور فیزیکی وی 23 سال پیش در 50 سالگی بوقوع پیوست .

تبریز امروز:

 

ناجی العلی در سال 1936 در دهکده الشجاره در فلسطین متولد شد. در سال 1948 ، آل شجره یکی از 480 روستای ویران شده در منطقه ای بود که به نام "نکبه" یا فاجعه معروف است. نکبه ویرانی فلسطین در ایجاد کشور اسرائیل است: فلسطینی ها بیش از نیمی از سرزمین خود را از دست دادند ، قتل عام هایی صورت گرفت و 750،000 پناهنده ایجاد شد. ناجی العلی 10 ساله بود که به همراه خانواده اش از فلسطین به اردوگاه پناهندگان عین الحیلوه در لبنان اخراج شدند.

ناجی آل علی بزرگ شد تا شاید محبوب ترین کاریکاتوریست جهان عرب شود. ناجی العلی با صداقت بی رحمانه روابط دولت های ایالات متحده ، اسرائیل و رژیم های عربی و تبعات فلسطینی ها را تحلیل کرد. مجله تایم او را توصیف کرد و گفت: "این مرد با استخوانهای انسان طراحی می کند." روزنامه آساهی  در ژاپن ، زمانی نوشت: "ناجی آل علی با استفاده از اسید فسفریک نقاشی می کشد."

ناجی العلی بخاطر کارش بسیار دوست داشتنی بود اما از او متنفر هم بودند و دشمنان بسیار هم داشت  ، همانطور که تهدیدهای مرگ وی و خانواده اش دریافت می شد. در 22 جولای 1987 ، ناجی العلی در لندن هنگامی که به سمت دفاتر روزنامه القبس می رفت ترور شد. وی در 29 اگوست در بیمارستان درگذشت. قاتل وی هرگز دستگیر نشده است.

مرگ ناجی العلی با آغاز انتفاضه در کرانه باختری و نوار غزه همزمان شد. تا به امروز ، کارتون های جنجالی ناجی العلی که از نگاه پسر بی خانمان و پناهنده ای به نام حنظله دیده می شود ، بارها و بارها مورد استفاده قرار می گیرند.

ناجی العلی یکی از برجسته ترین کاریکاتوریست های جهان عرب بود. کارتونهای طعنه آور ، سوزناک و شاید خیلی جسورانه داشت، کارتون های ناجی ال علی از تجربه وی به عنوان یک پناهنده فلسطینی از کودکی به وجود می آمد و به وضوح منعکس کننده مواضع سیاسی او بود ، که اغلب مورد انتقاد رژیم های عرب بود.

مرگ جسم وی در 50 سالگی بوقوع پیوست .

 

 

 

 

 

 

نظرات کاربران


@