یک نقاشی از گوستاو بائورنفایند

مسجد بزرگ دمشق

تاریخ انتشار : ۲۰:۵۰ ۰۸-۰۶-۱۳۹۹

مسجد جامع اموی در بخش قدیمی شهر دمشق مهم ترین مسجد سوریه ‌است. این مسجد توسط ولید بن عبدالملک، ششمین خلیفه امویان بر بنای کلیسایی که تربت یحیی پیامبر در آن بود، ساخته شد. خلیفه در سال ۸۶ هجری تخریب این کلیسا،را که بر روی ویرانه‌های معبد ژوپیتر ساخته شده بود و در آن زمان بیش از ۳۰۰۰ سال قدمت داشت را آغاز کرد. بخشی از بنای مسجد جامع اموی دمشق دارای قدمتی بالغ بر ۱۴۰۰ سال است . این بنا تنها بازمانده‌ی روزگار اموی در دمشق است و هنرمندانی از ایران، مصر، روم، تونس و چندین منطقه‌ی دیگر آن را ظرف ۸ سال با دوازده هزار کارگر ساختند.

مسجد بزرگ اموی دمشق- گوستاو بوئرفایند

مسجد جامع اموی در بخش قدیمی شهر دمشق مهم ترین مسجد سوریه ‌است. این مسجد توسط ولید بن عبدالملک، ششمین خلیفه امویان بر بنای کلیسایی که تربت یحیی پیامبر در آن بود، ساخته شد. خلیفه در سال ۸۶ هجری تخریب این کلیسا،را که بر روی ویرانه‌های معبد ژوپیتر ساخته شده بود و در آن زمان بیش از ۳۰۰۰ سال قدمت داشت را آغاز کرد. بخشی از بنای مسجد جامع اموی دمشق دارای قدمتی بالغ بر ۱۴۰۰ سال است .

این بنا تنها بازمانده‌ی روزگار اموی در دمشق است و هنرمندانی از ایران، مصر، روم، تونس و چندین منطقه‌ی دیگر آن را ظرف ۸ سال با دوازده هزار کارگر ساختند.

آرامگاه صلاح‌الدین ایوبی، سلطان و موسس حکومت ایوبیان و فرمانده مسلمانان در جنگ‌های صلیبی در ضلع شمالی این مسجد واقع شده‌است.

***
گوستاو بائورنفایند نقاش اورینتالیست آلمانی متولد 4 سپتامبر 1848 در دوران حکومت  پادشاهی وورتمبرگ در آلمان بود و ی در 56 سالگی در 24 دسامبر 1904  در بیت المقدس درگدشت و گورستان تمپلر در کلونی آلمان دفن گردید او  در  پلی تکنیک اشتوتگارت تحصیلات خود را به پایان رسانید وی در دوران زندگی خود به نقاشی ، تصویرگری و معماری پرداخت .

وی پس از اتمام تحصیلات معماری در پلی تکنیک اشتوتگارت ، در شرکت معماری پروفسور ویلهلم باومر و بعداً در آدولف گناوت کار کرد و در آنجا نقاشی را نیز آموخت. بائرنفایند در نقاشی های قبلی خود به نماهای محلی آلمان و همچنین نقوش ایتالیا توجه داشت. در طول سفر خود از 1880 تا 1882 به شام ​​، به مشرق زمین علاقه مند شد و سفرهای خود را بارها و بارها تکرار کرد. در سال 1896 وی به همراه همسر و پسرش به فلسطین نقل مکان کرد و متعاقباً در سال 1898 در بیت المقدس مستقر شد. وی همچنین در لبنان و سوریه زندگی و کار کرد.


نظرات کاربران


@