آخرین بازمانده دادگاه ریوونیا ی ماندلا و همرزمانش با زندگی وداع گفت .

مرگ آندرو ملانگنی مبارز کنگره ملی افریقا + ویدئو

تاریخ انتشار : ۱۸:۱۲ ۰۸-۰۵-۱۳۹۹

ملانگنی که 27 سال از زندگی اش را در زندان حکومت آپارتاید گذرانیده بود ، اظهار می داشت که وی ناراحت است چون دزدی از فقرا در جامعه وجود دارد . وی تاكید داشت كه در مبارزه های حزبی برای دزدی از مردم شركت نمی كند.

تبریز امروز:

آندرو ملانگنی ، آخرین عضو بازمانده از دادگاه ریوونیا  درگذشت.

مابین اکتبر 1963 و ژوئن 1964 ، ملانگنی در کنار  نلسون ماندلا ، والتر سیسولو ، گوان امبیکی ، ریموند مهلبا ، احمد کاترادا ، لیونل برنشتاین ، جیمز کانتور و دنیس گلدبرگ در دادگاه عالی افریقای جنوبی  به اتهام خرابکاری و برنامه ریزی برای ورود به جنگ چریکی برای شورش انقلابی علیه دولت آپارتاید محاکمه گردید .

هشت متهم به حبس ابد محکوم شدند. ملانگنی 27 سال در زندان ماند و در سال 1989 آزاد شد. وی همچنان در صحنه سیاسی افریقای جنوبی حاضر ماند و پس از سال 1994 تا زمان بازنشستگی در سال 2014 نماینده مجلس بود.

گلدبرگ در آوریل امسال درگذشت. دبی بودلندر ، مدیر خانه دنیس گلدبرگ امید ، گفت كه با وجود زندگی در شهرهای جداگانه ، این دو مرد نزدیك بودند و مرتباً با یكدیگر ملاقات می كردند.

وی گفت: "هر دو آگاه بودند که بیشتر از منافع خودشان؛ آنان نماینده مردم بودند. از بعضی جهات این یک بار سنگین بود ، اما همچنین یک امتیاز برای آنها بود. " وی گفت: "وقتی این دو نفر را در کنار هم می دیدید ، رفاقت ، گرمی و احترام به همدیگر را متوجه می گردیدید  و همه می دانستند آنها کاری را برای کل گروه انجام می دادند. دنیس همیشه احساس می کرد که حکم اعدام با هم پیوندی را ایجاد می کند که از هر چیزی قوی تر است. "


نیشان بولتون از بنیاد احمد كاترادا ، گفت كه ملانگنی درمورد آنچه كه او به عنوان کنگره ملی مسیر گم کرده افریقای جنوبی می گفت ؛ راه خود را ادامه می داد و  فساد و سوء مدیریت  را در دولت فریاد می کشید.

بولتون گفت که در طی گفتگو با ملانگنی  ، "او گفت:" کارهایی وجود دارد که ما درست انجام نمی دهیم ".

مالتین گفت: "ملانگنی معتقد بود که اعتماد به مقاماتی که جیب های خود را باز کرده اند می تواند دوباره به راه بیفتد تا در کنار آن حزب کنگره ملی افریقا نابود شود."

كاترادا ، يك عضو وفادار کنگره ملی افریقا، در سال 2016 به جاکوب زوما رییس جمهور وقت آفریقای جنوبی که درگیر در پرونده فساد بود  نوشت و از او خواست كه كار درست را انجام دهد و به عنوان رئيس جمهور استعفا دهد. كاترادا در سال 2017 درگذشت.

مدیر بنیاد نلسون ماندلا گفت ملانگنی و گروه دادگاه ریوونیا نمایانگر گروهی توانمند هستند که اکنون به نظر می رسد نابود شد و از بین رفته باشند.

وی گفت: "این افراد  پس از 1994 تمایلی به ورود به پارلمان نداشتند. آنها مجبور به این کار شدند خود ماندلا در ابتدا نمی خواست رییس جمهور شود  زیرا فکر نمی کرد که بایدی برای این کار  باشد. او فکر می کرد که باید یک مرد یا زن جوان رییس جمهور شود ، یکی از آخرین دفعاتی که من با ملانگنی گفتگو داشتم ، او اظهار داشت که وی ناراحت است چون دزدی از فقرا در جامعه وجود دارد . وی تاكید كرد كه در مبارزه های حزبی  برای دزدی از مردم شركت نمی كند. "

اما ناامیدی ملانگنی مانع از تعهد وی به این حزب نشد و او تا پایان مبارزات انتخاباتی برای کنگره ملی کنگره ملی مبارزه کرد.

وی ادامه داد: "هم دنیس گلدبرگ و هم اندرو ملانگنی تا پایان عمر به کنگره ملی افریقا وفادار بودند . کنگره ملی افریقا حزب آنها بود. وقتی دانشگاه صنعتی کیپ  به آنان درجه های افتخاری اعطا کرد ، رفیق اندرو در سخنان خود برای ترغیب دانش آموختگان جوان برای حمایت از کنگره ملی استفاده کرد. اما او و دنیس از آنچه که تحت عنوان کنگره ملی افریقا اتفاق می افتد ناراحت بودند و هر دو با صراحت در مورد آن صحبت کردند. "

اندرو مكیته ملانگنی در 6 ژوئن 1925  چشم به جهان گشود  و در  21 جولای 2020  در افریقای جنوبی درگذشت .

***

او یكی از فعالان سیاسی و مبارز ضد آپارتاید آفریقای جنوبی بود كه به همراه نلسون ماندلا و دیگران ، پس از محاکمه ریوونیا زندانی شدند.

ملانگنی در ایالت اورنج متولد شد. پس از ترک تحصیل به دلیل فقر ، در سال 1946 استثمار کارگران را به عنوان کارگر کارخانه تجربه کرد. هنگام کار به عنوان راننده اتوبوس ، او برای شرایط بهتر کار و دستمزد زندگی در اعتصاب فعال بود و در سال 1951 به لیگ جوانان کنگره ملی آفریقا  پیوست. در سال 1954 ، او به کنگره ملی آفریقا  پیوست.  در سال 1961 ، وی برای آموزش نظامی در خارج از كشور اعزام شد ، اما در بازگشت وی در سال 1963 ، پس از متهم شدن به استخدام و آموزش نیروهای مسلح ، دستگیر شد. وی در دادگاه ریوونیا مقصر شناخته شد و در جزیره روبن ، جایی که او زندانی 467/64 بود ، به حبس ابد محکوم شد. 
ملانگنی در اکتبر 1989 پس از تحمل 27 سال حبس ابد از زندان آزاد شد. از سال 1994 تا 1999 ، ملانگنی به عنوان عضو پارلمان کنگره ملی افریقا خدمت کرد. و یک بار دیگر از سال 2009 تا 2014 در زمان بازنشستگی در مجلس بود.  او با نلسون ماندلا دوست نزدیک بود و در مراسم یادبود ماندلا در استادیوم FNB صحبت می کرد. 

در سال 2015 ، کارگردان لبوگانگ راسه تابا فیلمی با عنوان "میراث ناگفته آندرو ملانگنی زندانی 467/64"  ساخت .

در سال 2017 ، ملانگنی  به همراه دیگر اعضای باقیمانده گروه ، دنیس گلدبرگ و احمد كاترادا  ، به همراه وكلا یوئل جف ، جورج بیزوس و دنیس كونی در یك فیلم مستند با عنوان "زندگی عالی است" در دادگاه ریوونیا حضور پیدا كرد ، تا فیلمی به كارگردانی سر نیكلاس استادلن ، که داستان دادگاه را روایت می کند ؛ ساخته شود ، عنوان فیلم  بیانگر سخنان گلدبرگ به مادرش در پایان جلسه محاکمه با شنیدن اینكه او و رفقایش از حكم اعدام یافته اند ، بود. 

در 26 آوریل 2018 ، ملانگنی دکترای افتخاری در آموزش و پرورش را از دانشگاه فناوری دوربان در آفریقای جنوبی دریافت کرد.  وی همچنین در 7 آوریل 2018 توسط دانشگاه رودس به درجه دکترای افتخاری در رشته حقوق اعطا شد.

 در جشن صدمین سالگرد تولد نلسون ماندلا ، وی شعر مورد علاقه ماندلا - Invictus - را  خواند.

در زندگی شخصی اش وی از ژوئن سال 1950 تا زمان مرگ همسرش  در سال 2001 به دلیل سرطان ، با نه لدوبا ژوئن ملاژنی [1927-2001]  ازدواج کرد. این زوج چهار فرزند داشتند.

 

p>ملانگنی در 21 جولای 2020 در  بیمارستان نظامی پرتوریا پس از اظهار ناراحتی و درد شکم درگذشت. وی 95 ساله بود و آخرین بازمانده دادگاه ریوونیا بود. سیریل رامافوسا رئیس جمهور ، ضمن ابراز تسلیت خود به نمایندگی از دولت ، اظهار داشت: "درگذشت اندرو مكیته ملانگنی  نشانگر پایان یك تاریخ از زندگی  است و آینده ما را در دستان ما قرار می دهد".
 در 29 جولای سال 2020 یک تشییع جنازه ویژه ای برای او برگزار گردید و  ملانگنی در قبرستان رودپورت در کنار همسرش ژوئن دفن شد


نظرات کاربران


@