اولین عکس دو سیاره را در حال چرخش دور یک ستاره جوان نشان می دهد+ ویدئو

تاریخ انتشار : ۱۳:۱۶ ۰۶-۰۵-۱۳۹۹

یک تلسکوپ مستقر در شیلی، اولین تصویر از دو سیاره را در مدار اطراف یک ستاره دوردست مشابه سیاره زمین را ثبت کرده است. تصویر برجسته نشان می دهد که ستاره درخشش زرد روشن دارد و دو سیاره آن به شکل نقاط نور پرتقالی در ناحیه سمت چپ پایین قاب قابل مشاهده است. این ستاره تقریباً شبیه چشم آتشین سائورون از فیلم ارباب حلقه هاس

تبریز امروز:

یک تلسکوپ مستقر در شیلی، اولین تصویر از دو سیاره را در مدار اطراف یک ستاره دوردست مشابه سیاره زمین را ثبت کرده است.

تصویر برجسته نشان می دهد که ستاره درخشش زرد روشن دارد و دو سیاره آن به شکل نقاط نور پرتقالی در ناحیه سمت چپ پایین قاب قابل مشاهده است. این ستاره تقریباً شبیه چشم آتشین سائورون از فیلم ارباب حلقه هاست .

الکساندر بون ، دانشجوی دکتری دانشگاه لیدن ، در بیانیه ای که توسط رصدخانه جنوبی اروپا (ESO) منتشر شد ، گفت: "این کشف تصویر لحظه ای از محیطی است که بسیار شبیه به منظومه شمسی ما است ، اما در مراحل خیلی زودتر از تکامل آن." بون همچنین نویسنده اصلی مقاله ای است که ناشر و معرفی کننده عکس است ، که در آخرین نسخه ژورنال نامه های اخترفیزیکی نشر می یابد .

یک ستاره و دو سیاره

این تصویر ، که توسط سازه SPHERE در تلسکوپ بسیار بزرگ رصدخانه جنوبی اروپایی ضبط شده است ، ستاره TYC 8998-760-1 را نشان می دهد که همراه با دو سیاره تاره فراخوان غول پیکر ، TYC 8998-760-1b و TYC 8998-760-1c است.
اخترشناسان هزاران سیاره دور دست - به نام سیارات فراخورشیدی - را در مدار سالهای دور در اطراف ستاره های دور شناسایی کرده اند ، اما این اولین بار است که آنها دو ستاره در اطراف یک ستاره مانند خود ما عکس می گیرند. تلسکوپ ها معمولاً با مشاهده سایه کم رنگی که در مقابل یک ستاره می گذرد ، یک سیاره زمین را مشخص می کنند و سایه های ضعیف برای عکس های خوب نمی سازند.

رصدخانه جنوبی اروپایی عکس خود را از طریق تلسکوپ بسیار بزرگ با نام بسیار بزرگ (VLT) ضبط کرد ، که می تواند مسافت های گسترده ای را در فضا مشاهده کند.

رصدخانه جنوبی اروپایی می گوید سیستم ستاره تقریبا 300 سال نوری از هتل فاصله دارد و سیارات هر دو غول گاز مانند مشتری یا کیوان هستند. این دو سیارات خارج از زمین از خورشید در حدود 160 و 320 برابر دورتر از ستاره خود قرار دارند.

بون ستاره را به عنوان "نسخه بسیار جوانی از خورشید ما" توصیف کرد. ستاره دوردست یک جوان 17 میلیون ساله است و این کودک را در مقایسه با خورشید خودمان که حدود 4/6 میلیارد سال از آن گذشته است ، کودک می سازد.


این تلسکوپ با استفاده از ابزار ویژه ای به نام SPHERE ، عکس را ضبط کرده است ، که از منابع دیگر نور را فیلتر می کند تا بتواند در یک فضا باریک شود. از همان ابزار برای ضبط اولین عکس مستقیم از یک سیاره در سال 2004 استفاده شد.

براساس آرشیو ناسا ، محققان تاکنون فقط عکس های مستقیمی از چند ده سیاره را ضبط کرده اند.

براساس این مقاله ، تیم رصد خانه جنوبی اروپایی هنگام یافتن این ستاره خاص و سیارات آن ، به دنبال ستاره های جوان بود. محققان می گویند TYC 8998-760-1 یک "سیستم عالی" برای تجزیه و تحلیل پیگیری است ، زیرا دو غول گاز به خوبی از هم فاصله دارند.

 بون امیدوار است که این عکس به ستاره شناسان کمک کند تا سیارات دورتر ، از جمله کوچکترهایی با سطوح سخت و پتانسیل زندگی را پیدا کنند.

شاید این تلاشها هنگامی انجام شود که جانشین تلسکوپ خیلی بزرگ آنلاین شود. به این دلیل تلسکوپ بسیار بزرگ خوانده می شود.

بون گفت"این امکان وجود دارد که سازه های آینده ، مانند نمونه های موجود در ELT ، حتی بتوانند سیارات با جرم پایین را حتی در اطراف این ستاره ردیابی کنند ، یک نقطه عطف مهم در درک سیستم های چند سیاره ، با پیامدهای احتمالی در تاریخ منظومه شمسی ما است." 


نظرات کاربران


@