افغانستان

قمرگل دختر افغان قهرمان مبارزه شد

تاریخ انتشار : ۰۳:۴۲ ۰۶-۰۵-۱۳۹۹

مقامات افغان می گویند یک دختر نوجوان و برادر کودکش با حمله طالبان به خانه آنها در افغانستان جنگیده و پس از "قتل" والدینش توسط آنان چندین طالب را کشته است . قمرگل و برادرش برای پیشگیری از انتقام طالبان به منطقه امن انتقال یافته است

تبریز امروز:

قمرگل

مقامات افغان می گویند یک دختر نوجوان و برادر کودکش با حمله طالبان به خانه آنها در افغانستان جنگیده و پس از "قتل" والدینش توسط آنان چندین طالب را کشته است .


به گزارش خبرگزاری فرانسه ، این حادثه دلخراش در یک دهکده کوچک به نام گریوه در استان مرکزی غور اتفاق افتاد.

افغان ها گفتند كه قمر گل ، كه تقریباً 16 سال سن دارد ، هنگام حمله در حوالی ساعت 1 صبح 16 ژوئیه ، در خانه خانواده به همراه برادر کوچکترش بود.

محمد عارف ابر ، سخنگوی والی استان غور گفت: "شورشیان به خانه قمرگل رفتند و در خانه شان را کوبیدند " "وقتی مادرش دید که آنها مسلح هستند ، حاضر نشد در را باز کند."

ابر در بیانیه منتشر شده در  آمده از گاردین گفت که شورشیان به مادر گل شلیک کردند و سپس پدرش را به قتل رساندند.

گل به رادیو اروپای آزاد گفت: "آنها مادرم را به بیرون كشیدند و او را به قتل رساندند." "آنها پدر من را به بیرون كشیدند و او را نیز كشتند."

مقامات گفتند که این دختر اسلحه AK-47 پدرش را به دست گرفت و هنگام بازگشت طالبان ، حداقل دو تن از شورشیان را به قتل رساند. او و برادر کوچکش پس از آن یک ساعت را در جنگ با جنگجویان طالبان سپری کردند.

به گزارش افغانستان تایمز ، این برخورد باعث نزاع گسترده تر میان مبارزان طالبان و شبه نظامیان طرفدار دولت در این روستا شد. روستاییان سرانجام طالبان را راندند.

گل گفت: "من افتخار می كنم كه جنگجویان طالبان را كشته ام." "من قاتلان والدینم را به قتل رساندم. من تا آخرین قطره خونم با طالبان می جنگم. "

گل سه شنبه این ماجرا را برای خبرنگاران در خارج از دفتر والی استان بازگو کرد.

وی گفت: "من چاره ای نداشتم كه اسلحه و آتش پدرم را بر روی آنها بگیرم." "دو نفر کشته شدند و یک نفر دیگر زخمی شدند."

ذبیح الله مجاهد ، سخنگوی طالبان ، این گزارش را تکذیب کرد. وی به آسوشیتدپرس گفت که طالبان هفته گذشته به پاسگاه متعلق به شبه نظامیان طرفدار دولت در تایورا حمله کردند. مجاهد گفت که دو جنگجوی طالبان زخمی شده اند اما در آتش نشانان هیچ یک از آنها کشته نشده اند.

قمر گل ، 16 ساله  و برادرش حبیب الله 12 ساله

دولت افغانستان می گوید این تیراندازی اتفاق افتاده است و این دو کودک را برای محافظت از آنها به مرکز استان منتقل کرده اند.

طارق آرین ، سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان ، از گل به عنوان "قهرمان" در توییتر قدردانی کرد.

وی نوشت: "کابینه شجاعت قمر گل را ستود."

این دختر و برادرش به عنوان قهرمانان در رسانه های اجتماعی معرفی شدند و طبق گزارش ها ، اشرف غنی ، رئیس جمهور افغانستان ، آنها را برای برگزاری یک جشن بزرگ دعوت به کابل کرد.

یک تصویر از گل در حال نگه داشتن AK-47 به طور گسترده در رسانه های اجتماعی پخش شده است. معلوم نیست چه کسی اولین عکس را گرفته است ، اما اخبار 1TV افغانستان دارای عکس دیگری است که نشان می دهد گل اسلحه را در حالتی متفاوت قرار داده است. به نظر می رسد او همان لباس را در عکس منتشره پوشیده است.

طالبان علیرغم توافق صلح که در فوریه با ایالات متحده امضا کرد ، در هفته های اخیر حملات به جوامع طرفدار دولت را افزایش داده است. این توافق به معنای شروع مذاکرات صلح بین دولت افغانستان تحت حمایت ایالات متحده و طالبان بود.

براساس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان ، بیش از 1200 غیرنظامی کشته و 1700 نفر زخمی شدند. این گروه می گوید ، حدود 48.5 درصد از کل تلفات غیرنظامیان در این مدت به طالبان نسبت داده شده است. همچنین 15.5 درصد تلفات را با نیروهای دولتی مرتبط کرد.

از زمان سرنگونی دولت طالبان در سال 2001 ، حداقل 100000 افغانی کشته شده اند.


نظرات کاربران


@