ترکیب هنر مدرن با سنت های هند

جهانگیر اردشیر صبا والا نقاشی از تبار آشنا

تاریخ انتشار : ۱۷:۴۰ ۰۷-۰۴-۱۳۹۹

جهانگیر اردشیر صبا والا در 22 اگوست سال 1922 در خانواده ای با تبار پارسی در بمبئی هند متولد شد. مادر وی متعلق به خانواده اشرافی کوواسجی جهانگیر بود. او در مدرسه های جان کانون ، کالج الفینستون تحصیل کرد و در سال 1944 از مدرسه هنر موفق به اخذ مدرک دانشگاهی شد. پس از آن به اروپا رفت و در دانشکده هنرهای زیبا هدرلی لندن ، تحصیل کرد و در آکادمی آندره لووت ، پاریس ، آکادمی جولیان و سرانجام درآکادمی گراند چائومایر در سال 1957تحصیل کرد. مرگ وی در 2 سپتامبر سال 2011 اتفاق افتاد.

تبریز امروز:

جهانگیر اردشیر صبا والا در 22 اگوست سال 1922 در خانواده ای با تبار پارسی در بمبئی هند متولد شد. مادر وی متعلق به خانواده اشرافی کوواسجی جهانگیر  بود. او در مدرسه های جان کانون ، کالج الفینستون تحصیل کرد و در سال 1944 از مدرسه هنر موفق به اخذ مدرک دانشگاهی شد. پس از آن به اروپا رفت و در دانشکده هنرهای زیبا هدرلی لندن ، تحصیل کرد و در آکادمی آندره لووت ، پاریس ، آکادمی جولیان  و سرانجام درآکادمی گراند چائومایر در سال 1957تحصیل کرد. مرگ وی در 2 سپتامبر سال 2011 اتفاق افتاد.

 

 از سال 1951 ، وی 31 نمایشگاه انفرادی بزرگ در سراسر شبه قاره و در اروپا برگزار کرده بود .او در بیش از 150 نمایشگاه گروهی در سراسر جهان شرکت کرده بود. کارهای وی در چندین مجموعه خصوصی مانند گالری ملی هنرهای مدرن ، دهلی نو ، آکادمی هنرهای زیبا بیرلا، کلکته ، پارلمان  دهلی نو ، موزه هوایی دولتی بمبئی ، موسسه تاتا، گالری ملی استرالیا جنوبی ، آدلاید قرار دارد. 

جهانگیر اردشیر صبا والا علاقه ای به انتشار  بایگانی از 12 دفترچه خود از اوایل دهه 1940 تا 2000 به صورت آنلاین نشان نمی داد .فیلم آرون خوپکار در مورد زندگی و هنر صبا والا ، رنگهای غیبت ، در سال 1994 جایزه ملی گرفت. در سال 2010 ، فیلم دیگری در مورد زندگی وی ساخته شد آخرین نمایشگاه انفرادی وی "ریکورسو" در سال 2008 در گالری ساکسی ، بمبئی برگزار شد. 

در سال 2010 ، یکی از مناظر آرام او به نام Casuarina Line  به قیمت 17 میلیون روپیه زعفرانارت مشتری یافت .یکی از نقاشی های وی با عنوان وسپرس  ، با قیمت 253،650 پوند (21 میلیون روپیه) در یک فروش بوهامس در لندن فروخته شد. او در زندگی شخصی اش با :شیرین دستور ، که او در مدرسه اقتصاد لندن ملاقات کرد ، ازدواج کرد. 

جوایز
پادما شری توسط دولت هند - 1977 [13]
لالیت کالا راتنا ، کمک هزینه تحصیلی لالیت کالا آکادمی ، آکادمی ملی هنر هند ، توسط رئیس جمهور هند - 2007

***

جهانگیر صباوالا پس از بازگشت خود از پاریس به هند در سال 1951 متوجه شد که او نه تنها "تقاضاهای متضاد سنت های امپرسیونیستی و کوبیستی" را که او در سال های تحصیل به عنوان دانشجو در آکادمی جولیان و آکادمی آندره لووت در پاریس آشتی داد ، بلکه واقعیت های چشم انداز هند و خواسته های مردم را نیز می بایست اجرا کند . همانطور که رنجیت هسکووت توضیح می دهد ، "جهانگیر صباوالا دهه 1950 را برای آزمایش کوبیسم خود بر خلاف الگوهای تجربه خود به کار گرفت: آیا آن را حفظ می کرد ، آیا می توان آن را تمدید و اصلاح کرد؟" 

جهانگیر صبا والا

نقاشی حاضر ، که در سال 1956 نقاشی شده است ، بخشی از مجموعه های اولیه بوم های رنگی جهانگیر صباوالا است که با الهام از صحنه های آفتابی که این هنرمند در راجستان با آن روبرو شده است در حالی که در یکی از چند سفر از بمبئی به دهلی برای نمایش آثار خود بود. "این در حالی بود که با (همسرم) شیرین در سراسر قاره مشغول مسافرت بودم و نقاشی هایم را با هواپیما به دهلی نو و جاهای دیگر برای اهداف نمایشگاه منتقل می کردم ، من منطقه ای رنگارنگ و شخصیت پرشور آن را مشاهده کردم" .

در این نقاشی ، " خطوط محکم و ضرب های قوی" ، تلاش های این هنرمند برای آشتی دادن عناصر متمایز دنیای نقاشانه اش را مشهود می سازد . هرچند که "هند معاصر ترین زمینه  ای برای یکی از شاگردان Lhote برای جذب و تمرین اصول خود نبود: اما روش هندی بسیار واضح تر بود و ساختارهایی که ایجاد می کند به مراتب واضح تر از اروپا است ؛ هند بیش از حد طبیعی از رنگ بیش از حد چشم را غرق می کند ، آن حواس م را وسوسه می کند. ، جهانگیر اردشیر صبا والا با ارائه رنگ و ترکیب به همان تقدم و برتری به عنوان شکل روی بوم ، به صورت مفصل به این موضوعات پرداخت. این امر بسیار روشنفکرانه از نظر این هنرمند بود: "... تجزیه و تحلیل آسمان ، معابر نو!. من مطمئن شدم که چگونه می خواستم نقاشی من شکسته شود و یک شکل مشخص ، جسورانه ، پرشکوه و دارای ظرفیت بالا را اتخاذ کنم. 


نظرات کاربران


@