میکا با دست ظریف کودکان کار استخراج می شود تا به صورت براق کننده در لوازم آرایش قرار گیرد

چهره زشت زیبایی ! زیبایی در زیر سایه لوازم آرایشی، زیبایی در زیر سایه استثمار کودکان کار

تاریخ انتشار : ۰۸:۲۸ ۰۵-۰۴-۱۳۹۹

حدود 60 درصد از تولید میکا در جهان - یک ماده معدنی که بخاطر درخشش آن به ویژه صنعت آرایشی و بهداشتی مصرف می گردد - در دو ایالت فقیرنشین هند وجود دارد: ژارکند و بیهار. اما قبل از رسیدن میکا رژ لب های براق و سایر محصولات آرایش از طریق شبکه های واسطه ها و عمده فروشان ، از مرزهای زیادی عبور می کند . این عدم ردیابی به پنهان کردن یک واقعیت سخت کمک می کند: کسانی که میکا را استخراج می کنند اغلب کودکانی هستند که هرگز به مدرسه نمی روند.

تبریز امروز:

حدود 60 درصد از تولید میکا در جهان - یک ماده معدنی که بخاطر درخشش آن به ویژه صنعت آرایشی و بهداشتی مصرف می گردد - در دو ایالت فقیرنشین هند وجود دارد: ژارکند و بیهار. اما قبل از رسیدن میکا رژ لب های براق و سایر محصولات آرایش از طریق شبکه های واسطه ها و عمده فروشان ، از مرزهای زیادی عبور می کند . این عدم ردیابی به پنهان کردن یک واقعیت سخت کمک می کند: کسانی که میکا را استخراج می کنند اغلب کودکانی هستند که هرگز به مدرسه نمی روند.

 

میکا یک ماده معدنی طبیعی است که به بسیاری از مواد آرایشی اضافه شده است تا باعث درخشش آنها شود. اما میکا طرف تاریک خود را دارد. مواد اولیه پر زرق و برق اغلب از معادن غیرقانونی که کودکان کار در آنها کار می کنند. 

میکا با ایجاد رنگدانه ها ، سطح را براق نشان می دهد . در انواع آرایش مانند بدن، پودر صورت ، رژ لب و سایه چشم استفاده می شود. اثر درخشان میکا سودهای درخشان برای صنعت آرایشی و بهداشتی به وجود می آورد. تولید کنندگان و پردازنده ها بالاترین استانداردها را در مورد قوانین کار و حفاظت از محیط زیست تضمین می کنند و در مورد تعهد آنها به عدم قبول  کار کودکان تأکید می کنند.

در این فیلم ، براندو بارانزلی زنجیره تأمین از هند به اروپا را دنبال می کند ، از معادن غیرقانونی گرفته تا نمایشگاه های صنعت آرایشی و بهداشتی. در ایالت های هندی  ، او به کودکان جمع کننده های میکای هشت ساله در معادن می پیوندد. او با صاحبان معدن ، واسطه ها و صادرکنندگان معدن آشنا می شود که همه آنها چشم به کار کودکان می اندازند و فاش می کند که چگونه میکای کثیف در راه رسیدن به اروپا تمیز می شود.

***

نشریه فلیر می نویسد ، اگر به آرایش وسواس دارید ، ممکن است روال زیبایی شما از ایجاد برجستگی های روی گونه  ، لبهای براق  باشد ، اما آیا تا به حال فکر کرده اید که واقعاً تمام آن درخشش از کجا ناشی می شود؟

 عنصری که باعث می شود لاک ناخن منعکس کننده و برجسته دیده شود میکا است ، که نام این میکا از 37 ماده معدنی طبیعی است که در صنایع مختلف از جمله لوازم آرایشی ، اتومبیل ، صنعتی و ساختمانی استفاده می شود. میکا درخشندگی را به لوازم آرایشی و رنگ اتومبیل می بخشد ، اما از آن به عنوان یک رسانای الکتریکی در الکترونیک نیز استفاده می شود ، جایگزینی با دوام بیشتر برای شیشه در اجاق گازها و بخاری نفت سفید و حتی به عنوان نرم کننده خاک در گلدان های مخلوط خاک. تمام آنچه که می توان گفت ، میکا ماده ای با ارزش است. در حقیقت ، مرکز تحقیقات شرکتهای چند ملیتی (SOMO) پیش بینی می کند که بازار این گروه از مواد معدنی در سال 2024 تقریباً به 700 میلیون دلار افزایش یابد.

Woman wearing glittery make-up

 

میکا در لوازم ارایشی موجب براق شدن پوست می گردد

میکا را می توان در چین ، روسیه ، فنلاند ، ایالات متحده و حتی اینجا در کانادا یافت ، اما صنعت آرایشی و بهداشتی اکثراً تأمین کننده خود را از هندوستان تامین می کند ، جایی که اغلب توسط کودکان خردسال حتی چهار ساله استخراج می شود. ، این بدان دلیل است که دست آنها به اندازه کافی کوچک است تا در شکافهای محکم جایی که معمولاً میکا وجود دارد وارد شود.

موضوع  مربوط به استخراج میکا تنها در چند سال گذشته مورد توجه اصلی قرار گرفته است ، و حتی در آن زمان ، بیشتر در اروپا - گاردین  اشپیگل   British Vogue ، Wired ،   همگی در مورد پیوند بین آرایشهای براق و کار کودکان گزارش داده اند. اما با وجود توجه رسانه ها به این طرف بازی، مصرف کنندگان احتمالاً همیشه از این مسئله آگاه نیستند. در واقع ، براساس گزارش سال 2018 منتشر شده توسط World Vision ، ما بیش از هر زمان دیگری روی محصولاتی خرج می کنیم که احتمالاً کار کودکان را در زنجیره های عرضه آنها قرار می دهند - 798.2 میلیون دلار ، به طور دقیق ، که 136٪ نسبت به 10 سال گذشته است. افزایش درامد ایجاد شده است .

استخراج میکا "کثیف ، خطرناک و مخرب است"
به گفته SOMO ، یک چهارم میکای جهان از ایالتهای شرقی هند ژارکند و بیهار به آنجا می آید که بیش از 22000 کودک در معادن میکا کار می کنند. معادن در این ایالت ها غالباً غیرقانونی هستند. معمول است که بچه هایی را که در کف های گرد و غبار نشسته اند ، مدت طولانی ساعت ها روی  پودرهای خرد شده می نشینند و به دنبال خوشه های کوچک میکا هستند. برخی از این بچه ها ربوده و مجبور به کار کودکان شدند. اما در بسیاری از موارد ، آنها در کنار والدین خود کار می کنند ، که آنها را برای کمک به خانواده از مدرسه بیرون کشیده اند.


یاکوب سوبیک ، مدیر ارتباطات ضد برده داری بین المللی می گوید: "فقر" مردم جوامع محروم را وادار می کند تا این مشاغل پرخطر را به عهده بگیرند و به فرزندان خود متکی باشند تا به جای اعزام به مدرسه ، خانواده های خود را تأمین کنند. این مشاغل بسیار پرخطر است. براساس تحقیقات سال 2016 توسط رویترز ، هفت کودک در فقط دو ماه در معادن میکا جان باختند. از آنجایی که استفاده از کودکان برای معدن میکا غیرقانونی است ، افرادی که این معادن را اداره می کنند در زیر رادار فعالیت می کنند ، و مقررات ایمنی بسیار کمی مانند دیوارهای تقویت شده یا تجهیزات محافظ وجود دارد. فروپاشی معدن کاملاً متداول است ، کودکان از تجهیزات خطرناک مانند  چکش استفاده می کنند و  آنها دائما در حال تنفس "ذرات ریز  از میکا هستند ، که می تواند منجر به مشکلات تنفسی مانند آسم ، سیلیکوز و سل شود.. "

چریل هاتچکیس ، معاون رئیس جمهور درگیری عمومی در World Vision کانادا گفت: "این نوع فقر برای کانادایی ها بسیار آشنا نیست." "اینها خانواده هایی هستند که واقعاً گزینه دیگری ندارند."

اما برای این مشکل راه حلی وجود دارد. یا بهتر بگوییم ، سه مورد وجود دارد: خانواده ها به راهی برای فرار از فقر نیاز دارند ، برندها باید به زنجیره های عرضه خود دقت بیشتری کنند و مصرف کنندگان نیز باید از روند تولید اطلاع یابند .

برند های زیبایی باید نسبت به زنجیره های عرضه خود شفاف تر باشند
موسسات خیریه ای ، از جمله سازمان بین المللی ضد برده داری ، Terre des Hommes ، بنیاد کودکان Kailash Satyarthi ، بنیاد توماس رویترز و World Vision کانادا  در تلاشند کار کودکان را در صنعت معدن میکا متوقف کنند.

***

 ایجاد سوال برای مصرف کننده لوازم آرایش  می تواند به عنوان یک اقدام بشر دوستانه فرض گردد، زیبایی سیما با تیرگی سیما و جسم کودکان هرگز نمی تواند توام و قابل پذیرش باشد .

 

 

توفیق وحیدی آذر

گزارش تبریز امروز  با استفاده از دویجه وله ، فلیر ، فرانس 24


نظرات کاربران


@