مسیح مهاجری

بهشتي و حکمراني اسلامي

تاریخ انتشار : ۱۸:۰۶ ۰۳-۰۴-۱۳۹۹

آيت‌الله بهشتي مي‌گفت: «وضع موجود و اين فاصله فراوان درآمدها و زندگي‌ها به هيچ عنوان با عدل اسلامي سازگار نيست». اين سخن مربوط به سال 1359 يعني 40 سال قبل است، زماني که هنوز با آرمان‌هاي انقلابي و اصول و ارزش‌هاي اسلامي فاصله نگرفته بوديم. در همان زمان آيت‌الله بهشتي مي‌گفت: «جمهوري اسلامي، تا زماني که موفق به ايجاد عدل اقتصادي و عدل سياسي و اجتماعي نشود، اين بعد از رسالت انبيا را تحقق نداده است.»

تبریز امروز:


بسم‌الله الرحمن الرحيم
 بعد از گذشت نزديک چهار دهه از پيروزي انقلاب اسلامي، خسران محروم بودن از وجود عالم متفکرو مدير و مدبري همچون آيت‌الله بهشتي بيش از هر زمان ديگري به جامعه ما رخ نموده است. حالا بهتر مي‌توان فهميد نقشه دشمن براي حذف نيروهاي کارآمد به‌ويژه روحانيون صاحب‌نظر، انديشمند، روشن‌ضمير و مردمي، نقشه‌اي حساب‌شده براي ضربه زدن به نظام جمهوري اسلامي و ناکارآمد جلوه دادن آن بود. در اين نقشه راه، دشمن ابتدا سراغ روحانيون مدير و مدبر رفت و با ترور شخصيت در مرحله اول و ترور شخص در مرحله دوم، درصدد برآمد جامعه را از موتور محرکه انقلاب و نظام اسلامي محروم کند و سپس که افراد فاقد اين ويژگي‌ها جايگزين آنها مي‌شوند، مخالفت خود با اصل انقلاب و نظام را آشکار نمايد و نظام ديني را ناکارآمد معرفي کند.
اين جمله تاريخي و مهم امام خميني که بعد از جنايت منافقين در هفتم تير 1360 و انفجار دفتر مرکزي حزب جمهوري اسلامي در سرچشمه تهران و شهادت آيت‌الله بهشتي و 72 تن فرمودند، نگاهي دقيق به اين نقشه راه دشمن است:
«يک جرياني از اول نهضت و از اول انقلاب در مقابل انقلاب در کار بود. مسأله اتفاقي نبود که افراد مؤثر را، افرادي که براي اين ملت سرمايه بودند، يکي بعد از ديگري يا شهيد کردند يا خواستند شهيد کنند و خداوند حفظ کرد. اينطور نبود که من باب اتفاق يک کسي مرحوم مطهري را ترور کند يا مرحوم مفتح را يا آقاي هاشمي را يا آقاي خامنه‌اي را يا مرحوم بهشتي را يا اين وزرائي که براي اسلام هرکدام ارزشمند بودند و آن وکلائي که متعهد و مفيد بودند. مسأله يک مسأله تنظيم شده بود و هست (صحيفه امام، جلد 15، صفحه 23).
اين واقعيت را در طول 4 دهه گذشته به روشني دريافته‌ايم که دشمنان اسلام و مردم با روحانيوني که اهل تفکر، مديريت و خدمت صادقانه به مردم نباشند کاري ندارند و حتي تا آنجا که بتوانند به آنها ميدان و پر و بال هم مي‌دهند. در همين دوران دیديم که تيرهاي دشمنان از همان آغاز متوجه آن دسته از روحانيوني بود که کارآمد، روشن‌ضمير و مدير بودند و البته اکنون که عده‌اي از افراد فاقد اين ويژگي‌ها در مسئوليت‌هاي مختلف، ضعف‌هائي نشان داده‌اند، همين ضعف‌ها به بهانه‌اي براي کوبيدن روحانيت تبديل شده است.
از آغاز نهضت روحانيت به رهبري امام خميني تا روز پيروزي انقلاب اسلامي و تا امروز که 41 سال از عمر نظام جمهوري اسلامي مي‌گذرد، روحانيون زيادي بودند و هم‌اکنون نيز هستند که اهل جهاد و فداکاري بودند و در نهايت صداقت و تعهد و کارآمدي به مردم خدمت کردند و در کارنامه خود چيزي غير از خدمت به ايران و اسلام ندارند. بسياري از اين افراد، زير شکنجه رژيم فاسد شاهنشاهي به شهادت رسيدند و جمعي از آنها در جبهه دفاع مقدس و يا در صحنه‌هاي خدمت توسط منافقين و ساير تروريست‌هاي داخلي شهيد شدند و عده‌اي از آنها نيز در بخش‌هاي مختلف اجرائي، تقنيني، قضائي و فرهنگي با اخلاص و بدون آنکه درصدد مطرح کردن خود براي دست‌يابي به قدرت و شهرت و ثروت باشند مشغول خدمت به مردم هستند.
با توجه به اينکه اکنون در آستانه سالگرد فاجعه هفتم تير و شهادت آيت‌الله بهشتي و 72 تن از ياران خدوم و صادق انقلاب و ملت قرار داريم، از ميان خيل عظيم روحانيون شايسته، به سراغ شهيد مظلوم آيت‌الله بهشتي مي‌رويم و با بررسي کارنامه ايشان در دو عرصه گفتار و کردار، نمونه‌اي از مظهر کارآمدي، صداقت، خدمت و آزادانديشي را در معرض قرار مي‌دهيم.
آيت‌الله بهشتي مي‌گفت: «وضع موجود و اين فاصله فراوان درآمدها و زندگي‌ها به هيچ عنوان با عدل اسلامي سازگار نيست».
اين سخن مربوط به سال 1359 يعني 40 سال قبل است، زماني که هنوز با آرمان‌هاي انقلابي و اصول و ارزش‌هاي اسلامي فاصله نگرفته بوديم. در همان زمان آيت‌الله بهشتي مي‌گفت: «جمهوري اسلامي، تا زماني که موفق به ايجاد عدل اقتصادي و عدل سياسي و اجتماعي نشود، اين بعد از رسالت انبيا را تحقق نداده است.»
حکمراني اسلامي از نظر شهيد بهشتي را بايد در تحقق عدالت همه‌جانبه جستجو کرد. بدين‌ترتيب اگر اکنون آيت‌الله بهشتي در ميان ما بود، وضعيت امروز ما را حکمراني اسلامي نمي‌دانست. کارنامه درخشان او نيز نشان مي‌دهد که به آنچه مي‌گفت پاي‌بندي عملي نشان مي‌داد و قبل از آنکه درباره چيزي اظهارنظر کند، به آن عمل مي‌کرد. بهشتي در زماني که در رأس قوه قضائيه قرار داشت، به دادستان ورامين اعتراض کرد که چرا افرادي که سخنراني مرا در مسجدجامع ورامين مختل کردند و عليه من شعار دادند و مرگ بر بهشتي گفتند و به خودروي من حمله کرده‌اند را بازداشت کرده‌اي! و دستور داد فوري آنها را آزاد کنند. بهشتي حکمراني اسلامي را اينگونه مي‌خواست.


نظرات کاربران


@