سازمان ملل در مقابل پول عربستان سعودی کوتاه می آید

سازمان ملل " گوترش " هم عربستان سعودی را از لیست قاتلان کودکان حذف کرد+ ویدئو

تاریخ انتشار : ۱۷:۲۶ ۲۸-۰۳-۱۳۹۹

چهار سال پیش بانکی مون با اعلان "دردناک ترین تصمیم " اسم عربستان سعودی را از لیست سیاه قاتلان کودکان حذف کرد و آن را برای کمک به سایر کودکان در فلسطین و سوریه و عراق توجیه کرد. در میان ناباوری محافل ناظر بر حقوق بشر این بار گوترش نیز با توجیهات بسیار نسبت به حذف نام عربستان از لیست سیاه اقدام کرد و آن را ناشی از کاهش کشتار کودکان توسط سعودی ها اعلام کرد..

تبریز امروز:

کودکان یمنی


 اینترسپت 9 ژوئن 2016  گزارش داد که دبیر کل سازمان ملل  ، بان کی مون اذعان کرد که ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی را که در حال بمباران یمن است ، از لیست سیاه قاتلان کودک - 72 ساعت پس از انتشار آن - حذف کرد ، به دلیل تهدید مالی و با توجه به کمبود برنامه های سازمان ملل متحد است.

دبیر کل منبع تهدید را نام نمی برد ، اما گزارش های خبری حاکی از آن است که تهدیدات مستقیماً از طرف دولت سعودی آمده بوده است

گزارش "کودکان و درگیری های مسلحانه"  سازمان ملل در سال 2015 در ابتدا ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در یمن را تحت عنوان "گروه هایی که بچه ها را می کشند یا به آنان ضربه می زنند" و "گروه هایی که به  مدارس و یا بیمارستان ها حمله می کنند" درج کرده است. این گزارش که براساس تحقیقات محققان سازمان ملل در یمن انجام شده است ، 60 درصد از 785 کودک کشته شده و 1616 زخمی را به بمباران ائتلاف نسبت می دهد.

بان کی مون پس از اعتراضات دولت سعودی ،  گفت كه در حال بازنگری در گزارش "بررسی مشترک پرونده ها و اعداد ذکر شده در متن" است تا "منعكس كننده بالاترین صحت  ممكن باشد."

 

اما چند روز بعد وی انگیزه واقعی خود را تشریح کرد. بان کی مون در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: "این گزارش وحشت هایی را نشان می دهد که هیچ کودکی نباید با آن روبرو شود." "در عین حال ، من نیز باید چشم انداز بسیار واقعی را در نظر بگیرم که میلیون ها کودک دیگر به طرز سنگین رنج ببرند ، اگر من مطرح کنم که کشورهای بسیاری برنامه های سازمان ملل را نقض می کنند. کودکانی که در فلسطین ، سودان جنوبی ، سوریه ، یمن و بسیاری از مناطق دیگر در معرض خطر هستند ، ناامید خواهند شد. "

عربستان سعودی یکی از بزرگترین اهدا کنندگان کمک به سازمان ملل در خاورمیانه است که سالانه صدها میلیون دلار به برنامه های غذاییسازمان ملل در سوریه و عراق می دهد. در سال 2014 ، عربستان سعودی برای کمک به عراقی های آواره شده توسط داعش 500 میلیون دلار - بزرگترین کمک مالی انسان دوستانه به سازمان ملل را نمود. در طول سه سال گذشته ، عربستان سعودی نیز به عنوان سومین اهدا کننده آژانس امدادیسازمان ملل در فلسطین ، ده ها میلیون دلار برای کمک به بازسازی غزه و کمک به پناهندگان فلسطینی اهدا کرده است.

دبیر کل گفت: "تحمل فشارهای ناخواسته برای کشورهای عضو قابل قبول نیست." "بررسی بخشی طبیعی و ضروری از کار سازمان ملل است."

بان تصمیم حذف نام عربستان سعودی را از لیست سازمان ملل در مورد کشورهایی که کودکان را می کشند "یکی از دردناک ترین و دشوارترین تصمیمی که باید گرفته ام" نامید.

سفیر عربستان سعودی در امارات متحده عربی ، عبدالله المولمی ، که پس از آن کنفرانس مطبوعاتی خود را برگزار کرد ، تایید پشتیبان خود را برای آنچه اتفاق افتاده ارائه داد. وی گفت: "ما از تهدیدات استفاده نمی کردیم ، اما بدیهی است که چنین لیست بندی بر روابط ما با U.N تأثیر می گذارد."

Yemen

وی گفت: "این به سبک ما نیست ، در ژن های ما نیست ، در فرهنگ ما استفاده از تهدید و ارعاب نیست."

بان تیمی از ائتلاف به رهبری عربستان سعودی را به نیویورک دعوت کرده است تا پیش از بحث و گفتگوهای برنامه ریزی شده در مورد این گزارش که قرار است اوت برگزار شود ، یک "بررسی مشترک" انجام دهد.

چند روز بعد  پس از اعلام تغییرات ، سفیر عربستان سعودی در ایالات متحده اعلام كرد كه این تغییرات "نهایی و بی قید و شرط" بوده و عربستان سعودی "مورد تأیید" قرار گرفته است.

***

 

خبرگزاری الجزیره اعلام  کرده است که در گزارش اخیر دبیرکل سازمان ملل متحد ، آنتونیو گوترس ، آمده است كه نام ائتلاف سعودی "به دلیل كاهش قتل و کشتار به دلیل حملات هوایی"  در یمن از لیست سیاه حذف خواهد شد.

گزارش سازمان ملل در حالی منتشر شد كه شورشیان حوثی گزارش دادند كه حمله هوایی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی روز دوشنبه به وسیله نقلیه حامل غیرنظامیان در شمال یمن اصابت كرده و 13 نفر از جمله چهار کودک را كشته است.

این ائتلاف در سال 2015 در یمن به بهانه حمایت از دولت منصور هادی ، که در اواخر سال 2014 توسط انقلابیون حوثی ساقط شده بود ، مداخله کرد.

این ائتلاف به دلیل تلفات غیرنظامیان در حملات بمبگذاری ، مورد انتقاد گسترده قرار گرفته است که مبارزان می گویند ، کشور را به  بحران عمیق تر سوق داده است.

دیده بان کودکان گفته است که ائتلاف به رهبری عربستان سعودی و امارات مسئول مرگ و یا مجروح شدن 222 کودک یمنی در سال گذشته بود.

در سال 2016 ،نام  این ائتلاف به طور با تهدید عربستان سعودی مبنی بر قطع بودجه برنامه های سازمان ملل متحد ، حذف شد.

کوکان یمنی

نماینده دبیرکل كودكان و درگیری های مسلحانه ، ویرجینیا گامبا ، گفت كه سازمان ملل متحد از سوی عربستان سعودی "تحت فشار" قرار نگرفته است و حذف این لیست براساس داده ها صورت گرفته است.

در سال 2017 ، پس از به رهبری گوترش در سازمان ملل متحد ، نام ائتلاف در زیر بخش گزارشی ایجاد شد که لیست اسامی دست اندرکاران قتل کودکان و مسببین آنها بود این نام تا سال 2018 و 2019 در آنجا ماند.

دیده بان حقوق بشر مستقر در نیویورک ، گوترش را به دلیل کنار گذاشتن نام ائتلاف به رهبری سعودی از "لیست شرم" محکوم کرد و گفت "وی شواهد خود سازمان ملل مبنی بر ادامه نقض سنگین حقوق  بر علیه کودکان" را نادیده گرفته است.

موسسه خیریه Save the Children آن را "تصمیم تکان دهنده" از گوترش نامید.

اما نام حوثی ها به دلیل عدم اتخاذ تدابیری برای بهبود حمایت از کودکان در فهرست سازمان ملل متحد باقی مانده اند ، اگرچه گوترش در این گزارش گفت که وی از ادامه مذاکرات سازمان ملل با گروه شورشیان حمایت می کند.

در این گزارش ، که هر سال چندین درگیری در سراسر جهان را بررسی می کند ، گفته شده که 4019 کودک در سال 2019 کشته شده اند و بیش از 6000 مورد آسیب قرار گرفته اند.


نظرات کاربران


@