مسیح مهاجری

ترکيب تدبير سياسي و دفاعي

تاریخ انتشار : ۲۰:۱۷ ۰۵-۰۳-۱۳۹۹

همزمان با ايام سالروز آزادسازي خرمشهر، پيروزي بزرگ ديگري در جبهه سياسي و دفاعي نصيب ايران شد که از اهميت زيادي برخوردار است. ورود نفتکش‌هاي ايراني حامل بنزين صادراتي ايران به ونزوئلا در عين حال که ممکن است يک واقعه تجاري در قالب حمل و نقل دريائي تلقي شود، از اين نظر که ترکيبي از قدرت و اقتدار سياسي و دفاعي کشورمان را در عرصه بين‌المللي به‌ويژه در شکستن ديوار تحريم‌هاي ضدايراني آمريکا به نمايش گذاشته واقعه‌اي تاريخي به حساب مي‌آيد. نگاه منصفانه به رويدادها مي‌تواند ناظران را در عرصه‌هاي داخلي و بين‌المللي به اين نتيجه روشن برساند که ايران امروز هرچند در مسائل اقتصادي و بعضي موضوعات ديگر دچار مشکلات است ولي در کنار اين ضعف‌ها قوت‌هائي هم وجود دارند که با ديدن اين مجموعه به صورت يکجا مي‌توان به يک قضاوت روشن و واقع‌بينانه رسيد. ضعف‌ها را که مهم هم هستند بايد با انسجام ملي، تدبير و تکيه بر قانون برطرف کرد. اين، کاري است قابل انجام و نبايد به خاطر وجود اين ضعف‌ها به قضاوت‌هايي افراطي و صدور حکم‌هاي نااميدانه روي آورد. تقريباً تمام کشورها در طول تاريخ به دفعات دچار ضعف و حتي بحران‌هاي متعدد شدند و با همت و پشتکار و اعتماد به نفس توانستند از آن مراحل عبور کنند و با جبران ضعف‌ها به مراحل درخشاني از قدرت و قوت دست يابند. ايران، کشوري ثروتمند با تاريخي پرافتخار و مردمي با استعداد است که زمينه‌هاي فراواني براي رسيدن به قله‌هاي رفيع مادي و معنوي دارد. اگر در سال‌هاي اخير به دلايل مختلف که عمده‌ترين آنها ضعف نظارت است، مشکلاتي پديد آمده، نبايد وجود اين مشکلات را نشانه شکست دانست. افت و خيز، لازمه هر حرکتي است و مي‌توان با استفاده از تجربه‌ها و درس گرفتن از اشتباهات، حرکت‌هاي آينده را تصحيح کرد و از شکست‌ها پيروزي ساخت و تهديدها را به فرصت تبديل کرد و آينده را بسيار بهتر از تمام دوران‌هاي گذشته ساخت.

تبریز امروز:

⬅️ همزمان با ايام سالروز آزادسازي خرمشهر، پيروزي بزرگ ديگري در جبهه سياسي و دفاعي نصيب ايران شد که از اهميت زيادي برخوردار است. ورود نفتکش‌هاي ايراني حامل بنزين صادراتي ايران به ونزوئلا در عين حال که ممکن است يک واقعه تجاري در قالب حمل و نقل دريائي تلقي شود، از اين نظر که ترکيبي از قدرت و اقتدار سياسي و دفاعي کشورمان را در عرصه بين‌المللي به‌ويژه در شکستن ديوار تحريم‌هاي ضدايراني آمريکا به نمايش گذاشته واقعه‌اي تاريخي به حساب مي‌آيد.
نگاه منصفانه به رويدادها مي‌تواند ناظران را در عرصه‌هاي داخلي و بين‌المللي به اين نتيجه روشن برساند که ايران امروز هرچند در مسائل اقتصادي و بعضي موضوعات ديگر دچار مشکلات است ولي در کنار اين ضعف‌ها قوت‌هائي هم وجود دارند که با ديدن اين مجموعه به صورت يکجا مي‌توان به يک قضاوت روشن و واقع‌بينانه رسيد. ضعف‌ها را که مهم هم هستند بايد با انسجام ملي، تدبير و تکيه بر قانون برطرف کرد. اين، کاري است قابل انجام و نبايد به خاطر وجود اين ضعف‌ها به قضاوت‌هايي افراطي و صدور حکم‌هاي نااميدانه روي آورد. تقريباً تمام کشورها در طول تاريخ به دفعات دچار ضعف و حتي بحران‌هاي متعدد شدند و با همت و پشتکار و اعتماد به نفس توانستند از آن مراحل عبور کنند و با جبران ضعف‌ها به مراحل درخشاني از قدرت و قوت دست يابند. ايران، کشوري ثروتمند با تاريخي پرافتخار و مردمي با استعداد است که زمينه‌هاي فراواني براي رسيدن به قله‌هاي رفيع مادي و معنوي دارد. اگر در سال‌هاي اخير به دلايل مختلف که عمده‌ترين آنها ضعف نظارت است، مشکلاتي پديد آمده، نبايد وجود اين مشکلات را نشانه شکست دانست. افت و خيز، لازمه هر حرکتي است و مي‌توان با استفاده از تجربه‌ها و درس گرفتن از اشتباهات، حرکت‌هاي آينده را تصحيح کرد و از شکست‌ها پيروزي ساخت و تهديدها را به فرصت تبديل کرد و آينده را بسيار بهتر از تمام دوران‌هاي گذشته ساخت.
همين نگاه مثبت و اميدوارانه است که ترکيبي از تدابير سياسي و دفاعي به وجود مي‌آورد و در اوج شرارت آمريکا که امام خميني به درستي آن را «شيطان بزرگ» ناميد و در کوران تحريم‌ها و تهديدها، نفتکش‌هاي حامل بنزين صادراتي ايران به قاره آمريکا اعزام مي‌شوند و به ونزوئلا که تحت ظالمانه‌ترين محاصره اقتصادي و سياسي و تبليغاتي دارودسته ترامپ قرار دارد، مي‌رسند. فروش اين مقدار بنزين به ونزوئلا که شايد فقظ نياز يکماه آن کشور را برطرف کند، از اين نظر چندان مهم نيست، اما اينکه ايران بتواند در يک اقدام مدبرانه و شجاعانه، ديوار تحريم‌هاي تحميل شده توسط آمريکا را بشکند و در برابر چشمان تمام ناظران بين‌المللي و عليرغم رجزخواني‌هاي سران شرور آمريکا اين اقدام مبتکرانه را به نتيجه برساند، بسيار مهم و تاريخي است. پيام اين اقدام جمهوري اسلامي ايران به جهانيان اينست که به تهديدهاي زورگويان بين‌المللي که مي‌خواهند قوانين بين‌المللي را زيرپا بگذارند نبايد اعتنا کرد. جمهوري اسلامي ايران، با ارسال محموله‌هاي بنزين به ونزوئلا، آنهم در برابر چشمان و در تيررس نظاميان آمريکا و در منطقه دريائي که حياط خلوت آمريکا محسوب مي‌شود، نشان داد که مقاومت در برابر قلدرهاي بين‌المللي به نتيجه مي‌رسد. اين تجربه را ايران از اسقاط پهپاد 200 ميليون دلاري آمريکا که به حريم کشورمان وارد شده بود و از موشکباران پايگاه آمريکائي عين‌الاسد در عراق که به تلافي ترور سردار سليماني صورت گرفت و همينطور توقيف کشتي انگليسي به تلافي ايجاد مزاحمت انگليس براي کشتي نفتي ايراني در تنگه طارق نيز داشت. بررسي دلايل توخالي بودن تهديدهاي اخير آمريکا، بماند براي مجالي ديگر.
موفقيت در شکستن ديوار تحريم ضدايراني آمريکا، مايه مباهات تمام مردم ايران است و اين انتظار وجود دارد که مسئولان کشورمان با بکارگيري تدابير صحيح تلاش کنند بر مشکلات داخلي نيز فائق آيند و تمام نقاط ضعف داخلي را به نقاط قوت تبديل نمايند.


نظرات کاربران


@