نگاه رسانه به مصوبه مجلس شورای اسلامی

روزنه‌های تنفسی رژیم صهیونیستی را ببندید

تاریخ انتشار : ۱۳:۵۴ ۳۱-۰۲-۱۳۹۹

رژیم اشغالگر قدس یک موجودیت غاصب و نامشروع است و به همین جهت در هیچ شکل و قالب و معیاری نباید به رسمیت شناخته شود. فریادی که در روز جهانی قدس امسال از رسانه‌ها سرداده می‌شود و در سال‌های گذشته در راه‌پیمائی‌ها سرداده می‌شد، اعلام نامشروع بودن رژیم اشغالگر قدس است. همین واقعیت اقتضا دارد حتی در میدان‌های ورزشی هم نمایندگان این رژیم طرد شوند و در هیچ عرصه‌ای کوچک‌ترین حرکتی که نشانه‌ای از پذیرش موجودیت رژیم صهیونیستی دربرداشته باشد صورت نگیرد. متأسفانه در آستانه روز جهانی قدس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با حذف بند 11 طرح «مقابله با اقدامات خصمانه رژیم صهیونیستی علیه صلح و امنیت» جامعیت مقابله با این رژیم را نادیده گرفته‌اند. متن ماده حذف شده چنین است: «ماده 11- برگزاری هرگونه مسابقه یا رقابت ورزشی اعم از رسمی یا تدارکاتی میان ورزشکاران و تیم‌های ورزشی ایران با حریفان رژیم صهیونیستی ممنوع است. هریک از فدراسیون‌ها در رشته ورزشی مربوطه موظفند با بهره‌مندی از تمام ظرفیت‌های داخلی و بین‌المللی و برقراری ارتباط اصولی با مجامع بین‌المللی ورزشی، تعهدات و اقدامات مقتضی را جهت ممانعت از اعمال هرگونه مجازات و محرومیت‌های ورزشی بین‌المللی علیه ورزشکاران مستنکف از مواجهه با حریفان رژیم صهیونیستی اتخاذ نموده و با پیش‌بینی تخصیص منابع لازم، به تشویق و حمایت از آنها بپردازد. دستورالعمل این ماده توسط وزارت ورزش و جوانان با همکاری وزارت امور خارجه و سازمان برنامه و بودجه تهیه و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.» این ماده در کمیسیون ورزش با این استدلال حذف شد که چون عملاً ورزشکاران ایرانی در مسابقات ورزشی از مواجهه با ورزشکاران رژیم صهیونیستی خودداری می‌کنند، نیازی به وجود این ماده در قانون نیست. این استدلال، حداقل از دو نظر مخدوش است. اول اینکه اقدام عملی با تصریح در قانون منافات ندارد و دوم اینکه وجود این ماده در قانون موجب تأکید بر ممنوعیت می‌شود و راه گریز را بر افرادی که می‌خواهند روابط با رژیم صهیونیستی را عادی نمایند می‌بندد.

تبریز امروز:

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود با توجه به فرا رسیدن روز قدس و همچنین مصوبه پر سوال مجلس نوشته است:
⬅️ با اینکه بیماری عالم‌گیر کرونا امسال مانع برگزاری راه‌پیمائی‌های روز قدس شده، ولی از اهمیت و اعتبار قدس و توجه مسلمانان و آزادیخواهان جهان به مسأله فلسطین ذره‌ای کاسته نشده است.
بزرگداشت قدس در آخرین جمعه ماه رمضان هر سال که روز جهانی قدس نامیده شده، از یادگارهای امام خمینی است و به دلیل همین انتساب نه‌تنها فراموش نمی‌شود و هیچ چیز موجب کاهش اهمیت آن نخواهد شد، بلکه تا نابودی رژیم اشغالگر قدس پابرجا خواهد ماند و در شرایط مختلف به اقتضای زمان برگزار خواهد شد. امسال، علیرغم شرایط کرونائی، مراسم بزرگداشت روز جهانی قدس از طریق رسانه‌ها و با قوت و قدرت بیشتر در سراسر جهان اسلام و هرجا که انسان‌های آزادیخواه وجود دارند برگزار خواهد شد.
رژیم اشغالگر قدس یک موجودیت غاصب و نامشروع است و به همین جهت در هیچ شکل و قالب و معیاری نباید به رسمیت شناخته شود. فریادی که در روز جهانی قدس امسال از رسانه‌ها سرداده می‌شود و در سال‌های گذشته در راه‌پیمائی‌ها سرداده می‌شد، اعلام نامشروع بودن رژیم اشغالگر قدس است. همین واقعیت اقتضا دارد حتی در میدان‌های ورزشی هم نمایندگان این رژیم طرد شوند و در هیچ عرصه‌ای کوچک‌ترین حرکتی که نشانه‌ای از پذیرش موجودیت رژیم صهیونیستی دربرداشته باشد صورت نگیرد.
متأسفانه در آستانه روز جهانی قدس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با حذف بند 11 طرح «مقابله با اقدامات خصمانه رژیم صهیونیستی علیه صلح و امنیت» جامعیت مقابله با این رژیم را نادیده گرفته‌اند. متن ماده حذف شده چنین است:
«ماده 11- برگزاری هرگونه مسابقه یا رقابت ورزشی اعم از رسمی یا تدارکاتی میان ورزشکاران و تیم‌های ورزشی ایران با حریفان رژیم صهیونیستی ممنوع است. هریک از فدراسیون‌ها در رشته ورزشی مربوطه موظفند با بهره‌مندی از تمام ظرفیت‌های داخلی و بین‌المللی و برقراری ارتباط اصولی با مجامع بین‌المللی ورزشی، تعهدات و اقدامات مقتضی را جهت ممانعت از اعمال هرگونه مجازات و محرومیت‌های ورزشی بین‌المللی علیه ورزشکاران مستنکف از مواجهه با حریفان رژیم صهیونیستی اتخاذ نموده و با پیش‌بینی تخصیص منابع لازم، به تشویق و حمایت از آنها بپردازد. دستورالعمل این ماده توسط وزارت ورزش و جوانان با همکاری وزارت امور خارجه و سازمان برنامه و بودجه تهیه و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.»
این ماده در کمیسیون ورزش با این استدلال حذف شد که چون عملاً ورزشکاران ایرانی در مسابقات ورزشی از مواجهه با ورزشکاران رژیم صهیونیستی خودداری می‌کنند، نیازی به وجود این ماده در قانون نیست. این استدلال، حداقل از دو نظر مخدوش است. اول اینکه اقدام عملی با تصریح در قانون منافات ندارد و دوم اینکه وجود این ماده در قانون موجب تأکید بر ممنوعیت می‌شود و راه گریز را بر افرادی که می‌خواهند روابط با رژیم صهیونیستی را عادی نمایند می‌بندد.
بنابراین، حذف بند مربوط به ممنوعیت مسابقات ورزشی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی، اقدامی غیرمنطقی است و این اقدام در آستانه روز جهانی قدس غیرمنطقی‌تر به نظر می‌رسد. مهم‌تر اینکه این قبیل عقب‌نشینی‌ها به تدریج راه را برای عادی‌سازی رابطه با رژیم صهیونیستی هموار می‌کنند و چه بسا در آینده، روزنه‌های دیگری نیز ایجاد شود و تلاش‌هائی برای عادی‌سازی روابط با این رژیم غاصب و نامشروع صورت بگیرد. به همین دلیل، بازگرداندن ماده 11 به قانون مورد بحث ضروری به نظر می‌رسد.
براساس تعالیم اسلام و آنچه در قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی هم آمده، ما به عنوان یک ملت مسلمان و یک نظام حکومتی اسلامی موظف هستیم برای آزادی قدس و فلسطین تلاش کنیم. روشن است که آزادی فلسطین بدون ریشه‌کن ساختن رژیم اشغالگر صهیونیستی امکان‌پذیر نیست. از فرصت روز جهانی قدس استفاده کنیم و تمام روزنه‌های تنفسی رژیم نامشروع و غاصب صهیونیستی را که ممکن است از آنها برای مشروع جلوه دادن خود استفاده کند ببندیم.


نظرات کاربران


@