هنوز وارد ضیافت نشده‌اند

تاریخ انتشار : ۱۶:۳۹ ۰۹-۰۲-۱۳۹۹

کوشش کنید که این دعوت را لبیک بگویید، راه به شما بدهند در اینجا و اگر چنانچه راه یافتید مسائل حل است. اینکه مسائل ما حل نمی‌شود، برای اینست که در ضیافت خدا وارد نشده‌ایم، در ماه رمضان اصلاً وارد نشده‌ایم، یک ترک اکل و شربی کرده‌ایم، لکن آنکه باید بشود نشده است. اگر هواهای نفسانی بگذارد، انسان به حسب فطرت، الهی است. فطرت، فطرت‌الله است. همه هم توجه دارند به او لکن این توجه به دنیا که توجه ثانوی است و اعوجاجی است، جلوگیری می‌کند از آن مسائلی که باید باشد

تبریز امروز:

سر مقاله روزنامه جمهوری اسلامی به عدم ورود به ضیافت الهی در رمضان پرداخته است 
⬅️ کوشش کنید که این دعوت را لبیک بگویید، راه به شما بدهند در اینجا و اگر چنانچه راه یافتید مسائل حل است. اینکه مسائل ما حل نمی‌شود، برای اینست که در ضیافت خدا وارد نشده‌ایم، در ماه رمضان اصلاً وارد نشده‌ایم، یک ترک اکل و شربی کرده‌ایم، لکن آنکه باید بشود نشده است. اگر هواهای نفسانی بگذارد، انسان به حسب فطرت، الهی است. فطرت، فطرت‌الله است. همه هم توجه دارند به او لکن این توجه به دنیا که توجه ثانوی است و اعوجاجی است، جلوگیری می‌کند از آن مسائلی که باید باشد.(1)
با اینکه نزدیک 32 سال از رفتن امام خمینی از میان ما گذشته، وقتی به سخنان او مراجعه می‌کنیم این احساس به ما دست می‌دهد که گوئی همین حالا در میان ما حضور دارد و درباره اوضاع فعلی ما سخن می‌گوید. این چند جمله، که امام در اردیبهشت 1367 خطاب به مسئولین کشور آن زمان گفته، را یکبار دیگر مرور کنید و ببینید چگونه با شرایط امروز ما منطبق است. این، نشان می‌دهد که بازخوانی سخنان بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی برای تمام کسانی که به این نظام علاقمند هستند و بیش از همه بر کسانی که مسئولیتی برعهده دارند، لازم است.
امسال، همه فکر می‌کردند هجوم ویروس کرونا زمینه مناسبی برای توجه به خدا و درک کردن ناچیز بودن قدرت‌های مادی پدید آورده و تمام مسئولین و زمامداران در سرتاسر جهان به‌ویژه در جمهوری اسلامی ایران، بیش از هر زمان دیگری به هواهای نفسانی پشت خواهند کرد و جنگ قدرت را کنار خواهند گذاشت. در ایران و کشورهای اسلامی، به دلیل همزمانی تهاجم ویروس کرونا با ماه مبارک رمضان، این امیدواری بیشتر بود ولی متأسفانه چنین نشد. جنگ و خون‌ریزی در یمن، سوریه، افغانستان و عراق ادامه دارد و در ایران هم جنگ قدرت در لایه‌های مختلف صاحبان قدرت دنبال می‌شود. این وضعیت اگر به مکتب امام خمینی عرضه شود، به معنای عدم ورود این حضرات در ضیافت الهی است.
برای نمونه، به ماجرای جوجه‌کُشی، گزارش تفریغ دیوان محاسبات و رقابت بر سر ریاست مجلس یازدهم بنگرید. در یک حاکمیت صاحب تدبیر و دور از جنگ قدرت، برای تمام این ماجراها راه‌حل‌های عاقلانه و عادلانه که همه چیز به نفع کشور و مصالح عمومی به نتیجه برسد بدون آنکه به تبلیغات سیاسی و منازعات و علیه همدیگر موضع گرفتن منجر شود وجود دارد. علت اینکه در کشور ما به جای استفاده از این راه‌حل‌ها، حضرات مسئولین تلاش می‌کنند به جان همدیگر بیافتند اینست که حتی در ماه ضیافت الهی هم به ترک اکل و شرب اکتفا کرده‌اند و به معنای حقیقی وارد این ضیافت نشده‌اند. امام خمینی، همین نکته را به زیباترین و در عین حال، ساده‌ترین بیان گوشزد کرده و فرموده‌اند:
«اگر می‌بینید در دنیا جنگ و جدال است و در بین شما هم - خدای نخواسته - نمونه‌اش هست، باید بدانید در این ضیافت وارد نشدید، ماه رمضان را ادراک نکردید. اقبال کرده است به شما ماه رمضان اقْبَلَ عَلیکُمْ شَهْرُالله‌ اما شما او را پس زدید».(2)
هنوز فرصت زیادی از ماه مبارک رمضان باقی است و همه می‌توانند در روش‌ها و منش‌های خود تجدیدنظر کنند. یکی از اهداف تعبیه ماه رمضان در زندگی سالانه ما مسلمانان اینست که در این فرصت معنوی، خود را از هواهای نفسانی تخلیه کنیم تا بتوانیم در طول سال بر مدار حق سخن بگوئیم و عمل کنیم. خدا را، خدا را که امروز مسئولان نظام جمهوری اسلامی چه بسیار به وارد شدن به ضیافت الهی نیاز دارند.
ــــــــــــــــــــــــ
1 و 2- صحیفه امام، جلد 21، صفحات 45 و 46


نظرات کاربران


@