صدا ؛ خط و شعر!

هنرمند خطاط و شاعر؛ محمدعلی فرزبود

تاریخ انتشار : ۱۶:۰۹ ۳۰-۰۳-۱۳۹۶

شعر را به نستعلیق بر صفحه نقش می زند و آنگاه که شکسته اش می کند! توسماع صوفی و پیچ و خمش؛ چرخش و دور و صعود و نزولش را بر بستر ورق می بینی!

تبریز امروز: هنر و فرهنگ :

قلم را که بر روی کاغذ به رقص درمی آورد، آنجاست که تو از شور درون این مرد آرام باخبر می شوی!

Farzbod

شعر را به نستعلیق بر صفحه نقش می زند و آنگاه که شکسته اش می کند! توسماع صوفی و پیچ و خمش؛ چرخش و دور و صعود و نزولش را بر بستر ورق می بینی!

 محمدعلی فرزبود متولد 1337 است تحصیلاتش را تا کارشناسی ارشد مدیریت آموزشی ادامه داده است و سال ها معلمی کرده است. برای یاد دوستش هنرمند گرانقدر "احد کاظمی " نمایشگاه انفرادی گزارده است و در ده ها نمایشگاه داخل و خارج از کشور آثارش را عرضه کرده است تا از این صناعت روان، روح دیگران نیز بهره برند!

 

می گوید هنر حافظ پاکی ها و آمال و آرزوهای کودکی و نوجوانی است و از آنجاست که هنرش را پاک و منزه نگه داشته است . از محضر زنده یاد ابراهیم بخت شکوهی و استاد رسام فیض برده تا آنجا که در تبریز استاد امیرخانی تعلیم وی را عهده دار شده و سپس در نزد استاد حسن هریسی کار را ادامه داده است.

 

کتابهای بسیار را به لطافت و ظرافت قلمش آراسته است وبه چاپ رسانیده ! "رقص موزون"  کتاب او در تعلیم خط شکسته نستعلیق به چاپ دوم آمده است و در آن تلاش برای آموزش ایجاد کمپوزیسیون های چشم نواز و صفحه آرایی در این سبک خط کرده است. به خط شکسته دیوان حافظ لسان الغیب را تحریر و به چاپ آورده است. به یاد دوست احد کاظمی  ، کتاب "یادمان دوست" را برای سیاه مشق نویسی ارائه نموده است.

مضامین انتخابی  فرزبود ؛ همواره دارای ارزش والای عرفانی و حماسی و اخلاقی بوده اند. او ده ها کتاب نفیس و با ارزش مانند "مناجات نامه خواجه عبداله انصاری"  و یا "سلامان و ابسال" را با قلم خود وارد عرصه فرهنگ و معارف نموده است که هر کدام برای هنر خوشنویسی گنجی بی کران هستند،شمار این کتاب ها  بالغ بر ده ها جلدند، از ترکیب بند محتشم کاشانی و ترجیع بند هاتف اصفهانی و ................دیوان حضرت امام و دیوان حافظ !

فرزبود احساساتش را در قالب  شعر نیز بیان می دارد ! شعر داغلار او اثری ماندگار در ذهن  " داغ چیلار " و کوهنوردان است که بارها خوانده شده و در همه جا نقش بسته است.

 

کاوه وحیدی آذر

 


نظرات کاربران


@