موسیقی دان هندی

راوی شانکار+ آلبوم روح هندوستان

تاریخ انتشار : ۱۰:۵۰ ۲۰-۰۱-۱۳۹۹

راوی شانکاری ، متولد 7 آوریل 1920 هند ، درگذشته 11 دسامبر 2012 ، کالیفرنیا ، نوازنده هندی ، نوازنده سیتار ، آهنگساز و بنیانگذار از ارکستر ملی هند ، که در آشنا کردن غرب با موسیقی هندی تأثیرگذار بود...............در طول مدت طولانی فعالیت خود ، شانکار به مشهورترین نمایشگر موسیقی کلاسیک هندوستان (شمال هند) تبدیل شد و با برجسته ترین نوازندگان هند اجرا کرد و ده ها ضبط موفق داشت. شانکار موسیقی فیلم برای سه گانه معروف آپو Apu به کارگردانی ساتیاجیت رای را ساخت. در سال 1962 او مدرسه موسیقی کین نارا را در بمبئی تأسیس کرد و سپس در سال 1967 دومین مدرسه کین نارا را در لس آنجلس تأسیس کرد. او چند سال بعد هر دو مدرسه را تعطیل کرد ، او نسبت به تدریس مدرسه ای ناامید شد.

تبریز امروز:

راوی شانکاری یا راوندرا شاکرار چوودی ، متولد 7 آوریل 1920 هند — درگذشته 11 دسامبر 2012 ، سن دیگو ، کالیفرنیا  ، نوازنده هندی ، نوازنده سیتار ، آهنگساز و بنیانگذار از ارکستر ملی هند ، که در آشنا کردن غرب با موسیقی هندی تأثیرگذار بود.

شانکار متولد یک خانواده بنگالی برهمن بالاترین طبقه اجتماعی در سنت هندو بود ، شانکار بیشتر دوران جوانی خود را صرف تحصیل موسیقی و رقص و تورهای گسترده در هند و اروپا به همراه گروه هنری برادرش اودی انجام داد. در سن 18 سالگی ، شانکار از رقصیدن دست کشید و برای هفت سال بعد او تحصیل ساز زهی سیتار را تحت عنوان نوازنده برجسته اوستاد علاء الدین خان انجام داد. وی پس از خدمت به عنوان مدیر موسیقی رادیو All-India از سال 1948 تا 1956 ، وی مجموعه ای از تورهای اروپایی و آمریکایی را آغاز کرد.

در طول مدت طولانی فعالیت خود ، شانکار به مشهورترین نمایشگر موسیقی کلاسیک هندوستان (شمال هند) تبدیل شد و با برجسته ترین نوازندگان هند اجرا کرد و ده ها ضبط موفق داشت. شانکار موسیقی فیلم برای سه گانه معروف آپو Apu  به کارگردانی ساتیاجیت رای را ساخت. در سال 1962 او مدرسه موسیقی کین نارا را در بمبئی تأسیس کرد و سپس در سال 1967 دومین مدرسه کین نارا  را در لس آنجلس تأسیس کرد. او چند سال بعد هر دو مدرسه را تعطیل کرد ، او نسبت به تدریس مدرسه ای ناامید شد.

با شروع دهه 1960 ، اجرای کنسرت او با ویولن ویولونیست آمریکایی "یهودی منووهین" و ارتباط وی با جورج هریسون ، رهبر گیتاریست گروه موسیقی بوتل که در آن زمان محبوب بریتانیا بود ،  باعث شد تا موسیقی هندوستان مورد توجه غربی ها قرار بگیرد. در میان موسیقی دانان متنوعی که تحت تأثیر سبک آهنگسازی شانکار قرار گرفته اند ، جان کولترن ساکسیفونیست جاز و آهنگساز فیلیپ گلس بودند که شانکار با آنها در آلبوم گذرگاه (1990) همکاری کرد. در واقع ، به ویژه قابل توجه در بین دستاوردهای شانکار ، مشارکت یکسان او در موسیقی سنتی هند و موسیقی غربی تحت تأثیر موسیقی هندی است. مهمترین فعالیت دوم کنسرت های او برای سیتار و ارکستر ، راگا-مالا ("Garland of Ragas") است که برای اولین بار در سال 1981 اجرا شد.

Shankar, Ravi

وی برای آلبوم "غرب ، شرق را ملاقات می کند" (1966) با همکاری منووهین جوایز گرمی را بدست آورد. کنسرت بنگلادش (1971) ، تلفیقی از اجراهای شانکار ، هریسون ، باب دیلن  از کنسرت های مشهور که شانکار الهام بخش هریسون برای رهبری آن بود. و دایره کامل (2001)، ضبط زنده یک اجرا در تالار کارنگی با دخترش انوشکا شانکار بود. وی در سال 1997 جایزه انجمن موسیقی ژاپن را دریافت کرد. شانکار همچنان به کنسرت های دهه 90 خود ادامه داد ، که اغلب با انوشکا همراه بود ، که مانند پدرش در ترکیب سنت های هندی و غربی تخصص داشت. دختر او نیز جایزه گرمی را در برنده گردید.

دو ماه پس از مرگ وی ، شانکار برای یک مجموعه از روگا با عنوان The Living Room Sessions Part 1. دومین دوره جایزه گرمی را دریافت کرد. علاوه بر کارهای موسیقی ، شانکار دو کتاب زندگی نامه نوشت ، که با فاصله 30 سال از هم چاپ شدند: زندگی من ، موسیقی من (1969) و راگا .

 

منبع : بریتانیکا

توضیحات آلبوم

 
 

نظرات کاربران


@