اعتماد عمومی مردمی راز موفقیت دولت ویتنام در کنترل کروناویروس

ویتنام چگونه در نبرد با کروناویروس غلبه می یابد؟

تاریخ انتشار : ۰۳:۴۰ ۱۷-۰۱-۱۳۹۹

آخرین آمار سازمان بهداشت جهانی (WHO) تنها در آلمان ، نشان می دهد که بیش از 30،000 نفر به COVID-19 آلوده شده اند ، که منجر به 149 تلفات شده است. با این حال ویتنام ، که دارای مرز 1100 کیلومتری با چین است ، از زمان آغاز شیوع این بیماری در ژانویه بیش از 134 نفر عفونت و تلفات گزارش نکرده است. حتی اگر این اعداد را با شک در نظر بگیریم ، یک چیز واضح است: ویتنام تاکنون در زمینه نبرد با کورون ویروس کار خوبی انجام داده است. در طول جشن سال نو تت در پایان ژانویه ، دولت ویتنام"اعلام جنگ" با کرونا ویروس را بیان داشت . اگرچه شیوع کروناویروس در آن زمان هنوز محدود به چین بود. نخست وزیر نگوین چوان فوک در جلسه حزب کمونیست حاکم ویتنام گفت که مدت زیادی طول نخواهد کشید تا کروناویروس به این کشور برسد. نگوین گفت: "مبارزه با این بیماری همه گیر ، به معنای نبرد با دشمن است."

تبریز امروز:

ویتنام- کرونا ویروس

 نگاه دویچه وله به ویتنام در نبرد با کروناویروس با تحسین توام است ؛ بنابراین ابتدا آن را با آلمان ثروتمند مقایسه می کند  و.... به پردازش موضوع می رود ، نگاه به نمونه ها و اصطلاحا  Benchmark در تمام مباحث علمی ضرورتی اجتناب ناپذیر است تا سازمان های کوچک و بزرگ ، از یک شرکت تا یک سرزمین متحمل آسیب و آزمودن مجدد خطا نشوند. براین اساس"  تبریز امروز "نمونه موفق ویتنام را در معرض ملاحظه قرار می دهد.

***********************************

 

آخرین آمار سازمان بهداشت جهانی (WHO) تنها در آلمان ، نشان می دهد که بیش از 30،000 نفر به COVID-19 آلوده شده اند ، که منجر به 149 تلفات شده است. با این حال ویتنام ، که دارای مرز 1100 کیلومتری با چین است ، از زمان آغاز شیوع این بیماری در ژانویه بیش از 134 نفر عفونت و تلفات گزارش نکرده است.

حتی اگر این اعداد را با شک در نظر بگیریم ، یک چیز واضح است: ویتنام تاکنون در زمینه نبرد با کورون ویروس کار خوبی انجام داده است.

در طول جشن سال نو تت در پایان ژانویه ، دولت ویتنام"اعلام جنگ" با کرونا ویروس را بیان داشت . اگرچه شیوع کروناویروس در آن زمان  هنوز محدود به چین بود. نخست وزیر نگوین چوان فوک در جلسه حزب کمونیست حاکم ویتنام گفت که مدت زیادی طول نخواهد کشید تا کروناویروس به این کشور برسد. نگوین گفت: "مبارزه با این بیماری همه گیر ، به معنای نبرد با دشمن است."

بسیج در همه جبهه ها

با این حال ، این مبارزه به بودجه زیادی از سوی دولت و یک سیستم بهداشت و درمان عمومی سخت بستگی دارد ، که ویتنام  در هر دو مورد فاقد آن بود.

ویتنام توانایی انجام نبرد به سبک کره جنوبی علیه کروناویروس را ندارد ، که تاکنون درگیر 350،000 آزمایش بوده است. سیستم پزشکی کشور نیز محدود است. نگوین تان فونگ ، شهردار شهر هوشی مین ، کلانشهر 8 میلیون نفری ، گفت که بیمارستان های این شهر در مجموع 900 تختخواب مراقبت های ویژه دارند. همه گیری بیماری در شهر به راحتی می تواند این ظرفیت را زیر پا بگذارد.

 

اطلاعیه وزارت بهداشت ویتنام برای ردیابی مسافران ورودی به کشور

 

 اطلاعیه وزارت بهداشت ویتنام برای پیگیری مسافران ورودی به کشور

ویتنام برای مقابله با بیماری کروناویروس سیاستهای سختگیرانه ای در قرنطینه اعمال کرد و ردیابی کاملی از همه افرادی که با ویروس در تماس بودند ، انجام داد. این اقدامات خیلی زودتر در ویتنام  قبل از  دوره همه گیری بیماری در چین انجام شد ، که در آن از قرنطینه کل شهرها به عنوان آخرین راهکار برای جلوگیری از گسترش ویروس استفاده شده است

یکی از این اقدامات در تاریخ 12 فوریه ، ویتنام به مدت سه هفته کل یک شهر از 10،000 نفری را در نزدیکی هانوی در قرنطینه قرار داد. در این زمان ، تنها 10 مورد تایید شده COVID-19 در کل کشور وجود داشته است. مقامات همچنین هر کسی که به طور بالقوه با ویروس در تماس بوده است ، بطور گسترده و دقیق مستندسازی کردند.

کشورهای غربی مانند آلمان فقط افراد آلوده و تماس مستقیم آنها را ثبت کردند. ویتنام همچنین میزان تماس های دوم ، سوم و چهارم با افراد آلوده را ردیابی می کرد. سپس همه این افراد تحت محدودیتهای حرکتی و محدودیت های ارتباطی پی در پی قرار گرفتند.

و از همان اوایل ، هر کسی که از یک منطقه پرخطر وارد ویتنام می شد ، به مدت 14 روز در قرنطینه باقی می ماند. همه مدارس و دانشگاه ها نیز از ابتدای بهمن ماه تعطیل شدهاند.

نظارت دولت ویتنام

دستگاه های امنیتی دولتی ویتنام با نظامیان مجهز و محترم به جای دارو و فن آوری برای جلوگیری از شیوع کروناویروس ، سیستم گسترده ای از نظارت عمومی را به کار می گیرند.

مقامات امنیتی یا اعضای زب کمونیست را می توان در هر خیابان و عبور از هر محله و در هر دهکده یافت. ارتش همچنین شرایط جنگی سربازان را در نبرد با کرونا ویروس مستقر ساخته است. این نظارت دقیق تا حد زیادی باعث می شود تا هیچ کسی امکان مقابله با مقررات را نداشته باشند.

اما نکته منفی این ماجرا برای کسانی است که مبتلا به COVID-19 هستند و در جامعه و رسانه های اجتماعی دچار حمله می شوند. یک زن که پرونده وی در ویتنام عمومی شد ، این ویروس را پس از مسافرت به اروپا با خود به هانوی آورد. وی به دلیل عدم توجه به دستورالعمل هایی مانند ثبت نام در دفاتر  و اعلان شرایط و باقی ماندن در قرنطینه ، مورد هجمه در رسانه های اجتماعی شد.

او همچنین یک مورد خاص بود ، زیرا هنگام ورود ، 16 نفر اول آلوده به COVID-19 در ویتنام قبلاً بهبود یافته بودند. او به عنوان شخصی که ماجرای ویروس را به عقب بازگرداند ، در نظر گرفته شد. این نوع از استرس برای کسانی که بیمار می شوند ،موجب فشار اجتماعی عظیمی در مواجهه با مقررات می شود.

پروپاگاندای جنگ

ویتنام - پوستر دولتی و تبلیغاتی - کرونا ویروس

ویتنام همچنین در مبارزه با کروناویروس از نوعی لفاظی جنگ استفاده می کند. نخست وزیر اظهار داشت: هر شغل ، هر شهروند ، هر منطقه مسکونی باید یک قلعه باشد تا از بروز همه گیری جلوگیری کند.

این مسئله باعث نگرانی بسیاری از ویتنامی ها شده است ، که به توانایی خود برای ایستادن در کنار هم در یک بحران و تحمل سختی ها افتخار می کنند.

رسانه های نیز یک کارزار اطلاع رسانی گسترده را آغاز کرده اند. وزارت بهداشت حتی در یوتیوب از آهنگی در مورد شستشوی مناسب دستها که ویروسی شده است ، حمایت مالی می کند.

پیروی از قوانین

اگرچه هیچ مطالعه ای برای اثبات آن وجود ندارد ، حال و هوای رسانه های اجتماعی و گفتگو با ویتنامی ها حاکی از آن است که اکثریت مردم با اقدامات دولت موافق هستند.

آنها افتخار می کنند که ویتنام در مقابله با بحران در شرایط خوب قرار دارد. مشهورترین جنگنده با کورونا ویروس این کشور ، معاون نخست وزیر وو دوک سد ، در فیس بوک به عنوان "قهرمان ملی" مورد تقدیر قرار گرفته شده است.

درخانه بمانیم  - پوستر ویتنامی - کرونا ویروس

یک پوستر تبلیغاتی دولت ویتنام"در خانه بمان ، به معنای دوست داشتنی کشور است!" 

تعداد معدودی از مردم از این واقعیت ناراحت هستند که این موفقیت مزیت سیاسی به دولت کمونیست تک حزبی ویتنام می دهد. مردم همچنین کنترل سختگیرانه رسانه ها را می پذیرند.

هزینه های اقتصادی پیش بینی شده ، که به رغم تعداد کم موارد ویتنام به اقتصاد به سختی ضربه می زند ، نیز مورد استقبال گسترده مردم قرار گرفته است.

براساس آمارهای دولت ، در دو ماه اول سال 2020 تعداد 3000 شغل تعطیل شده اند. کنسروراتورهای بزرگ مانند گروه وین به دلیل افت گردشگری ، ده ها هتل و استراحتگاه تعطیل شده اند و کارکنان را نیز تحت فشار قرار داده اند.

برای کاهش بار بر روی مردم ، دولت ویتنام 1.1 میلیارد دلار در اختیار اقتصاد قرار داده است تا نقدینگی را به اقتصاد وارد کند. با این حال ، مقامات مالی انتظار دارند که درآمدهای مالیاتی به دلیل بحران کم شود. دولت همچنین خواستار کمک های داوطلبانه است - و مردم تا آنجا که می توانند کمک می کنند ، زیرا آنها در این بحران و در مبارزه با کروناویروس به دولت خود اعتقاد دارند

 

دویچه ولهDW  از  Rodion Ebbighausen 

برگردان توفیق وحیدی آذر


نظرات کاربران


@