برگردان از دکتر محمد یزدان پناه شورگل

«ویروس کرونا به عنوان آزمونی برای ایجاد دنیای دیجیتال یکپارچه» ؛ نگاهی به ارزیابی عبدالله چیفتچی، تحلیلگر ترک، از پیدایش، شیوع جهانی و پیامدهای احتمالی ویروس کرونا

تاریخ انتشار : ۰۳:۲۵ ۰۶-۰۱-۱۳۹۹

کرونا ویروس به عنوان ابزاری جهت ایجاد دنیای دیجیتال و یکپارچه مورد بهره برداری قرار گرفته است. چراکه امروزه شاهد هستیم در کشورهای مختلف جهان مردم به علت ترس از مرگ، خودشان را در خانه حبس نموده و با کاهش تعاملات اجتماعی مجبور به استفاده از روش های دیجیتال از جمله دورکاری هستند. همچنین تمایل به استفاده از ارز دیجیتال یا همان «بلاک چین» در مقایسه با پول های کاغذی روز به روز بیشتر می شود. به زعم وی، همه این تحولات را می توان آزمایش و مانوری جهت آماده سازی مردم جهان برای ورود به یک زندگی دیجیتال ارزیابی کرد. امری که به صورت هدفمند و از جانب گروهی خاص مدیریت می گردد.....چیفتچی، شیوع ویروس کرونا در شهرهای مذهبی قم در ایران، مکه در عربستان و واتیکان در ایتالیا را اتفاقی ندانسته و آن را هدفدار توصیف می کند. وی بر این باور است با بزرگنمایی تلفات این ویروس، مناسک مذهبی به تعطیلی کشانده شده است. kabe-002.jpg نمازهای جمعه و حج مسلمین لغو گردیده و پاپ با توسل به روش های آنلاین برنامه های خود را به پیش می برد. بودائی ها و هندوها نیز به احتمال زیاد ضربه این موج را تجربه خواهند کرد. یعنی با بهره گیری از ابزار فناوری، نمادهای اجتماعات دینی و مذهبی در حال تغییر است. یک عده ای به ما می گویند که در قرن بیست و یکم، اعتقادات، فرهنگ، ارزش ها و عاداتان را عوض خواهیم کرد.

تبریز امروز:

abdullah-ciftci.jpg 

عبدالله چیفتچی، تحلیلگر مسائل راهبردی ترکیه طی مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی «خبر ترک» در تاریخ 14 مارس 2020 مدعی شده است، کرونا ویروس به عنوان ابزاری جهت ایجاد دنیای دیجیتال و یکپارچه مورد بهره برداری قرار گرفته است. چراکه امروزه شاهد هستیم در کشورهای مختلف جهان مردم به علت ترس از مرگ، خودشان را در خانه حبس نموده و با کاهش تعاملات اجتماعی مجبور به استفاده از روش های دیجیتال از جمله دورکاری هستند. همچنین تمایل به استفاده از ارز دیجیتال یا همان «بلاک چین» در مقایسه با پول های کاغذی روز به روز بیشتر می شود. به زعم وی، همه این تحولات را می توان آزمایش و مانوری جهت آماده سازی مردم جهان برای ورود به یک زندگی دیجیتال ارزیابی کرد. امری که به صورت هدفمند و از جانب گروهی خاص مدیریت می گردد.

koronavirus-4-001.jpg

این تحلیلگر ترک، معتقد است، ویژگی های این رویداد جهت فهم و ادارک توده های انسانی مساعد نیست. بدین منظور نیازمند علم و فناوری پیشرفته، بینش صحیحی از تاریخ، اسطوره شناسی و چگونگی تحول پول و مبادلات مالی در جوامع بشری هستیم. وضعیت و دانش موجود انسان های عادی، جهت ادراک این تحول کافی نیست و ما به یک نگاه فلسفی نوین نیازمندیم. درواقع، طبیعت جهان امروزی به گونه ای می باشد که افراد را در شاخه های فرعی علوم مدرن متخصص نموده، اما آنان را از قابلیت دیدن تصویر جامع رویدادها محروم ساخته است. ترس ناشی از انتشار اخبار لحظه ای این ویروس نیز میز مزید بر علت شده است تا ادراک عمومی این ابرپدیده دشوار شود.

وی مدعی است که قبلا در سال 2016 میلادی، متذکر شده بود؛ جهت ورود به دنیای تماماً دیجیتال، یک نوع حمله اپیدمیک ضروری می باشد و هم اکنون جهان در آستانه انقلاب صنعتی چهارم قرار گرفته است که همان عصر دیجیتال نام دارد. این انقلاب به زعم عبدالله چیفتچی به قدری عظیم هست که می تواند بسیاری از عادات و رسوم تاریخی، فرهنگ، دین، زبان، شیوه زندگی و فطرت بشر را دگرگون سازد. درواقع، می توان گفت: یک عقلی وجود دارد که از مرجع بالاتر، در حال تنظیم مجدد جهان است.

1- تلاشی در جهت ایجاد جهان غیردینی (غیراعتقادی) به چشم می خورد.

چیفتچی، شیوع ویروس کرونا در شهرهای مذهبی قم در ایران، مکه در عربستان و واتیکان در ایتالیا را اتفاقی ندانسته و آن را هدفدار توصیف می کند. وی بر این باور است با بزرگنمایی تلفات این ویروس، مناسک مذهبی به تعطیلی کشانده شده است.

kabe-002.jpg

نمازهای جمعه و حج مسلمین لغو گردیده و پاپ با توسل به روش های آنلاین برنامه های خود را به پیش می برد. بودائی ها و هندوها نیز به احتمال زیاد ضربه این موج را تجربه خواهند کرد. یعنی با بهره گیری از ابزار فناوری، نمادهای اجتماعات دینی و مذهبی در حال تغییر است. یک عده ای به ما می گویند که در قرن بیست و یکم، اعتقادات، فرهنگ، ارزش ها و عاداتان را عوض خواهیم کرد.

2- بر روی دولت های ملی عملیات انجام می شود.

عبدالله چیفتچی، در همین راستا، خاطرنشان می کند، ظهور بحران کرونا را نباید از منظر رقابت میان دولت های ملی نظیر چین و یا ایالات متحده نگریست. درواقع، آن دولت ها به جای اینکه فاعل این بحران باشند، مفعول واقع شده اند. بلکه، این حرکتی از جانب جهان گرایان محسوب می شود. آنهایی که در پشت صحنه همین دولت های ملی پنهان شده اند و با قدرت مافیایی خود، نظام جهانی را مدیریت می کنند. آنهایی که صاحب شرکت های فراملی غول آسا بوده و معمولاً در بیش از 50 کشور دنیا، شعباتی دارند. وقتی بحرانی به این گستردگی در فاصله زمانی اندک، تقریباً تمام دنیا را دربرمی گیرد، نمی توان صرفاً از جنبه سلامت و بهداشت آن را ارزیابی کرد. بلکه بایستی سایر ابعاد تجاری - اقتصادی، فرهنگی - اجتماعی و سیاسی آن را مورد توجه قرار داد.

coronavirus-kuresel-oyun.jpg

از منظر وی، جهان گرایان در حال اجرای عملیات بر روی تمامی دولت ها و انسان های کره خاکی هستند، بارها دیده شده است که شرکت های فراملی گرچه با هدف تجارت به کشوری وارد شده اند، اما دولت آنجا را به خواست خویش تغییر داده اند و یا شروع به گردآوری اطلاعات و داده های حساس سیاسی و امنیتی کرده اند. هم اکنون به نظر می رسد، ابربرندهای جهان به دنبال تغییر و تحول ذائقه های مردمی از طریق یک مدیریت حساب شده اجتماعی و روان شناختی هستند.

3- ویروس کرونا به عنوان آزمونی برای ایجاد دنیای دیجیتال یکپارچه.

عبدالله چیفتچی تصریح می کند، کرونا ویروس از طرف جهان گرایان به عنوان آزمونی برای ایجاد یک دنیای دیجیتال و یکپارچه به کار بسته شده است. از این رو، این تلقی غالب در افکار عمومی ترکیه که آن را کار دولت امریکا جهت به زمین زدن اقتصاد رو به رشد و پروژه جاده ابریشم چین می داند را رد می کند. وی پیش بینی می کند،

 

 

koronavirus-5-001.jpg

تلفات و هزینه های ویروس کرونا برای آمریکا بیشتر از چین باشد. هرچند  ترامپ آن را دستکم گرفته است. اما بحران و رکود اقتصادی ناشی از آن می تواند، کار ترامپ را در انتخابات ریاست جمهوری تمام کند. ظهور ویروس کرونا، ابتدا در چین و سپس در ایران و ایتالیا، به عنوان گذرگاه های عمده جاده ابریشم، شرایطی به وجود آورد که عده زیادی آن را به آمریکایی ها نسبت دهند. شاید مسببین اصلی بحران، تعمداً خواستند چنین تلقی ای وفور یابد!.

6-266.jpg

هم اکنون هم صحبت هایی مبنی بر انتقام چین به گوش می رسد که بی معنی هستند. چراکه، دولت های ملی توانایی ایجاد و مدیریت چنین بحران گسترده ای را ندارند. همچنین، روند تحولات بویژه به میان آمدن و افزایش اعتبار سازمان بهداشت جهانی با تصمیماتی که می گیرد، ایده حرکت به سمت دنیای دیجیتال را تقویت می کند. جهان گرایان روش های مختلفی جهت یکپارچه سازی مردم دنیا به کار بسته اند؛ از داستان های ساختگی حمله آدم فضایی ها به زمین تا قریب الوقوع بودن تخریب محیط زیست جهانی، اما چون با این روش ها به مقصود نرسیدند، نهایتاَ به چنین ابزار بی رحمانه ای متوسل شدند. این درست است که سازمان ملل متحد، آن طور که باید در یافتن راه حل های جهانی برای مشکلات فوق الذکر موفق نبوده است؛ اما جهت دستیابی به حکومت جهانی، تمامی پروژه هایی که حاکی از عجز و ناتوانی دولت های ملی باشند، در کوچه پس کوچه های این سازمان تولید می شوند.

4- اجتماع بدون پول در حال ساخت است.

 

koronavirus-2-001.jpg

چیفتچی، پیش بینی می کند دولت چین در امر مبارزه با ویروس کرونا از دولت های اروپایی و آمریکا موفق تر عمل خواهد کرد. این به مقدار زیادی به نوع و شکل دولت در این جوامع مربوط می شود. دموکراسی و تکثرگرایی غربی در مقابله با کرونا ویروس نه تنها مزیت نیست، بلکه می تواند به عنوان نقطه ضعف باشد. در چین، ابتدا، این ایده که پول های کاغذی می توانند انتقال دهنده ویروس باشند، مطرح شد. سپس سازمان بهداشت جهانی، توصیه به استفاده از کارت های اعتباری و ارزهای اینترنتی نمود. درواقع، جایی برای پول نقد در جهان پساکرونا نخواهد بود. در جهان دیجیتال، مهمترین چیز، همین پول اینترنتی است. اهمیت این امر بدین علت می باشد که جهان گرایان هم اکنون حجم و مقدار پول هایی که داریم را می دانند اما اینکه در کجاها آن را خرج می کنیم مغفول است. با ارزهای دیجیتال و الکترونیک، تمام تراکنش های مالی انسان ها قابل ردیابی خواهد شد و نقطه شروع این حرکت، کشور چین انتخاب شده است.

5- به دنبال ایجاد انسانی با قابلیت هک شدن در دنیای دیجیتال هستند.

چیفتچی معتقد است، چین زیرساخت لازم برای تمرین زندگی در دنیای دیجیتال را دارد. مقامات چینی در اثنای این بیماری با رنگ های مختلف قرمز، زرد و سبز، مردم را در خیابان رصد کردند. همچنین خارج کردن افراد مسن از چرخه اقتصاد که بار اضافی بر دولت ها محسوب می شوند، قابل تأمل است. چراکه این ویروس بیشتر افراد بالای 65 سال را می کشد.

koronavirus-1-001.jpg

این افراد مسن همان پدربزرگ ها و مادربزرگ ها هستند که معمولا زمانشان را با نوه هایشان سپری می کنند. جداسازی آنان از کودکان یعنی به حاشیه رانده شدن فرهنگ و آداب و رسوم کهن کشورها. از سوی دیگر، مدارس و دانشگاه ها در بسیاری از کشورهای جهان تعطیل شده اند و آموزش لاجرم از راه دور صورت می گیرد. اگر به توصیه های سازمان بهداشت جهانی دقت کنید، قدم به قدم به سوی استفاده بیشتر از ابزارهای دیجیتال متمایل می شود. چیفتچی پیش بینی می کند در پایان این بحران، یعنی در شرایطی که ویروس کرونا به بیش از 150 کشور جهان شیوع یافته است،

koronavirus-3-001.jpg

سازمان بهداشت جهانی مسئولین و وزرای بهداشت این کشورها را جمع خواهد نمود و توصیه به کار گذاشتن یک تراشه بیومتریک زیر جلد افراد خواهد کرد. این در حالی است که در حالت عادی تعداد اندکی از مردم جهان به خاطر خطر هک شدن، رضایت به این امر می دهند. اما به علت ترس و جهت حفاظت جانشان از هر نوع ویروس، لاجرم بدان تن خواهند داد. نتیجه و برآیند همه این تحولات می تواند به گونه ای باشد که یک انسان با قابلیت هک شدگی در جهان دیجیتال متولد گردد.  

 

ترجمه و تلخیص:

دکتر محمد یزدان پناه شورگل

چهارم فروردین ماه 1399


نظرات کاربران


@