هنرمندی که با مردمش بود

ابراهیم بالابان نقاش زندگی مردمان آناتولی+ ویدئو

تاریخ انتشار : ۱۳:۴۸ ۲۲-۱۲-۱۳۹۸

ناظم حکمت در نامه ای به رمان نویس کمال طاهیر ، در مورد تحسین خود از بالابان او را "نقاش دهقان من" نامید. هنرمندی در دوران كودكی خود ، ابراهیم بالابان نقاشی های روستا یعنی كشاورزی ، دهقانان در عروسی ها و جشن ها ، كودكان و گاوهای پدر و پدربزرگ خود را می كشید . او هنر منظره از مزارع ، باغ ها ، محصولات زراعی و صحنه های روستا را نیز به عنوان علایق خود داشت. بالابان اولین نمایشگاه خود را در سال 1953 در مرکز فرهنگی فرانسه در استانبول برگزار کرد. در اوایل کار خود ، بالابان با انتقاد شدید محافل هنری روبرو شد که شامل هنرمندان و منتقدین رسمی بود. واکنش آنها اغلب مبتنی بر گرایش طبقاتی بود ، بر این اساس که یک دهقان بی سواد جایی در هنر ترکیه نداشت

تبریز امروز:

ابراهیم بالابان


ابراهیم بالابان در سال 1921 در بورسا ، دهکده سچ ، اوسمانگازی به دنیا آمد. بعد از 3 سال تحصیل در مکتب روستا ، که بیش از آن امکان ادامه نداشت ، پدرش مانع از رفتن وی به خارج از روستا برای تحصیل شد ، تا 15 سالگی به یادگیری و نقاشی پرداخت اما در سن 16 سالگی ، وی به دلیل پرورش گیاه شاهدانه هندی دستگیر شد. جرمی که وی آن را نپذبرفت،

 

ابراهیم بالابان

  زندان 6 ماهه او بعلت نداشتن پول و عدم پرداخت جریمه به سه سال تبدیل شد ، وی دوران زندان را در بورسا  ، جایی که در سال 1942-1944 و 1947-1950 با شاعر ناظم حکمت که برای ده سال به زندان محکوم شده بود،  آشنا شد ، گذراند. حکمت که قبلاً در زندان نقاشی می کرد ، استعداد بالابان را کشف کرد و تمام رنگ و برس هایش را به او بخشید و بالابان را ترغیب به ادامه نقاشی کرد.در زندان ، او شروع به نقاشی كرد. از ناظم حكمت ، بالابان دانش عملي در مورد فلسفه ، جامعه شناسي ، اقتصاد و سياست به دست آورد. و مهارت خود را در نقاشی توسعه داد. بعداً ، او روزهای با ناظم حكمت در كتاب " شاعیر بابا و دامداکی لار" توضیح داد.

ابراهیم بالابان  - ملانصرالدین

در نامه ای به رمان نویس کمال طاهیر ، ناظم حکمت در مورد تحسین خود از بالابان او را "نقاش دهقان من"  نامید.  آنها پس از آزادی در تماس با یکدیگر ماندند. در دوران كودكی خود ، ابراهیم بالابان نقاشی های روستا  یعنی كشاورزی ، دهقانان در عروسی ها و جشن ها ، كودكان و گاوهای پدر و پدربزرگ خود را می كشید . او هنر منظره از مزارع ، باغ ها ، محصولات زراعی و صحنه های روستا را نیز به عنوان علایق خود داشت. بالابان اولین نمایشگاه خود را در سال 1953 در مرکز فرهنگی فرانسه در استانبول برگزار کرد. در اوایل کار خود ، بالابان با انتقاد شدید محافل هنری روبرو شد که شامل هنرمندان و منتقدین رسمی بود. واکنش آنها اغلب مبتنی بر گرایش طبقاتی بود ، بر این اساس که یک دهقان بی سواد جایی در هنر ترکیه نداشت. در سال 1960 پس از کودتای ترکیه برای مضامین نقاشی هایش 6 ماه را در زندان گذراند. وی نمایشگاه های انفرادی بسیاری در ترکیه و خارج از کشور داشت. بالابان در نقاشی های خود زندگی مردم در آناتولی را بیان می کرد.  از او بیش از 2000 تابلو نقاشی در 50 نمایشگاه و 11 کتاب به جا مانده است . در سال 2008 ، بالابان نقش "بولبول حوجا " را در فیلم "Mülteci" که توسط ریس ایکلیک کارگردانی شده است ، بازی کرد . در سال 2012 نمایشگاه انفرادی او "بالابانیمیز" در مرکز بین المللی هنر در استانبول برگزار گردید.

بالابان دو پسر و یک دختر داشت. پسر بزرگتر او ، حسن نظم بالابان نیز نقاش است ، ابراهیم بالابان در 98 سالگی در 9 ژوئن 2019 در استانبول دارفانی را وداع گفت . 

ابراهیم بالابان

او خود را اینگونه توصیف می کند:

من یک هنرمند نقاشی صحنه های مردم از زندگی روزمره هستم. چرا صحنه های مردم؟ زیرا من همیشه زندگی و سبک زندگی مردم را رعایت کرده ام و این مشاهدات را در حافظه خود قرار داده ام و سپس مشاهدات موجود در خاطراتم را به کاغذ ، به تجسم و سپس به بوم منتقل کردم. من سالها با انتقال این مشاهدات نقاشی های سرزمینم را می ساختم.  

کتابها:
بالابان (1962)
اوز (1965)
شاعیر بابا و دامداکی لر (خاطره-رمان 1968)
Ozdüşümü (1969)
داودا دوروشما (رمان 1990)
کالبا سمیانانار (رمان 1997)

ناظیم حکمت و بیز (1998)

آوروپا دا دولاشانلار  ( سفر 1999)

تهلیسی یوسف (داستان کوتاه 2000)
تک بی ییک (داستان کوتاه 2002)

ناظیم حکمت له یئتدی ایل  (2003)

 

توفیق وحیدی آذر


نظرات کاربران


@